Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Olsztyn
Lokalizacja: BWA Galeria Sztuki, sala kameralna
Ulica: al. Marszałka J. Piłsudskiego 38
Termin: 21.11.2014 – 20.01.2015
Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynna; wtorek – piątek: 10.00–18.00; sobota – niedziela: 11.00–18.00
Adres WWW: www.bwa.olsztyn.pl
Wernisaż: 20 listopada (czwartek), godz. 18.00

Z dzielnicą tą Łukasz Pepol jest bardzo mocno związany. Jak mówi – Wokół Zatorza tak naprawdę kręci się całe moje życie. To właśnie tutaj wychowali się moi rodzice, tutaj urodziły się moje dzieci, tutaj mieszkam z moją rodziną i jestem szczęśliwy. Wystawa fotograficzna, którą przygotowuję jest pewnego rodzaju hołdem złożonym tej dzielnicy, głosem lokalnego patriotyzmu czy może nawet listem miłosnym adresowanym do części miasta odciętej torami. I dodaje – Kocham Zatorze jak człowieka... jest to fascynujący rytm, układ ludzi, domów i przestrzeni. Bardzo chciałbym, żeby wszystkie zaprezentowane fotografie były osobiste i jedyne w swoim rodzaju, ale też, żeby razem stanowiły całość... monolit, jeden ciekawy, dobrze brzmiący akord.

Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu, fot. Łukasz Pepol


Choć administracyjnie granice Zatorza są mniejsze, w świadomości mieszkańców Olsztyna to część miasta położona "za torami" i ograniczona dwiema olsztyńskimi rzekami; Łyną i Wadągiem, ze starym Lasem Miejskim na obrzeżach. Założona w końcu XIX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej w Olsztynie, (1871-1872), rozbudowywana w latach 30. XX wieku. Dzielnica ma swoją "magię" i barwną historię, to tu zamieszkali pierwsi osadnicy, którzy przybyli do Olsztyna w 1945 roku, tu mieszkało i mieszka wiele ważnych dla Olsztyna postaci, a też miejsce to słynie z barwnych osiedlowych postaci.

Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu, fot. Łukasz Pepol


Zatorze to ciekawa architektura, kamienice z przełomu XIX i XX wieku, ulice robotniczych domów mieszkalnych z czerwonej cegły, czy urokliwe, modernistyczne dawne "Osiedle Kompozytorów" obecne ulice Moniuszki, Reymonta. W początkach XX wieku wzniesiono tu piękne kościoły, neoromański pw. św. Józefa, czy neobarokowy Franciszkanów, tu usytuowane są najpiękniejsze, stare cmentarze Olsztyna, św. Jakuba i św. Józefa, z zabytkowymi kaplicami, pięknymi nagrobkami, zachowanym starodrzewem. Klimat dzielnicy to też targ przy ul. Kolejowej, kiedyś "Koński", obecnie przy "Zatorzance", ale Zatorze to przede wszystkim jego mieszkańcy.

Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu, fot. Łukasz Pepol


Łukasz Pepol mieszka i pracuje w Olsztynie, z fotografią związany jest od 1999, a zawodowo od 2009 roku. W 2008 roku ukończył Warszawską Szkołę Fotografii. Dwukrotnie nagradzany w Otwartych Mistrzostwach Fotografii (MOK Olsztyn). W ubiegłym roku uczestniczył w wystawie pokonkursowej VIII Olsztyńskiego Biennale Sztuki "O Medal Prezydenta". Wzoruje się na klasykach europejskiej i amerykańskiej fotografii. Inspirują go; Andre Kertesz, Henri Cartier-Bresson, Edward Weston, Josef Koudelka. Martin Parr, Brassai oraz wielu innych. Wśród polskich fotografów ceni w szczególności Wojciecha Prażmowskiego, Wojciecha Plewińskiego, Pawła Pierścińskiego, Grzegorza Przyborka, Bogdana Konopkę, Mieczysława Wieliczko.

Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu, fot. Łukasz Pepol


Kuratorką wystawy jest Dyrektor BWA Galerii Sztuki w Olsztynie, Małgorzata Jackiewicz-Garniec, która napisze także jeden z tekstów do towarzyszącej jej publikacji, opisując historię dzielnicy. Kolejny tekst napisze Wojciech Prażmowski, wybitny, uznany w świecie polski fotograf, wykładowca łódzkiej Filmówki, ASP w Poznaniu i WSF w Warszawie. Trzeci teks, dotyczący dzielnicy, wyjdzie spod pióra Marka Barańskiego, dziennikarza Gazety Olsztyńskiej, który na Zatorzu się urodził i wychował.

Zobacz także:
Wystawa Wojciecha Prażmowskiego "Fotografie dla Matsudy"
Wystawa Laury Makabresku - Ciemne ciało jaskółek
Wystawa "Kobieca twarz – rugby"
Wystawa Sławomira Tobisa – As far as time and space are concerned…
"12 życzeń" Nowy Projekt Tomka Sikory i Renaty Plagi w Ney Gallery&Prints
Wystawa Anny Wolskiej – Bliżej
Wystawa Wojtka Wieteski – Jestem z Polski
Wystawa "Dyplomy 2014" w Starej Galerii ZPAF
Epson zaprasza na 30. Warszawski Festiwal Filmowy
Wystawa – Fotografia dzikiej przyrody 2013
Wystawa DiverCity
Wystawa Kingi Zofii Sitkiewicz
4 Opolski Festiwal Fotografii
Księżycowe zdjęcia w Leica Gallery Warszawa



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.035s.