Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Umysł fotografa. Myślenie kreatywne w fotografii cyfrowej.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Umysł fotografa. Myślenie kreatywne w fotografii cyfrowej.
Dodał: Marcin Pawlak 14.03.2011
Wśród popularnych i cenionych poradników fotograficznych wydawnictwa National Geographic pojawiła się nowość. Umysł fotografa autorstwa Michaela Freemana to kontynuacja bestsellerowego Okiem fotografa, który na całym świecie sprzedał się w nakładzie 300 tys. egzemplarzy.


Umysł fotografa. Myślenie kreatywne w fotografii cyfrowej nie jest książką pasującą do stereotypowego wyobrażenia o poradniku fotograficznym. Dlaczego? Ponieważ brakuje w nim sensu stricte porad, co, jak i dlaczego fotografować. Zamiast tego autor stara się nauczyć odbiorców jak interpretować fotografie. To pomysł niecodzienny. Większość autorów piszących o fotografii skupia się na tajnikach warsztatu, wyjaśnieniu zasad poprawnej kompozycji i właściwego ich zastosowania w praktyce.
 
Freeman pisze natomiast: Interpretowanie i odcyfrowywanie fotografii odgrywa dużą rolę w czerpaniu przyjemności z jej oglądania. Na początku książki stwierdza też: Nauczenie się, jak lepiej interpretować fotografie, może – a nawet powinno – prowadzić do robienia lepszych zdjęć.


Książka została podzielona na trzy części. W pierwszej, pt. Zamiar, autor skupia się na powodach, dla których obiektyw aparatu kierowany jest na taki, a nie inny obiekt. Szeroko omawia zagadnienie, czym dla fotografii jest jej temat. Odnosi się także do kategorii piękna i atrakcyjności tego, co przedstawia zdjęcie, oraz kwestii sztampowości w przedstawieniu danego obiektu.
 
W części drugiej, zatytułowanej Styl, Freeman analizuje wiele różnych technik kompozycji kadru, przedstawia także subiektywny katalog najważniejszych stylów we współczesnej fotografii. Ma to pomóc odbiorcy w określeniu jego własnego stylu fotografowania. Aby dać odpowiedź, dlaczego jedne rzeczy podobają się wizualnie bardziej od innych, Freeman nie waha się sięgnąć do wiedzy z zakresu neurobiologii.
 
W ostatniej części, noszącej tytuł Proces, autor opisuje i analizuje krok po kroku wszystko to, co dzieje się podczas wykonywania zdjęcia. Mam (…) nadzieję odsłonić przed wami złożoność i tempo, z jakim umysł fotografa rozwiązuje twórcze problemy w chwili rejestrowania ujęcia – pisze Freeman.
 
W Umyśle fotografa pokazana została droga, jaką pokonać musi każdy fotograf, aby robić bardzo dobre zdjęcia. Bo tak naprawdę nie liczy się jakoś sprzętu – najważniejsze narzędzie każdy fotograf ma we własnej głowie.

Michael Freeman – światowej sławy fotograf i pisarz specjalizujący się w literaturze podróżniczej, o architekturze i sztuce azjatyckiej. Uznanie zdobył dzięki ogromnej wiedzy na temat efektów specjalnych. Fotografie jego autorstwa publikowano w wielu książkach i czasopismach, m.in. Time-Life Books, „reader’s Digest”, „Condé Nast Traveller” i „GEO”. Autor ponad 20 poradników fotograficznych.

Strona wydawnictwa: www.national-geographic.pl
Cena: 41,90 zł
Cena dla prenumeratorów: 25,95 zł

Zobacz także:
Najnowsza książka o fotografii produktowej - do wygrania w konkursie na fotografuj.pl.
Nikon publikuje tabele zgodności obiektywów i korpusów
Nowe oprogramowanie dla lustrzanek Pentax
Lightroom 3.4 i Camera Raw 6.4 dostępne w serwisie Adobe Labs
Warsztaty EIZO Expert Days
8 Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku
Konkurs Photo Prestige – oczaruj nas swoim spojrzeniem
Konkurs "Śląska Fotografia Prasowa 2010" rozstrzygnięty!
Galeria zdjęć wykonanych obiektywem Lensbaby Sweet 35
Nowe głowice błyskowe Litos od Broncolora
Broncolor – nowe generatory Senso A2 i Senso A4
Lark Free2Go 7.0 – filmy i zdjęcia w podróży i w plenerze

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.753s.