Amerykanka Michelle Frankfurter opowiada o nielegalnej i niebezpiecznej
przeprawie ludności z Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali przez Meksyk do Stanów Zjednoczonych. Szczególną uwagę poświęca dzieciom, które bez opieki uciekają przed biedą, gangami i represjami politycznymi. Jednocześnie autorka dokumentuje własną podróż z emigrantami, którą odbyła dwukrotnie, m.in. przejeżdżając kraj na dachu pociągu.
|
fot. Michelle Frankfurter Destino, wystawa Displaced |
Uwagę dzieciom poświęca także Magnus Wennman, który stworzył w Europie cykl poruszających portretów zatytułowany
„Tam, gdzie śpią dzieci” (Where the Children Sleep). Jak wskazuje tytuł projektu, szwedzki fotograf ukazał dramat najmłodszych uchodźców śpiących w lasach, na podłogach, na sfatygowanych materacach lub po prostu tam, gdzie akurat dopadło ich zmęczenie. Dzieło artysty publikowano na całym świecie. Jego wartość doceniło jury konkursu World Press Photo.
|
fot. Michelle Frankfurter Destino, wystawa Displaced |
Konceptualny projekt argentyńskiego fotografa Seby Kurtisa, na który składają się fotografie i film, powstał przy użyciu kliszy poddanej działaniu słonej wody. Dzięki temu na zdjęciach ukazujących
wybrzeża Wysp Kanaryjskich królują wyblakłe barwy, przywodzące na myśl wybuch bomby atomowej lub inną katastrofę. W ten sposób fotografie obrazują doświadczenia afrykańskich uchodźców, którzy w drodze do Europy zatrzymują się na wyspach.
Lorie Novak zaprezentuje instalację
„Uchodźcy z pierwszych stron” (Refugees above the Fold). Od 11 września 2001 roku Novak zbiera papierowe wydania New York Timesa, z których tworzy wielkie sterty gazet posegregowane według tematyki zdjęć z pierwszych stron. Instalacja, którą zobaczymy w Łodzi dotyczy sposobu opisywania kryzysu migracyjnego przez media.
Temat migracji powraca podczas wystawy
„Obywatel Świata" Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos. Będąc samemu emigrantem, który stracił rodzinę w obozach zagłady, ze szczególną wrażliwością dokumentował on losy uchodźców w zniszczonej wojną Europie. To właśnie między innymi jego prace i motyw migracji powrócą w pokazywanym podczas festiwalu dokumentalnym filmie „The Mexican suitcase” Trishy Ziff. To historia niezwykłego odkrycia walizki z negatywami Capy, Seymoura i Taro, na których została udokumentowana wojna domowa w Hiszpanii i losy ludności, która udała się w długą i często bezpowrotną drogę do Meksyku. Reżyserka filmu skupia się równie mocno na przebiegu największej do czasów II wojny światowej migracji ludzkiej, co na samym odkryciu negatywów.
|
fot. CHIM, David Seymour Obywatel Świata |
Więcej o Fotofestiwalu można przeczytać
na stronach naszego portalu.
Termin: od 9 do 19 czerwca
Miejsce: Łódź Art Center
Adres: Tymienieckiego 3, Łódź
Więcej informacji:
www.fotofestiwal.com
Zobacz także:ProfiLab TIFF Open 2016Spotkanie w ramach Kraków Photo FringeJutro wernisaż we WrocławiuWernisaż w "Ciasnej"Fotografia noworodkowaCo na Fotofestiwalu?Warsztat fotografii dokumentalnejOtwarcie Miesiąca FotografiiWspółczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznychDyplomy 2015Fotopowieści niedokończoneMiesiąc Fotografii w KrakowieFinał Biennale Fotografii Artystycznej