23 stycznia 2014, godzina 18:00
Od samego początku traktowano kino nie tylko jako medium, które opowiada historie, ale również które umożliwia zobaczenie tego, co jest nam niedostępne na co dzień. W pierwszych latach po wynalezieniu kinematografu służyły temu travelogues, dzienniki z podróży. Niedługo później zaczęły powstawać filmy etnograficzne. Nakręcony w 1922 roku przez Roberta Flaherty’ego Nanuk (Nanook of the North), który ukazuje codzienność i zwyczaje Eskimosów, uważany jest często za pierwsze arcydzieło dokumentalne. Filmy podróżnicze zaadoptowała też telewizja. Realizowany przez
Tony’ego Halika i Elżbietę Dzikowską program „Pieprz i wanilia”, który uważany jest dziś za kultowy, pokazywał PRLowi jak wygląda świat bardzo daleko od żelaznej kurtyny.
Tego rodzaju filmy, obok home movies, były prawdopodobnie najczęściej realizowanym rodzajem w kinie amatorskim. Są wśród nim reportaże z wycieczek, materiały kręcone podczas wakacji za granicą, filmowe pamiętniki z wyjazdów nad morze, czy w góry. Na spotkaniu zostanie zaprezentowane kilka z nich. Będą to fragmenty reportaży filmowca-amatora Mieczysława Tobjasiewicza z jego podróży na Bali, do Indii, czy Brazylii, które odbył na przełomie lat 70. i 80. Zostaną one zestawione z programami Halika i Dzikowskiej oraz tradycją filmów z podróży. W ten sposób przekonamy się, jak wiele funkcji i zastosowań może mieć kino oraz jak istotną rolę w badaniu i poszukiwaniu kolejnych z nich odgrywa kino amatorskie.
Wstęp wolny
Warsztaty dla dzieci Robimy kino
11-13 lutego 2014, godzina 11:00
1. Jak działa projektor czyli rzucamy obrazem - 11.02.2014, godz. 11:00
W czasie warsztatu uczestnicy dowiedzą się między innymi co to jest latarnia magiczna oraz zrobią własne slajdy.
2. Jak działa zoetrop czyli wprawiamy w ruch nieruchome obrazy - 12.02.2014, godz. 11:00
Uczestnicy warsztatu wejdą w role pionierów filmu i będą konstruowali zoetrop - jeden z wynalazków optycznych poprzedzających wynalezienie kina.
3. Jak powstaje film czyli animacja na kilka sposobów - 13.02.2014, godz. 11:00
W czasie warsztatu uczestnicy poznają kilka sposobów na animowanie nieruchomych obrazów i spróbują zrobić samodzielnie film.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Koszt warsztatów to 7 zł/os; czas trwania warsztatu: 60-90 minut
Obowiązują zapisy:
aneta.kopczacka@mhf.krakow.pl; 12 634 59 32 w.31 - liczba miejsc ograniczona.
Ferie zimowe - warsztaty stereoskopii dla młodzieży
4 i 5 lutego 2014, godz. 11:00
Warsztaty przeznaczone dla młodzieży gimnazjalnej
Artyści malarze i rysownicy od wieków starali się urealnić swoje obrazy stosując perspektywę zbieżną, lub powietrzną. Jednym ze sposobów „wydobycia obrazu z ramy” stała się stereoskopia, która w postaci rysunków pojawiła się na kilka stuleci przed wynalezieniem fotografii.
Jednakże dopiero obraz fotograficzny upowszechnił to ciekawe zjawisko optyczne, które teraz możemy oglądać na specjalnych pokazach filmowych, a nawet na ekranach telewizorów.
Stereoskopia nie jest trudna. Uczestnicy warsztatów będą mogli zobaczyć aparaty stereoskopowe i przeglądarki używane przed laty. Obejrzą za ich pośrednictwem przygotowane fotografie. Dowiedzą się o praktycznych sposobach wykonywania takich zdjęć przy pomocy pojedynczego aparatu cyfrowego, a także na miejscu sprawdzą nabyte umiejętności wykonując „stereopary” i anaglify.
Czas trwania warsztatów: 60 minut
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy:
aneta.kopczacka@mhf.krakow.pl, 12 634 59 32 w. 31
Strona MHF: www.mhf.krakow.pl
O wystawie Efekt Fi: www.fotografuj.pl
Zobacz także:Limitowana edycja aparatu Hasselblad LunarBezpłatne warsztaty fotograficzne i filmowe we WrocławiuKalendarz Fujifilm Instax 2014Wystawa fotografii Andrzeja Waltera w RybnikuWystawa fotografii eksperymentalnej Rafała Karcza w KatowicachCanon EOS-1D X – oprogramowanie w wersji 2.0.3Targi elektroniki użytkowej CES 2014 – podsumowanieBorys Makary – wystawa ''Polish Misia''22. Finał WOŚP – wystawa zdjęć z Przystanku Woodstock w warszawskich ŁazienkachTranscend CF 800x: karty pamięci dla profesjonalistówAparaty bezkorpusowe Kodak Pixpro Smart Lens CameraJK Imaging przedstawia Kodaka Pixpro S-1 i Pixpro AZ651Fotografia jako maska. Dysymulacje obrazuFotolia ogłasza drugi konkurs sztuki cyfrowej dla twórców z całego świata