Na wystawie zostaną przedstawione trzy projekty:
„They were”, „Connection” oraz „Polish misia”. Wspólnym mianownikiem dla tych trzech projektów jest kobieta. Autor w specyficzny dla siebie sposób stara się zgłębić naturę kobiety, a zarazem odnieść się do jej roli oraz postrzegania we współczesnym świecie.
|
fot. B. Makary |
„They were” sprowadza się do man-reyowskiej formy negatywów, na których ręcznie malowane zostały znaki i cyfry symbolizujące charakter postaci znajdującej się na zdjęciu. Punktem wyjścia była numerologia, pewne symbole, które miały coś powiedzieć o danej osobie. Zdjęcia, z których każde opowiada historię innej kobiety.
|
fot. B. Makary |
“Connection”, to centralne fotografie kobiety, na tle krajobrazu. Wszystko utrzymane jest w estetyce romantycznej, widać tu nawiązanie do romantyzmu, do malarstwa, na przykład Caspara Davida Friedricha, z jednoczesnym jego zanegowaniem. Kobieta ta jest trochę antyromantyczna.
|
fot. B. Makary |
"Polish misia" (Lick your teddy) polega na zobrazowaniu, przedstawieniu zjawiska psychologicznego i socjologicznego, które jest obecne wydaje się od zawsze, ale nigdy nie mówiło się o nim w takim kontekście. W projekcie kobiety pokazują swoją silną więź, relacje z misiem, podkreślając fakt miłosnego podejścia do tych zabawek. Fotograficzna opowieść uzupełniona jest wspomnieniami związanymi z tym pluszowym przyjacielem. Projekt obejmuje fotografie 100 kobiet wraz z ich misiami.
|
fot. B. Makary |
Borys Makary to fotograf urodzony w 1977 r. w Polsce. Zajmuje się fotografią konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. W jego projektach zauważalne jest zainteresowanie naturą człowieka, przede wszystkim kobiety. Chce uchwycić i zdefiniować kobiecość. Poszukuje interesujących i intrygujących metod obrazowania, podchodzi w nowatorski sposób nie tylko do fotografii jako medium, ale również do prezentowanych przez siebie tematów.
Z wykształcenia magister sztuk wizualnych, absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Uczył się fotografii mody u Milesa Aldridge’a oraz w International Center of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena. Od 2012 roku otrzymał liczne
międzynarodowe nagrody na konkursach fotograficznych w USA i w Europie, w tym dwa medale na Prix de la Photographie Paris 2013 - zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie.
Zobacz także:IRWIN. Planting SeedsNajpiękniejsze klejnoty naturySansara. NepalWspółczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznychPolaroidy Jarka KasprowiakaMiesiąc Fotografii w KrakowieCzas dokonany w WarszawieFotofestiwal 2016Trwa Poszukiwanie Ciszy