Centrum Promocji Młodych zaprasza na niezwykłą wystawę łączącą fotografię ze sztuką mediów i instalacją. Urszula Kluz-Knopek tak opowiada o swoich pracach:
„Poród jest jedynym momentem szczerego i ekstremalnego otwarcia na drugiego człowieka, a brzuch matki jest jedynym miejscem, o którym można z całą pewnością powiedzieć, że się w nim kiedyś było. Macierzyństwo to stan, w którym kochając znika (zapada się) się w drugiej osobie. Miłość nie jest słodka - jest brutalna. Przemocą wypełnia całe pole widzenia i odczuwania.
Ostatnia wystawa o macierzyństwie. część pierwsza to opowieść o hiperrealistycznym i bezwarunkowym pożądaniu obcowania”.
|
Fot. Urszula Kluz-Knopek |
Macierzyństwo otwiera możliwość rozumienia obszaru, w którym wspólnie dzielimy się przekazywaną pamięcią: pomiędzy artystką a widzem, pomiędzy pokoleniami, w obrębie intensywnych, somatycznych doświadczeń.
Urszula Kluz-Knopek - absolwentka Bielskiej Wyższej Szkoły Biznesu i Informatyki (inżynier informatyk ze specjalizacją Grafika Komputerowa, Projektowanie i Multimedia - dyplom z animacji), oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawnego ASP) na Wydziale Multimediów ze specjalnością z Fotografii (obroniła dyplom w pracowni profesora Piotra Chojnackiego oraz aneks do dyplomu u prof. Jana Berdyszaka). Obecnie studiuje na studiach doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wydział intermediów Jest szczęśliwą mamą dziewięcioletniego Emanuela. Zajmuje się sztuką intermedialną z wykorzystaniem fotografii, video-performance i grafiki. Uczestniczyła w pokazach indywidualnych i zbiorowych międzynarodowych i ogólnopolskich (między innymi: Berlin, Neapol, Mediolan, Poznań, Warszawa). Od 6 lat prowadzi firmę zajmującą się projektowaniem graficznym Studio Bakłażan. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).
|
Fot. Urszula Kluz-Knopek |
W sobotę
26 kwietnia 2014 r. o godz. 10.00 w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie odbędą się
Warsztaty fotografii z Urszulą Kluz-Knopek. Będą one niejako uzupełnieniem wystawy „Ostatnia wystawa o macierzyństwie. część pierwsza”, a uczestnicy warsztatów używając fotografii, będą wspólnie budować wzajemne konteksty, otwierać się na kolejne problemy. Każdy z uczestników dostanie swoją klatkę na kliszy. Wstęp na warsztaty jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia należy przesyłać na mail:
a.florczyk@muzeumczestochowa.pl.
Zobacz także:Wystawa prac niesamowitej Vivian Maier"Gabinet Dobrej Historii"-panel dyskusyjny i finisaż wystawy Łukasza TrzcińskiegoAll Our Yesterdays – Life Through the Lens of Europe’s First Photographers (1839-1939)"Warszawska. Proste historie" - wystawa zdjęć Wioletty Gołębiowskiej