Z dzielnicą tą Łukasz Pepol jest bardzo mocno związany. Jak mówi –
Wokół Zatorza tak naprawdę kręci się całe moje życie. To właśnie tutaj wychowali się moi rodzice, tutaj urodziły się moje dzieci, tutaj mieszkam z moją rodziną i jestem szczęśliwy. Wystawa fotograficzna, którą przygotowuję jest pewnego rodzaju hołdem złożonym tej dzielnicy, głosem lokalnego patriotyzmu czy może nawet listem miłosnym adresowanym do części miasta odciętej torami. I dodaje – Kocham Zatorze jak człowieka... jest to
fascynujący rytm, układ ludzi, domów i przestrzeni. Bardzo chciałbym, żeby wszystkie zaprezentowane fotografie były osobiste i jedyne w swoim rodzaju, ale też, żeby razem stanowiły całość... monolit, jeden ciekawy, dobrze brzmiący akord.
|
Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu, fot. Łukasz Pepol |
Choć administracyjnie granice Zatorza są mniejsze,
w świadomości mieszkańców Olsztyna to część miasta położona "za torami" i ograniczona dwiema olsztyńskimi rzekami; Łyną i Wadągiem, ze starym Lasem Miejskim na obrzeżach. Założona w końcu XIX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej w Olsztynie, (1871-1872), rozbudowywana w latach 30. XX wieku.
Dzielnica ma swoją "magię" i barwną historię, to tu zamieszkali pierwsi osadnicy, którzy przybyli do Olsztyna w 1945 roku, tu mieszkało i mieszka wiele ważnych dla Olsztyna postaci, a też miejsce to słynie z barwnych osiedlowych postaci.
|
Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu, fot. Łukasz Pepol |
Zatorze to ciekawa architektura, kamienice z przełomu XIX i XX wieku, ulice robotniczych domów mieszkalnych z czerwonej cegły, czy urokliwe, modernistyczne dawne "Osiedle Kompozytorów" obecne ulice Moniuszki, Reymonta. W początkach XX wieku wzniesiono tu
piękne kościoły, neoromański pw. św. Józefa, czy neobarokowy Franciszkanów, tu usytuowane są najpiękniejsze, stare cmentarze Olsztyna, św. Jakuba i św. Józefa, z zabytkowymi kaplicami, pięknymi nagrobkami, zachowanym starodrzewem. Klimat dzielnicy to też targ przy ul. Kolejowej, kiedyś "Koński", obecnie przy "Zatorzance", ale Zatorze to przede wszystkim jego mieszkańcy.
|
Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu, fot. Łukasz Pepol |
Łukasz Pepol mieszka i pracuje w Olsztynie, z fotografią związany jest od 1999, a zawodowo od 2009 roku. W 2008 roku ukończył Warszawską Szkołę Fotografii. Dwukrotnie nagradzany w Otwartych Mistrzostwach Fotografii (MOK Olsztyn). W ubiegłym roku uczestniczył w wystawie pokonkursowej VIII Olsztyńskiego Biennale Sztuki "O Medal Prezydenta". Wzoruje się na klasykach europejskiej i amerykańskiej fotografii. Inspirują go; Andre Kertesz, Henri Cartier-Bresson, Edward Weston, Josef Koudelka. Martin Parr, Brassai oraz wielu innych. Wśród polskich fotografów ceni w szczególności Wojciecha Prażmowskiego, Wojciecha Plewińskiego, Pawła Pierścińskiego, Grzegorza Przyborka, Bogdana Konopkę, Mieczysława Wieliczko.
|
Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu, fot. Łukasz Pepol |
Kuratorką wystawy jest Dyrektor BWA Galerii Sztuki w Olsztynie,
Małgorzata Jackiewicz-Garniec, która napisze także jeden z tekstów do towarzyszącej jej publikacji, opisując historię dzielnicy. Kolejny tekst napisze Wojciech Prażmowski, wybitny, uznany w świecie polski fotograf, wykładowca łódzkiej Filmówki, ASP w Poznaniu i WSF w Warszawie. Trzeci teks, dotyczący dzielnicy, wyjdzie spod pióra Marka Barańskiego, dziennikarza Gazety Olsztyńskiej, który na Zatorzu się urodził i wychował.
Zobacz także:Wystawa Wojciecha Prażmowskiego "Fotografie dla Matsudy"Wystawa Laury Makabresku - Ciemne ciało jaskółekWystawa "Kobieca twarz – rugby"Wystawa Sławomira Tobisa – As far as time and space are concerned…"12 życzeń" Nowy Projekt Tomka Sikory i Renaty Plagi w Ney Gallery&PrintsWystawa Anny Wolskiej – BliżejWystawa Wojtka Wieteski – Jestem z PolskiWystawa "Dyplomy 2014" w Starej Galerii ZPAFEpson zaprasza na 30. Warszawski Festiwal FilmowyWystawa – Fotografia dzikiej przyrody 2013Wystawa DiverCityWystawa Kingi Zofii Sitkiewicz4 Opolski Festiwal FotografiiKsiężycowe zdjęcia w Leica Gallery Warszawa