"Małe, ciemne i nieśmiałe, wciśnięte skromnie w mury kamienicy. Kilka stopni prowadzi w dół do drzwi, które otwierane trącają wiszący nad nimi dzwonek. Nim oczy przywykną do zmroku, nozdrza wciągają charakterystyczny zapach małego sklepiku. Zapach nafty, kiszonej kapusty i ogórków, nadpsutych jarzyn, suchych precli. Kupić tu można niewiele więcej." Opowiada Maria Lechowska, w tekście zamieszczonym w czasopiśmie Ziemia (1958 r.) obok zdjęć krakowskich sklepików autorstwa Wojciecha Plewińskiego i Zbigniewa Gucwy. Redaktorem czasopisma był wówczas Przemysław Burchard; wybitny etnograf i prekursor polskiej speleologii.
|
fot. Wojciech Plewiński |
Fotografowie Ziemi, jak to bywało w owym czasie nie byli zwykłymi ilustratorami ale raczej odkrywcami obrazów bliskich Burchardowi, światów ukrytych w "podziemnych jaskiniach", historii, których świadkowie już milczą. Pozostał po nich niepokój.
Tego wszystkiego, co niegdyś miało duże znaczenie, nie podobna już właściwie ocenić. Nie ma już tamtych sklepików, odeszła cała epoka: "Na ich miejsce powstają jasne, przestrzenne sklepy - magazyny, w których ludzie w białych fartuchach po ośmiu godzinach pracy spieszą do własnego życia".
Na wystawie w galerii Asymetria zobaczymy po raz pierwszy pokazywane zdjęcia stykowe sklepików krakowskich z lat 50-tych (właśnie tych, które zostały opublikowane w Ziemi), a także ich nowe odbitki wykonane przez Wojciecha Plewińskiego.
Zobacz także:"Jestem"- wystawa prac Wolfganga BrenneraOstatnia wystawa o macierzyństwie, część pierwszaWystawa prac niesamowitej Vivian MaierWystawa fotografii Mateusza KalinowskiegoAll Our Yesterdays – Life Through the Lens of Europe’s First Photographers (1839-1939)