"Dziewczyna i jej pokój" to projekt fotograficzny w całości poświęcony młodym kobietom – nastolatkom pochodzącym z różnych warstw społecznych i środowisk etnicznych.
Rania Matar pokazuje je w codziennym, całkowicie prywatnym otoczeniu. Zaglądając do pokoi dziewcząt, przekraczamy granice ich przestrzeni osobistej. Co ciekawe, każde z wnętrz wydaje się harmonizować z osobowością ich właścicielek. Dziewczyny stworzyły warunki, w których czują się dobrze, środowisko, które najbardziej im odpowiada i jest wyrazem ich indywidualności.
Te młode kobiety dały mi unikalną możliwość wglądu w ich całkowicie
prywatny świat.
Przeczuwając, że ich nie osądzam, ani nie oceniam obdarzyły mnie pełnym zaufaniem. Piękno i siła, marzenia i życzenia tych młodych kobiet pochodzących z zupełnie różnych światów, głęboko mnie poruszyły. Moje fotografie są jak niewidzialne lustro które odbija wszelkie aspekty ich osobowości – mówi Rania Matar.
|
Zdjęcie z wystawy ''A Girl and Her Room'' |
Książka pod tym samym tytułem –
The Girl and Her Room, została wydana wiosną 2012. Odkryłam kobietę stojącą na progu dorosłości, ale desperacko trzymającą się dzieciństwa, zawieszoną pomiędzy dwoma światami, starającą się zaakceptować ten przejściowy etap w życiu i zmiany jakie ze sobą niesie. Plakaty gwiazd rocka, przywódców politycznych i top modelek wisiały ponad łóżkami wypełnionymi maskotkami, wszystko odbijało się w lustrach, które są bardzo istotnym wyposażeniem dziewczęcych pokojów. Wnętrze pełne osobistych przedmiotów jak zdjęcia, porozrzucane ubrania czy stosy kosmetyków do makijażu, zdawał się być jak bezpieczne łono chroniące przed światem – opowiada artystka.
Rania Matar – urodzona i wychowana w Libanie, od 1984 roku mieszka w USA. Skończyła architekturę a także fotografię w New England School of Photography. Wykłada w Massachusetts College of Art and Design, latem pracuje z nastolatkami w palestyńskich obozach dla uchodźców w Libanie. Rania Matar jest laureatką wielu nagród fotograficznych m.in. Legacy Award 2011, grantu od Massachusetts Cultural Council Fellowship w roku 2011, otrzymała także honorowe wyróżnienie Picture of the Year w konkursie UNICEF-u w 2010 roku. Rania Matar często pracuje aparatami Leica M6 i M7.
Zobacz także:Wystawa Lynn Hershman Leeson – "Ja jako Roberta""Przewodnicy dusz" – wystawa zdjęć Marty Rosolskiej"Od portretu do aktu" – wystawa zdjęć Katarzyny Łaty-WronyKraina Łemków na fotografiach Zbigniewa Podsiadło"Kadry centralne" – wystawa Jakuba KamińskiegoGreg Marinovich – "Warsaw Circus" i imprezy towarzysząceEksperymentalne techniki fotograficzne - Wojciech Zamecznik NowNie ma takiego miejsca - Gabriela KaszyckaObserwatorzy codzienności – wystawa zbiorowaCisza modlitwy - wystawa fotografii Alicji Ignaciuk i Tadeusza ŻaczkaWystawa fotografii z planu filmowego Romana Polańskiego ''Pianista''''Nieobiektywnie''- fotografie Joanny Marii RybczyńskiejZmierzch imperium ZSRR w obiektywie Ryszarda Kapuścińskiego