Lódzka wystawa jest
wycinkiem dużego międzynarodowego projektu, który Marek Poźniak realizuje w ramach projektu Tomasza i Przemka Zajfertów – "The 7th Day" (
zajfert.de) i w którym uczestniczą artyści z całego świata. W archiwum projektu znajduje się ok. 6000 zdjęć, które są w różny sposób prezentowane. Na tej wystawie będzie można zobaczyć
fotografie w formie wielkoformatowych wydruków, mozaiki na ścianie, zdjęć w passe-partout, jak również piękny, poetycki film zmontowany z 1500 zdjęć przez Aleksandrę Korszuń pochodzacych z Archiwum
www.zajfert.de. Muzyki do filmu użyczył znany łódzki zespół L-Stadt. W tym samym czasie inna część prac prezentowana jest na wystawie w Literatur Haus w Stuttgarcie.
|
Zdjęcie z wystawy 'The 7th day: camera obscura'', fot. Marek Pozniak |
Technika wykonania tych fotografii jest pozornie prosta:
użyte zostały pojemniki na film małoobrazkowy, w którym przy pomocy igły o średnicy 0,2 mm przekłuty został otwór, stanowiący jedyny układ optyczny oraz migawkę "otwórz lub zamknij". Fotografie powstają bezpośrednio na czarno-białym papierze fotograficznym, jednak to, co zobaczymy jest barwne. Są to reakcje światła i warunków atmosferycznych zachodzące bezpośrednio na emulsji fotograficznej.
Minimalny czas naświetlania to 7 dni, stąd nazwa całego projektu.
|
Zdjęcie z wystawy 'The 7th day: camera obscura'', fot. Marek Pozniak |
Niemal wszystkie
czarno-białe emulsje używane do celów filmowych mają podobny skład chemiczny, zawierają zawieszone w żelatynie krystalicznie sześciokątne ziarna bromku srebra. W skład emulsji wchodzi: około 75% żelatyny, 24% bromku srebra, od 0,5% do 1% jodku srebra, śladowe ilości bromku potasu oraz wody.
Po naświetleniu obraz zostaje zeskanowany i istnieje tylko w formie cyfrowej, ponieważ obraz na papierze (tzw. obraz utajony) w czasie skanowania zostaje zniszczony.
|
Zdjęcie z wystawy 'The 7th day: camera obscura'', fot. Marek Pozniak |
Marek Poźniak – fotograf, grafik i globtroter. Pracownik Szkoły Filmowej w Łodzi, prowadzi wykłady na Uniwersytecie Technicznym w Keiserslautern oraz w Berliner Technische Kunstschule w Berlinie. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach Senatu miasta Berlin oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jest również autorem wielu książek oraz projektów graficznych dla wydawnictwa Fischer. W 2014 roku został laureatem nagrody Złotej Sowy Polonii w kategorii: sztuki plastyczne.
Gdzie: Galeria Imaginarium, Łódź, ul. Traugutta 18
Kiedy: 10–31 maja 2014
Wernisaż: 10 maja godz. 18.00
Zobacz także:Wyniki konkursu "Kolor, kształt, faktura!""Zdjęcia wysokich lotów" – wystawa fotograficzna we WrocławiuCanon partnerem 11. Planete+ Doc Film FestivalBezpłatne warsztaty artystyczne – spotkania w Szkołach Artystycznych ROEKonkurs Cyberfoto 2014 rozstrzygnięty!Nowy system Leica T – fotografia w najczystszej postaciTatrzańska Atlantyda – ekskluzywny album Piotra MazikaWyniki konkursu "Znienacka, z zaskoczenia, z ukrycia..."Wyniki konkursu "Zimo, gdzie jesteś?"