Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  SB-700 - nowy flesz Nikona


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

SB-700 - nowy flesz Nikona
Dodał: Marcin Pawlak 15.09.2010
Wraz z lustrzanką D7000 Nikon zaprezentował nową lampę błyskową, SB-700. Ma ona w ofercie Nikona zastąpić doskonale znany model SB-600. Nie jest to jednak zmodernizowana wersja SB-600. Nowy flesz został w dużej mierze zaprojektowany od nowa, i zastosowano w nim wiele rozwiązań znanych już z profesjonalnego modelu SB-900, a także szereg zupełnie nowych.


Już na pierwszy rzut oka widać pokrewieństwo z modelem SB-900: koncepcja sterowania wszystkimi funkcjami lampy jest bardzo podobna, i o niebo wygodniejsza niż w SB-600 – to uwidacznia, jak wiele czasu upłynęło już od premiery SB-600. Czytelny ekran, wygodne, podświetlane przyciski i przełączniki, funkcjonalny wybierak – wszystko to powinno zapewnić szybka i intuicyjną obsługę.


Podobnie jak SB-900, SB-700 oferuje trzy wzorce rozsyłu światła (standardowy, centralny i zrównoważony), które można wybierać zależnie od konkretnej sytuacji zdjęciowej. Jednak w SB-700 dostęp do tego ustawienia zapewnia dedykowany przełącznik, dzięki czemu nie grozi nam przeoczenie zmiany ustawień nawet przy wyłączonej lampie.

Tylny panel lampy zawiera szereg dedykowanych przełączników, ułatwiających szybką zmianę najważniejszych ustawień.


Wielostopniowy szybki zoom główki lampy pokrywa zakres widzenia obiektywów o ogniskowych 24-120 mm. Nominalna liczba przewodnia jest nieco niższa niż w SB-600, i wynosi 25(EVEN)/28 (STD)/30 (CW). Znacznie skrócił się za to czas ładowania lampy: około 2,5 s z ogniwami NiMH i alkalicznymi, około 3,5 s z ogniwami litowymi.
 
Nowym rozwiązaniem jest szybki dostęp podziału światła pomiędzy grupy lamp błyskowych – dzięki temu modelowanie oświetlenia sceny jest wyjątkowo łatwe.

Skomplikowana budowa głowicy powoduje, nowa lampa jest wyraźnie większa od SB-600.

Inną nowością jest wbudowany w głowice lampy czujnik temperatury, zapobiegający jej uszkodzeniu wskutek przegrzania, zwłaszcza w ustawieniu szerokokątnym. Przekroczenie kolejnych progów temperatury powoduje ograniczenie liczby błysków poprzez wydłużenie czasu ponownego ładowania.


W lampie SB-900 wprowadzono specjalny uchwyt do żelowych filtrów korekcyjnych, pozwalający lampie rozpoznawać typ założonego filtra. W SB-700 również można z niego korzystać, jednak wprowadzono dwie dodatkowe nasadki korekcyjne, mocowane w ten sam sposób, przeznaczone dla oświetlenia żarowego i fluorescencyjnego. Są one wykonane z twardego tworzywa i odporniejsze na uszkodzenia od miękkich filtrów żelowych. Rodzaj nasadki jest również rozpoznawany przez lampę i przekazywany do aparaty, który odpowiednio do tego ustawia balans bieli. Obie nasadki stanowią standardowe wyposażenie lampy.

Twarde filtry korekcyjne mocuje się w udentyczny sposób, co uchwyt filtrów żelowych (po prawej).

W lampie SB-700 wprowadzono też nowy rodzaj oświetlacza wspomagającego AF, dopasowanego do charakterystyki układu pomiarowego Multi-CAM 3500 FX AF, stosowanego w pełno klatkowych lustrzankach Nikona. Podobnie jak w modelu SB-900, użytkownik nowej lampy ma możliwość samodzielnej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego lampy za pośrednictwem aparatu.

W zestawie otrzymujemy również nasadkę rozpraszającą.

Informacja prasowa:
Nikon wprowadza na rynek nową lampę błyskową – SB-700. Ta zaawansowana, wyposażona w wiele funkcji lampa jest jednocześnie łatwa w obsłudze i zachowuje kompaktowe rozmiary. Lampa SB-700 doskonale sprawdza się w różnorodnych zastosowaniach – od zdjęć portretowych i fotografii studyjnej po fotografowanie w nocy. Jej zalety docenią osoby pragnące powiększyć swój arsenał technik oświetlenia oraz zgłębić tajniki kreatywnego systemu oświetlenia firmy Nikon (CLS).
 
"SB-700 daje użytkownikom możliwość zwiększenia twórczego potencjału poza funkcje oferowane przez standardowe lampy błyskowe wbudowane w aparat. Integruje się bezproblemowo z lustrzankami cyfrowymi firmy Nikon, a dzięki trybowi i-TTL zapewnia optymalne wyniki przy minimalnym nakładzie pracy." – powiedział Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe, Nikon Europe BV.
 
Lampa wyposażona jest w intuicyjny interfejs i prosty w obsłudze system operacyjny, a jednocześnie w wiele zaawansowanych funkcji znanych z modelu SB-900. Zawiera system pomiaru ekspozycji i-TTL firmy Nikon, który gwarantuje precyzyjny pomiar światła, a także wielostopniowy zoom automatyczny, który samoczynnie wykrywa stosowaną ogniskową i reguluje moc błysku dla kąta widzenia w zakresie od 24 do 120 mm. Użytkownik może wybrać jeden z trzech rozkładów oświetlenia do stosowania w zależności od aktualnych warunków fotografowania.
 
Lampa błyskowa SB-700 jest zgodna z aparatami formatu FX i DX. Można używać jej jako lampy głównej sterującej maksymalnie dwiema grupami lamp błyskowych i proporcją ilości emitowanego światła pomiędzy grupami. Podczas konfigurowania oświetlenia SB-700 można również wykorzystać jako lampę zdalną. Dzięki obrotowej główce lampy i wbudowanym w nią ekranie odbijającym fotograf może kierować światłem, odbijając je od sufitu lub ściany. Lampa SB-700 jest wyposażona w praktyczną nasadkę rozpraszającą, umożliwiającą uzyskanie równomiernego światła i zmiękczanie cieni bezpośredniego błysku lampy.
 
Lampa SB-700 posiada dźwignię blokady stopki, co gwarantuje bezpieczne zamocowanie do aparatu i zapobiega przypadkowemu odłączeniu. Do SB-700 oferowane jest również specjalne uszczelnienie mocowania stopki, przydatne podczas fotografowania w plenerze.

Główne cechy:
  • Nowy, udoskonalony interfejs z wyświetlaczem LCD i intuicyjne rozmieszczenie przycisków usprawnia i ułatwia wybieranie funkcji.
  • Dzięki maksymalnej liczbie przewodniej 38 (w przypadku aparatu formatu FX przy standardowej czułości oświetlenia ISO 100, 120 mm) lampa charakteryzuje się dużą mocą, odpowiednią dla większości potrzeb oświetleniowych w codziennej fotografii.
  • Wielostopniowy zoom automatycznie dostosowuje się do bieżącej ogniskowej obiektywu podłączonego do aparatu i obejmuje kąt widzenia od 24 do 120 mm.
  • Możliwość szybkiego wyboru jednego z trzech wzorców oświetlenia odpowiednich do każdej sytuacji zdjęciowej sprawia, że jest to idealna lampa błyskowa do fotografowania w wielu sytuacjach. Rozkład centralny zapewnia wyższą moc błysku i liczbę przewodnią oraz doskonale wydobywa obiekt z otoczenia. Rozkład równomierny sprawdza się podczas fotografowania grup obiektów w pomieszczeniach lub płaskich powierzchni, natomiast rozkład standardowy koncentruje się nieznacznie na środku sceny i jest przydatny w większości innych sytuacji.
  • Krótki czas ładowania: ok. 2,5 sekundy przy korzystaniu z baterii niklowo-kadmowych lub alkalicznych i ok. 3,5 sekundy przy korzystaniu z baterii litowych.
  • Szybki tryb sterowania bezprzewodowego umożliwia sterowanie proporcją emisji ilości światła przez lampy błyskowych w grupach A i B. SB-700 może również pełnić funkcję lampy zdalnej w kreatywnym systemie oświetlenia firmy Nikon (CLS).
  • Lampa SB-700 automatycznie wykrywa temperaturę palnika lampy i opóźnia czas ładowania w przypadku jej nadmiernego wzrostu, chroniąc w ten sposób urządzenie przed przegrzaniem i uszkodzeniem.
  • Oprogramowanie lampy błyskowej można łatwo aktualizować za pośrednictwem jednoobiektywowych lustrzanek cyfrowych firmy Nikon.
  • Model SB-700 wyposażony jest w twarde fluorescencyjne i żarowe plastikowe filtry barwne. Są one trwalsze, bardziej odporne na temperaturę i prostsze w obsłudze niż standardowe filtry foliowe. SB-700 automatycznie wykrywa podłączenie obu typów filtrów barwnych i przekazuje informacje o filtrach do aparatu, co umożliwia optymalizację temperatury barwowej. Dostępny jest również opcjonalny zestaw filtrów barwnych SJ-4.



Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II ze stabilizacją drugiej generacji
AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G - klasyk w nowej szacie
Nikon D7000 - zaawansowana lustrzanka dla wymagających
NX100 - elegancki bezlusterkowiec Samsunga
Canon PowerShot SX30 IS – kompakt z 35- krotnym zoomem optycznym
PowerShot G12 – nowe wcielenie klasyka
E-5 - nowy flagowiec Olympusa

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.912s.