Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  V Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej – już za 3 tygodnie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
System mechanicznej stabilizacji matrycy zastosowany w aparatach Olympus E-3 i E-510 nie powstał z myślą o fotografii cyfrowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

V Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej – już za 3 tygodnie
Dodał: Sebastian Kuniszewski 02.04.2009
Już teraz warto zarezerwować sobie czas na przełomie kwietnia i maja. W dniach 24.04-07.06.2009 odbędzie się V Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej.


Odbywający się w ramach V Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2009 cykl przedsięwzięć popularyzujących fotografię jako medium stosowane powszechnie przez artystów różnych dyscyplin sztuki, szczególnie młodego pokolenia, po raz trzeci ma charakter międzynarodowy. Powstał we współpracy z wyższymi uczelniami artystycznymi Republiki Czeskiej, przede wszystkim z wybitnym fotografem i historykiem fotografii oraz pedagogiem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (ITF) – prof. Vladimírem Birgusem.

Tradycyjnie już program składa się z części konkursowej, w której biorą udział twórcy polscy do 35 roku życia. W tym roku rozbudowany został znacznie program główny – wystaw czeskich i polskich – prezentujący różne sposoby pojmowania wartości artystycznych we współczesnej fotografii. Odbędą się także spotkania i wykłady polskich (dr C. Kościelniak, ASP/UAM; dr A. Mazur, CSW Zamek Ujazdowski), znanych czeskich i amerykańskich (prof. Justine D. Price, Canisius College, Buffalo, NY) krytyków fotografii, kuratorów i fotografików. Nasze zaproszenie do uczestnictwa w seminarium poświęconemu zagadnieniom czeskiej fotografii przyjęli znani pedagodzy i fotograficy związani z ITF w Opawie: prof. V. Birgus, doc Jindřich Štreit, dr Jiří Siostrzonek, Tomáš Pospěch.

Czeska fotografia
Czeska fotografia będzie prezentowana wieloaspektowo. Na program składają się wystawy pokazujące ją zarówno w ujęciu historycznym, poprzez przypomnienie sylwetek czeskiej awangardy fotograficznej jak: Frantisek Drtikol, Jaroslav Rössler, Jaromir Funke, Eugen Wiskovsky ("Klasycy czeskiej awangardy fotograficznej"), po popularne jej wątki jak "Akt w czeskiej fotografii 1960-2000", m.in.: Jan Saudek, Ivan Pinkavy, Vaclav Jiráska, Veronika Bromove, Vaclav Chochol, Miloslav Stibor, Jiriho David (w różnych konfiguracja wystawa ta była już pokazywana w Polsce we Wrocławiu i w Poznaniu, warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć ją po raz pierwszy, w najbardziej również okazałej formie). W nurt charakterystycznego czeskiej fotografii gatunku wpisuje się retrospektywa Jindřicha Štreita ("Fotografie 1965-2005"). Zaprezentujemy także sytuujące się na pograniczu dokumentu i subiektywnej kreacji działania podejmowane przez prof. Vladimíra Birgusa.
 
Festiwal to przede wszystkim promocja młodej fotografii. Z czeskich młodych, aczkolwiek już uznanych i docenianych, nagradzanych i wyróżnianych na międzynarodowych festiwalach i konkursach twórców akcent szczególny położony został na działania fotografek – "Tożsamość młodych czeskich fotografek" (artystki do 35 roku życia, Dita Pepe, Katerina Drzkova, Tereza Vlckova, Sylva Francova, Daniela Dostalkova, Barbora Balkova, Barbora Krejcova, Barbora Kuklikova, Martina Novozamska). W trzech odsłonach pokażemy prace Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, jednej z najbardziej cenionych obecnie szkół fotograficznych w Europie. Istniejący od prawie 20 lat ITF opuściło bardzo wielu polskich absolwentów, którzy obecnie piastują stanowiska pedagogów na wyższych uczelniach, redaktorów i fotoreporterów w czołowych dziennikach i magazynach, kuratorów, organizatorów festiwali fotograficznych lub prowadzących galerie fotograficzne. Wystawa polskich studentów opawskiej uczelni pokaże wątki tematyczne, formalne, artystyczne prac "dojrzewających" w tym specyficznym międzynarodowym mikroklimacie, pod kuratelą znanych czeskich pedagogów. Na ile również w dobie powszechnej globalizacji, ukształtowana na polskim gruncie wrażliwość i osobowość, wyróżnia ich działania w stosunku do reprezentantów innych narodowości.

Polska fotografia
Prezentacja współczesnej polskiej fotografii zapowiada się równie interesująco. W ramach wystaw polskiego programu głównego zobaczymy ekspozycje tematyczne, zbiorowe oraz indywidualne, zarówno uznanych twórców, jak i tych debiutujących. Będą to m.in.: archeologia fotografii Jerzego Lewczyńskiego; fotografie Zdzisława Beksińskiego (we współpraca z Galerią Asymetria i Fundacją im. Z Dłubaka); "antyfotografie" Andrzeja Różyckiego, zdjęcia z różnych cykli Andrzeja Lachowicza, sentymentalne pejzaże Stanisława Wosia, "formy naturalne" prof. Witolda Jacykowa, dokumenty stereoskopowe Chrisa Niedenthala. Unikatową formułę ratowania archiwalnych dokumentów w wydaniu artystycznego zapisu grupy Zorka Projekt zaprezentuje wydawnictwo "Karta". W "Peryferiach fotograficznego obrazu", trzech profesorów akademickich: Stefan Wojnecki, Wojciech Prażmowski, Mariusz Dąbrowski pokaże szersze postmedialne, rozumienie i wykorzystywanie obrazu fotograficznego w ich twórczości.

Młodą polską fotografię poza wystawą pokonkursową, będą reprezentować: Beata Bajno, Magdalena Chudzicka, Monika Masłoń, Adam Kaczanowski & Aleksandra Sobolewska, Ada Dąbrowska-Lyons, Jagna Olejnikowska, Jolanta Zuchniewicz, także ci już wyróżniani: Klaudia Jastrzębska, Zuzanna Szarek, Aleksandra Wrońska, Piotr Zbierski.
 
Galeria D. A. Rempex we współpracy z Artinfo.pl już po raz piąty organizuje Aukcję Polskiej Fotografii Kolekcjonerskiej, na której zobaczyć i zakupić można prace znanych polskich fotografików i artystów. W Muzeum Powstania Warszawskiego będą miały miejsce warsztaty, które poprowadzi Wojtek Wieteska, odbędzie się także spotkanie z Chrisem Niedenthalem.

Miejsca wystawiennicze programu głównego polskich i czeskich ekspozycji: Galeria Sztuki Mediów ASP w Warszawie, Galeria Aspekt ASP; galerie i instytucje kultury Stolicy zaproszone do współpracy: ART+on Galeria Sztuki Współczesnej D.A. Rempex, Galeria Asymetria, Galeria Luksfera, Galeria Klimy Bocheńskiej w Fabryce Wódek, Galeria Art NEW media, Galeria Ateneum Młodych, Galeria Stara ZPAF, Galeria Obok ZPAF, Green Gallery, Galeria Wyjście Awaryjne, Fabryka Koronek – Galeria Sztuki Współczesnej, Galeria Schody, Galeria SD Panorama, Galeria Delfiny, ośrodek KARTA, Praskie Centrum Wystawowe, Muzeum w Wilanowie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon warszawski, współpraca z CSW Zamek Ujazdowski.

Część konkursowa
Jury części konkursowej obradowało w dniu 09.03.09 w składzie:
prof. Justine Price (przewodnicząca), Departament Sztuki, Canisius College, Buffalo, NY; Marta Przybyło-Ibadullajev, redaktor pisma "Art & Business"; Paweł Łubowski, redaktor naczelny pisma "Artluk"; Zbigniew Włodarski, redaktor naczelny magazynu "Foto"; prof. Stanisław Wieczorek; Dyrektor Instytutu Sztuki Mediów ASP, Warszawa; h.c. dr hab. Mariusz Dąbrowski, ASP, Warszawa. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego otwarcia festiwalu w dniu 24.04 (wystawa potrwa do 19.05.2009).

Organizatorzy
Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Instytut Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Więcej informacji: www.wffa.pl

Zobacz także:
(Prawdopodobnie) najstarsze zdjęcie Nowego Jorku
"Godzina dla Ziemi 2009" na fotografiach
Nikon Professional Services – już od roku w Polsce
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2009
Konkurs "Oblicza zimy" rozstrzygnięty!
Polacy nagrodzeni w prestiżowym konkursie Pictures of the Year
Rusza IX konkurs firmy Bayer "Ekologia w Obiektywie 2009"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.392s.