Tym razem
Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury zaprasza w nieco krótszą podróż, bo
do czasów klisz, aparatów analogowych i zdjęć, które każdy jeszcze ma w rodzinnych albumach. Podczas
Kursu fotografii tradycyjnej uczestnicy odkryją tajemnice, jeszcze nie tak dawno powszechnie używanej fotografii analogowej. To co dla naszych rodziców było czymś naturalnym: klisze, prześwietlenie czy dreszczyk niepewności – zdjęcie wyszło czy nie? – współcześnie dla większości jest jedynie wspomnieniem lub zupełnie czymś nowym, nieodkrytym.
Zaczniemy od podstaw, kadrowania, a skończymy na wywoływaniu zdjęć w prawdziwej ciemni.
Kiedy: 6–7 maja 2017 | godz.: 10.00–14.00 (warsztat dwudniowy)
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3, Lublin
Zapisy: Udział w warsztatach jest
bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–16.00.
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają również na:
13 maja 2017 | godz.: 11.00–14.00 –
Spacer: "Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych"
20 maja 2017 | godz.: 10.00–12:00 i 12.00–14.00 –
Warsztat poświęcony talbotypii
27 maja 2017 | godz.: 10.00–12:00 i 12.00–14.00 –
Warsztat poświęcony ambrotypii
Zapisy: Udział w warsztatach jest
bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–16.00.
Dodatkowo
w każdy czwartek i piątek w godzinach od 14.00 do 18.00 można zajrzeć do Warsztatu żeby bezpłatnie obejrzeć dawne modele aparatów, ciemnię i zobaczyć jak dawniej wykonywano fotografie. Po Warsztacie Fotograficznym oprowadza
Roman Krawczenko. Jest on artystą tworzącym fotografie techniką
ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia to technika na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie. Roman Krawczenko na swoich ambrotypiach w magiczny sposób przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane w Polsce i na Ukrainie, a dorobek artysty jest już doskonale znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi.
Spacer
"Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych" – Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii [...]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, [...] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. [...] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy.
Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl
Warsztat talbotypii
Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonamy portrety w jednej z najstarszych technik – talbotypii, które będą wyjątkową pamiątką. Poznamy podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie.
Warsztaty ambrotypii
Ambrotypia to jedna z dawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywowych technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać jeden unikatowy (bez możliwości wykonania odbitek) obraz. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie.
Więcej informacji na temat warsztatów fotograficznych: warsztatykultury.pl
Zobacz także:ColorEdge PROMINENCE 31,1" DCI-4K – pierwszy monitor referencyjny HDRSony FE 100–400 mm F4,5–5,6 GM OSS z bagnetem typu ENowy Gimbal FeiyuTech G360BenQ EW3270ZL – 32 calowy monitor QHD do pracy i rozrywkiPHILIPS 349X7FJEW – zakrzywione 34 cale dla wymagającychNikon D7500 – mała lustrzanka dla wymagającychQNAP TVS-1282T3 Thunderbolt 3 – pierwszy QNAP NAS z Thunderbolt 3Canon wprowadza aktualizacje oprogramowania dla profesjonalnych kamer wideoCanon PowerShot SX730 HS – kompaktowy superzoom dla podróżnikaObiektyw Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM z wbudowaną lampą pierścieniowąZeiss Batis 2,8/135 – nowy obiektyw do aparatów Sony Alpha 7Philips 276E8FJAB – moc kolorów na każde biurkoJury konkursu Sony World Photography Awards 2017 wybrało najlepsze zdjęcia z całego świataArek Rataj zdobywcą nagrody Poland National Award w konkursie SonySigma 135 mm F1.8 DG ART – cena i dostępnośćBenQ PD2700Q dla projektantów i animatorówŚląska Fotografia Prasowa 2016 – wyniki!Konkurs ''Portret niejedno ma oblicze'' rozstrzygnięty!