Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  VI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej ''Sztuka Natury''


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

VI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej ''Sztuka Natury''
Dodał: Alina Plata 27.11.2013
Toruński Festiwal rozrasta się i w tym roku wykracza poza granice Torunia, aby zaistnieć również w Brodnicy oraz Tucholi.


W organizację tegorocznego Festiwalu włączyły się najważniejsze centra kultury Brodnicy i Tucholi: Muzeum w Brodnicy, Brodnicki Dom Kultury oraz Tucholski Ośrodek Kultury.
 
Organizatorzy, jak co roku, proponują w ramach tegorocznego Festiwalu liczne warsztaty fotograficzne, spotkania z młodzieżą w szkołach, pokazy i wystawy.
Dzięki współpracy z Firmą Zegart oraz Muzeum Okręgowym w Toruniu w ramach Festiwalu możemy zaprezentować Państwu znaną i cenioną na całym świecie, niezwykle prestiżową wystawę pt.: "Fotografia Dzikiej Przyrody 2012" przygotowaną przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Wildlife Magazine. Gośćmi Specjalnymi Festiwalu będą Panowie: Darek Sepioło, fotograf i filmowiec podwodny, pracujący dla kanałów Discovery i Animal Planet oraz Czech Petr Bambousek, który przybliży nam przyrodę Borneo. Dzięki Tomaszowi Ogrodowczykowi, który był już wielokrotnie naszym Gościem, poznamy, cyfrowo zrekonstruowaną spuściznę Mistrza Włodzimierza Puchalskiego.

fot. Darek Sepioło

fot. Krzysztof Onikijuk

fot. Łukasz Kuczkowski

fot. Petr Bambousek

Wystawy Festiwalowe:
''Bezkrwawe Łowy'' Włodzimierz Puchalski
Miejsce ekspozycji – Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dom Eskenów
Wernisaż – 6 grudnia 2013 o godzinie 16.30
Wystawa czynna do 31 grudnia 2013
Wystawa zawierał 30 cyfrowo zrekonstruowanych zdjęć w formacie 50×65 cm oraz zdjęcie w formacie 70×100 cm przedstawiającym okładkę książki. Wystawa została przygotowana przez Lasy Państwowe.

''Wyspa Kormoranów'' – Włodzimierz Puchalski
Miejsce ekspozycji – Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dom Eskenów
Wernisaż – 6 grudnia 2013 o godzinie 16.30
Wystawa czynna do 31 grudnia 2013
Wystawa zawierał 30 cyfrowo zrekonstruowanych zdjęć w formacie 50×65 cm oraz zdjęcie w formacie 70×100 cm przedstawiającym okładkę książki. Wystawa została przygotowana przez Lasy Państwowe.

''Wisła'' Robert Dejtrowski
Miejsce ekspozycji – Dom Muz, Podmurna 1/3
Wernisaż – 7 grudnia 2013 o godzinie 12.00
Wystawa czynna do 31 grudnia 2013
Wystawa „Wisła” pierwszy raz prezentowana była w galerii „Zamknięta” Fundacji „Fotografia dla przyszłości”. 25 zdjęć poświęconych nadwiślańskiemu krajobrazowi powstało w moim ulubionym odcinku Doliny Środkowej Wisły czyli w okolicach w okolicach Maciejowic.

fot. Robert Dejtrowski

Fotografia Dzikiej Przyrody 2012
Miejsce ekspozycji – Muzeum Okręgowe w Toruniu- Muzeum Podróżników
Wernisaż – 5 grudnia 2013 o godzinie 17.00
Wystawa czynna do 29 grudnia 2013
Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz BBC Worldwide.
Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz jedenasty z rzędu w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 17 kategoriach oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 48 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4,4 tys. autorów z 98 krajów.
Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy to inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zgromadzone zdjęcia ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość. Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów.
Życie, to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie - dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.
Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia – dwa - wykonane przez polskich fotografów. Co interesujące, obaj pochodzą z Podlasia: białostocczanin Cezariusz Andrejczuk za zdjęcie pt. Tańczące brzozy otrzymał wyróżnienie w kategorii „Botaniczne Królestwa”, a fotografia Bartka Kosińskiego, mieszkańca Białowieży, pt. Lot o świcie, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – „Do lat 10”.
Toruń jest jednym z miast, gdzie najnowsza edycja wystawy gości po raz kolejny, tak jak w poprzednich kilku latach, począwszy od roku 2004. Oprócz Torunia w br. zobaczyli ją już także mieszkańcy m.in.: Warszawy, Bielska-Białej, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta.
Strona festiwalu: www.sztukanatury.eu

Zobacz także:
Jaka jest Białoruś – Sputnik Photos w Leica Gallery
Samsung Galaxy NX już w sprzedaży
Wystawa ''303 zdjęcia, które musisz znać''
Filtry fotograficzne Hoya w prezencie świątecznym od Tokiny
Lomography prezentuje przezroczystą wersję Konstruktora
Płock 3D – wystawa anaglifów
Nowa Zelandia – między kiwi a oposami
Street Warsaw – Nie do pary?
Lampa błyskowa Phottix z wbudowanym radiowym systemem wyzwalania lamp
Transcend debiutuje na rynku kamer samochodowych
Przemek Dzienis – I can't speak. I'm sorry

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.626s.