Tematyka czterodniowych spotkań została dobrana w taki sposób, aby uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności fotograficzne. Ponadto celem jest zapewnienie impulsu dla indywidualnego rozwoju umiejętności każdego z uczestników. Szczególny nacisk położony zostanie na obszary działalności fotograficznej nieobjęte programami tradycyjnego szkolnictwa fotograficznego.
Program warsztatów
Program planowanych spotkań obejmuje wykłady, ćwiczenia, zajęcia plenerowe oraz zajęcia w studio. W zakres zajęć wchodzą zarówno warsztat klasyczny, jak i sekrety ciemni cyfrowej. Omawiane są techniki fotografowania, wykonywanie odbitek, przygotowanie prezentacji, portfolio i wystaw. Poruszona zostanie też tematyka wymagań rynku galeryjnego, aukcyjnego, kolekcjonerskiego i muzealnego. Ponadto tematyka warsztatów obejmuje funkcjonowanie w otoczeniu biznesowym, prowadzenie własnych projektów fotograficznych oraz współpraca z przemysłem poligraficznym. Zademonstrowane zostaną również takie zagadnienia, jak przebieg profesjonalnego procesu skanowania, cyfrowego przetwarzania i reprodukcji fotografii. Dodatkowo – w przypadku zainteresowania uczestników – zorganizowane zostaną praktyczne zajęcia z przeżywających renesans starych technik fotograficznych.
Każde ze spotkań będzie miało określoną tematykę, co oczywiście nie wyklucza pytań i rozmów na inne tematy związane z fotografią – wszyscy prowadzący to osoby dysponujące dużą wiedzą i doświadczeniem w obszarze szeroko pojętej fotografii. Zajęcia Szkoły Fotografii odbywać się będą w wielokrotnie wypróbowanym ośrodku fundacji Agape w Marylinie – wsi leżącej niemal dokładnie w środku Puszczy Noteckiej. Terminy spotkań zostały tak dobrane, aby za każdym razem mieć trzy pełne dni do wykorzystania na zajęcia. Dla zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania konsultacji z osobami prowadzącymi także w innych miejscach w kraju.
Owocem współpracy Fine-Print-Photo z
Urzędem Gminy w Drawsku jest również Szkółka Fotografii - seria zajęć dla dzieci i młodzieży. Nabór do Szkółki na sezon wiosenny 2008 został zakończony.
Warsztaty w sesji wiosennej mają dodatkowy cel – wykonanie dokumentacji fotograficznej dwóch pobliskich miejscowości, które w bieżącym roku obchodzą "okrągłe" jubileusze swojego istnienia – z tego powodu zajęcia rozpoczną się od omówienia tematów związanych z fotografią dokumentalną. Najlepsze ze zdjęć wykonanych podczas zajęć znajdą się na wystawie, która będzie prezentowana w wielu miejscach w ramach "Lata w Puszczy Noteckiej" oraz otrzymają szansę publikacji w książce przewidzianej do wydania w roku 2009.
Plan i terminy zajęć
Najbliższe spotkanie odbędzie się w dniach 1-4.05.2008, a jego temat brzmi "...piękno świata drzemie w każdej jego drobinie...". Prowadzący zajęcia to Sławoj Dubiel, Mariusz Forecki, Maciej Kuszela oraz Sławomir Tobis. Program warsztatów przedstawia się następująco:
- fotografia dokumentalna na podstawie twórczości Walkera Evansa i Eugène Atgeta (wykłady i zajęcia praktyczne),
- fotodokument społeczny,
- dokumentacja fotograficzna dla zleceniodawców,
- zdjęcia w plenerze,
- praca z kamerą wielkoformatową,
- obróbka-wywoływanie czarno-białych materiałów negatywowych 4x5",
- skanowanie i otrzymywanie czarno-białych odbitek cyfrowych,
- półdniowy wyjazd do Gorzowa Wielkopolskiego na otwarcie wystaw XXXIV KONFRONTACJI FOTOGRAFICZNYCH oraz udział w towarzyszącym seminarium, którego tematem przewodnim będzie fotografia dokumentalna,
- prezentacje autorskie prowadzących,
- projekcje filmów o fotografii, związanych z poruszanymi tematami,
- ocena i omówienie prac uczestników,
- last but not least - małe co nieco przy grillu.
Zapisy i uczestnictwo
Opłata za udział w warsztatach wynosi 350 złotych od osoby (do ceny należy dodatć koszty indywidualnie zakwaterowania i/lub wyżywienia). Osoby zainteresowane udziałem w konkretnych zajęciach Szkoły Fotografii powinny nadesłać
pocztą elektroniczną krótki opis swoich zainteresowań fotograficznych, około 10 wykonanych przez siebie zdjęć w formacie zbliżonym do 800x600 oraz dane kontaktowe. W przypadku osób, które brały udział w poprzednich edycjach warsztatów, wystarczy samo zgłoszenie chęci uczestnictwa.
Zajęcia odbywają się w jednej lub dwóch grupach, w zależności od charakteru warsztatów. Propozycje kolejnych spotkań, pełną listę prowadzących zajęcia w roku 2008, ich zainteresowania i specjalizacje oraz pozostałe informacje organizacyjne można znaleźć na stronie internetowej
www.fine-print-photo.pl.
Strona WWW: www.fine-print-photo.pl
Adres e-mail: rekrutacja-2008@fine-print-photo.pl
Zobacz także:Jubileuszowy konkurs fotograficzny EpsonaNa studia fotograficzne ze ZPAF-emMajówka z fotografiąSocjologia w obiektywie – konkursRozstrzygnięcie konkursu "Architektura w obiektywie" w Galerii PauzaOstatnie dni konkursu "Grand Press Photo 2008"Europejski konkurs fotograficzny "Kultury na mojej ulicy"Warsztaty fotograficzne w Europejskiej Akademii FotografiiWarsztaty z Sigmą w Warszawie