Ideą tegorocznej edycji będzie zatem przegląd, prezentacja oraz promocja
rodzimej fotografii, w której szczególne miejsce zarezerwowane zostało dla artystów
młodego pokolenia. Przygotowane przez kuratorów wystawy tematyczne zobrazują charakter współczesnej fotografii artystycznej – jej różnych odmian i wariantów – oraz da przestrzeń do dyskusji, a także refleksji nad kondycją polskiej fotografii oraz jej miejscem w sztuce międzynarodowej.
|
TIFF 2015 |
Wystawy
W ramach Programu Głównego odbędą się
trzy wystawy przedstawiające polską fotografię z różnych perspektyw. Odbędą się one w najlepszych przestrzeniach wystawienniczych we Wrocławiu – w galeriach BWA Wrocław oraz w Muzeum Współczesnym Wrocław. Do ich realizacji zaproszono kuratorów, którzy są autorytetami w dziedzinie polskiej współczesnej fotografii, czynnie działając na rzecz promocji sztuki młodego pokolenia.
|
Fot. Anna Orłowska, The Hole, 2012 |
W swoim projekcie pt.
Wyborny trup fotografii polskiej Adam Mazur zaprezentuje wybór najciekawszych zjawisk we współczesnej nam fotografii w Polsce. Odwołując się do wymyślonej w 1925 roku przez surrealistów gry cadavre exquis, stworzy wielowątkowy pokaz na pozór odmiennych i przypadkowych, w rzeczywistości jednak uzupełniających się nawzajem i spójnych programowo postaw twórczych. Wystawa ta będzie również swoistym hołdem, złożonym przez kuratora, zmarłemu w 2014 roku Jerzemu Lewczyńskiemu - nestorowi polskiej fotografii i autorowi Antologii fotografii polskiej - w ramach którego Adam Mazur zmierzy się z próbą dopowiedzenia i aktualizacji wydanej dwadzieścia lat temu antologii, jak i zada pytanie o kondycję medium.
Kuba Śwircz natomiast w wystawie
pt. Kryzys jest tylko początkiem podejmie temat przekraczania tradycyjnych granic medium oraz coraz częstszego poszukiwania fizyczności i materialności w realizacjach artystycznych. Analizując pojęcie kryzysu, posłuży się wybranymi aspektami współczesnej polskiej fotografii, która pełnymi garściami czerpie z tak popularnego aktualnie przenikania się dziedzin wiedzy i mediów. Zaproszeni do udziału w projekcie artyści zmierzą się z tym tematem, stawiając sobie pytania o wartości poznawcze i zdolności percepcji, która determinowana jest przez silne uzależnienie od fotograficznej optyki.
|
Fot. Anna Zagrodzka, Transcendencje |
Inaczej do tegorocznej formuły Festiwalu podejdzie
Anna Kazimierczak, która przygotowała wystawę poświęconą twórczości najczęściej nagradzanych na międzynarodowych konkursach studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Ekspozycja
pt. Roots&Fruits będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska twórczości grupy artystów od lat reprezentujących Polskę i polską fotografię na arenie międzynarodowej.