Już trzeci raz organizatorzy Eastreet pragną przyjrzeć się człowiekowi w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej, poprzez niepozowane, spontaniczne zdjęcia używające języka fotografii ulicznej. Zdjęcia, które być może pozwolą spojrzeć na Europę Wschodnią ponad stereotypami, granicami i różnicami, pokazać jej obecny stan i odnaleźć unikalne cechy.
Celem Eastreet jest stworzenie złożonego i zróżnicowanego portretu regionu w formie wystawy i publikacji. Formuła fotografii ulicznej idealnie przystaje do tej tematyki, nie jest jednak rozumiana przez organizatorów konserwatywnie – na wystawie znajdzie się miejsce również dla szeroko rozumianego dokumentu. Twórcy projektu chcą badać granice gatunku, szukać nowych rozwiązań i inspiracji.
|
Eastreet 3, fot. Christos Kapatos, Grecja |
Na ogłoszony w tym roku otwarty nabór, w ciągu zaledwie 6 tygodni,
nadesłanych zostało blisko 10 tys. zdjęć od autorów z całego świata. Zespół kuratorów po intensywnym procesie selekcji i edycji, wybrał
82 zdjęcia autorów z 18 krajów Europy Wschodniej. Wybrane fotografie zostaną, jak co roku, zaprezentowane w formie wystawy w galerii oraz równoległej wystawy plenerowej.
Wernisaż wystawy zaplanowano na 10 lipca 2015, godz. 19:00 w Warsztatach Kultury w Lublinie. Zostanie wydana specjalna
publikacja książkowa prezentująca wszystkie wybrane zdjęcia oraz autorów.
|
Eastreet 3, fot. George Marazakis, Grecja |
Grupę kuratorów tegorocznej edycji tworzą: Joanna Kinowska, Aleksander Bochenek, Tomasz Kulbowski i Grzegorz Ostręga, oraz gość specjalny, renomowany brytyjski fotograf i edytor, znany z długoterminowych projektów realizowanych na terenie Europy Wschodniej – George Georgiou.
|
Eastreet 3, fot. Maciej Biedrzycki, Polska |
Idea projektu ewoluuje – Eastreet to nie tylko wystawa,
ale także platforma dialogu, integracji oraz edukacji autorów tworzących w regionie Europy Wschodniej. W tym roku wystawie towarzyszyć będzie specjalny
blok edukacyjny poświęcony różnym aspektom teorii i praktyki fotografii dokumentalnej: warsztaty, prelekcje, spotkania autorskie.
|
Eastreet 3, fot. Reinis Hofmanis, Łotwa |
Wystawa Eastreet 3 realizowana jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.
Blok edukacyjny zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.