Istnienie linii EOS zapoczątkował model EOS 650 AF, który został wprowadzony do sprzedaży w marcu 1987 roku. Od tego czasu do dziś wyprodukowano 20 milionów aparatów małoobrazkowych oraz 10 milionów cyfrowych lustrzanek. Przekroczenie liczby 30 milionów sztuk wyprodukowanych aparatów to kolejny kamień milowy w historii japońskiej firmy. Tym istotniejszy, że zbiegł się w czasie z tegorocznymi obchodami 70. rocznicy powstania firmy i 20. rocznicy wprowadzenia na rynek pierwszego modelu serii EOS.
|
Canon EOS 650 dał początek całej linii korpusów systemu EOS. |
Jak wspomnieliśmy, pierwszy EOS pojawił się w sprzedaży w 1987 roku. W 1997 roku Canon mógł pochwalić się już 10 milionami dotychczas sprzedanych korpusów, zaś w 2003 liczba ta osiągnęła 20 milionów sztuk. EOS 650 AF był pierwszym na świecie aparatem z pełnym elektronicznym system wymiany informacji pomiędzy obiektywem i korpusem oraz pierwszym którego działanie było sterowane całkowicie elektronicznie. Stosowana dziś powszechnie w odniesieniu do systemu Canona nazwa EOS jest nie tylko skrótem nazwy Electro Optical System, ale nawiązuje także greckiej bogini światła dziennego o tym właśnie imieniu. W zamierzeniach konstruktorów nazwa ta miała właśnie symbolizować narodziny zupełnie nowego produktu, wykorzystującego innowacyjne technologie połączone z wyrafinowaną inżynierią projektowania.
Tradycja zobowiązuje
Nowa linia lustrzanek, charakteryzująca się dużą szybkością działania i prostotą obsługi spotkała się z uznaniem rzeszy użytkowników na całym świecie. W 1989 roku firma wprowadziła na rynek flagowy model dla profesjonalistów – Canon EOS-1, a w 1992 model EOS 5 QD (EOS A2/EOS A2E sprzedawany także po za Japonią pod nazwą EOS 5), które wyposażone były w układ ustawiania ostrości sterowany ruchem gałki ocznej. Ta przełomowa technologia pozwalała wybrać dowolne pole autofokusa zupełnie bezobsługowo – po prostu wystarczyło na nie spojrzeć przez wizjer. W 1993 roku Canon rozszerzył linię produktową o kolejny kompaktowy i bardzo lekki korpus EOS 500 (oznaczany także symbolami EOS Kiss lub EOS Rebel XS).
W 2000 rok firma rozpoczęła cyfrową erę swoich produktów wprowadzając model EOS 30D, wyposażony w opracowaną przez siebie matrycę CMOS. Rejestrujący obraz światłoczuły sensor oraz procesor przetwarzania obrazu DIGIC stały się, wraz z szeroką gamą
obiektywów EF, kluczowymi elementami całego systemu i pozwoliły podnieść jakość, łatwość i szybkość fotografowania na jeszcze wyższy poziom.
W tym roku Canon po raz kolejny rozszerzył linię swoich cyfrowych lustrzanek wprowadzając profesjonalne korpusy
EOS-1D Mark III i
EOS-1Ds Mark III oraz model dla wymagających fotoamatorów
EOS 40D, które spotkały się ciepłym przyjęciem zarówno ze strony amatorów, jak i profesjonalistów.
Firmie Canon gratulujemy z całego serca i niecierpliwie czekamy na
premiery nowych modeli. Jednocześnie mamy nadzieję, że producent poradzi sobie z
wadami konstrukcyjnymi, jakie ostatnio wykryto – wszak 70-letnia historia zobowiązuje.
Strona producenta: www.canon.pl
Zobacz także:Canon EOS 1Ds Mark III – aktualizacja firmware 1.0.6Nowe lustrzanki od Canona już 24 stycznia 2008 rokuCanon buduje nowy zakład produkcyjny w Hita CityCanon EF 28–90 f/4–5.6 III – z wsparciem dla E-TTL IICanon EOS 1D Mark III – aktualizacja firmware 1.1.3Firmware 1.0.5 dla Canona EOS 40DCanon zaktualizował swoje oprogramowanieCanon EOS-1D Mark III – lista uszkodzonych egzemplarzyCanon WFT-E2/E2A – nowy firmware, wersja 1.0.1Canon – nowe profesjonalne drukarki i nośniki fotoCanon 200 mm f/2L IS USM i Canon 800 mm f/5.6L IS USM – obiektywy nie tylko na olimpiadęNowe profile barwne dla drukarek Canon iPF5000 oraz iPF6100Canon PowerShot A650 IS – problemy ze światłemCHDK – druga młodość naszego CanonaOznaczenia obiektywów Canona dla systemu EOS