Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sony A7S - nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony A7S - nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec
Dodał: Przemysław Imieliński 07.04.2014
Firma Sony bezustannie rozwija ofertę aparatów bezlusterkowych formatu 35 mm. Tym razem jednak, kolokwialnie mówiąc, poszła na całość. Aparat oznaczony symbolem A7S odznacza się rozdzielczością obniżoną do zaledwie 12 megapikseli, dzięki czemu oferuje swoim użytkownikom niesamowitą wręcz światłoczułość oraz użyteczność w trudnych warunkach oświetleniowych. Dysponuje też wieloma innymi zaawansowanymi funkcjami - zarówno fotograficznymi, jak i wideo.


Rozgwieżdżone nocne niebo, wnętrza w nastrojowym blasku świec... Firma Sony stworzyła aparat o ogromnym potencjale twórczym, który można wykorzystać do rejestracji urzekających, nieskazitelnie wyglądających filmów oraz fotografii o profesjonalnej jakości.
 


Model α7S dołączy do wprowadzonych wcześniej korpusów α7 i α7R — najmniejszych na świecie pełnoklatkowych aparatów z wymiennymi obiektywami. Jest przeznaczony dla zaawansowanych fotografów i wideofilmowców. Wyróżnia się nadzwyczajną czułością, niskim poziomem szumu oraz możliwością zapisywania obrazu filmowego w formacie 4K (QFHD: 3840×2160).
 

Mimo że model α7S jest najmniejszym na świecie pełnoklatkowym korpusem cyfrowym z wymienną optyką, odznacza się wyjątkowymi możliwościami artystycznymi. Doskonale sprawdza się zarówno przy fotografowaniu, jak i w niskobudżetowych produkcjach filmowych. Wyjątkowa czułość urządzenia to w pierwszym rzędzie zasługa nowego, specjalnie zaprojektowanego przetwornika obrazu Exmor CMOS, który ma wielkość pełnej klatki filmu małoobrazkowego (36×24 mm).
 


Efektywna rozdzielczość 12,2 megapiksela oznacza znacznie większe niż w innych konstrukcjach (w tym również wcześniejszych modelach z tej samej rodziny, czyli α7 i α7R) wymiary poszczególnych elementów światłoczułych, a w konsekwencji większą efektywność przechwytywania światła. Zastosowanie wydajnego procesora obrazu BIONZ X przyczynia się do zmniejszenia szumów w obrazie i rozszerza zakres czułości do ISO 50 – 409 600 (w trybie rozszerzonym; ISO 200 – 409 600 dla filmów).
 

Ze względu na swoją niezrównaną czułość i wyjątkowo niski poziom szumu aparat α7S jest wprost stworzony do rejestracji obrazu w stonowanym świetle, przy którym normalnie niezbędna byłaby długa ekspozycja. Kolejna zaleta dużej czułości to możliwość skrócenia czasu migawki i uzyskania wyraźnych zdjęć i filmów o niskim poziomie szumu. Niezwykle szeroki zakres dynamiczny pozwala z kolei na wierne uchwycenie szczegółów w światłach i cieniach, nawet w przypadku scen o bardzo dużym kontraście. Nowy przetwornik wielokrotnie przewyższa czułością rozwiązania stosowane w konwencjonalnych aparatach i wyróżnia się bardzo szerokim zakresem dynamicznym we wszystkich warunkach oświetlenia, od półmroku po pełne słońce.
 


Dane służące do generacji obrazu filmowego w formacie 24p i 25p są indywidualnie odczytywane z każdego piksela pełnoklatkowej matrycy. W rezultacie każda klatka obrazu 4K zachwyca szczegółowością, bogatą kolorystyką i naturalnym wyglądem faktur. Strumień danych z matrycy aparatu α7S jest poddawany optymalizacji przez procesor BIONZ X. Wynikowy film można zreprodukować przez łącze HDMI w rozdzielczości 4K i z kolorem próbkowanym w standardzie 4:2:2. Umożliwia to zapis obrazu na zewnętrzne urządzenie lub jego wyświetlanie na współpracującym monitorze. Dodatkową zaletą indywidualnego odczytu pikseli z całej matrycy jest niemal całkowite wyeliminowanie efektu mory i charakterystycznych „schodków”, dobrze widocznych na filmach o niższej rozdzielczości. Niezwykle czysty obraz można zapisywać na karcie pamięci w jakości Full HD, z wykorzystaniem cenionego przez zawodowych wideofilmowców formatu XAVC-S, zapewniającego przepływność 50 Mb/s.
 

Aparat α7S może również pracować w trybie APS-C — umożliwia wówczas nagrywanie filmów HD (1280 x 720 pikseli) w tempie 120 kl./s lub 100 kl./s. Nagranie dokonane przy 120 kl./s można następnie płynnie wyświetlać w 5-krotnie zwolnionym tempie, aby dokładnie przyjrzeć się akcji w sporcie lub ruchom tancerki. Z myślą o profesjonalnym wideofilmowaniu aparat jest wyposażony w szereg dodatkowych funkcji, do których należą profile obrazu Picture Profile oraz krzywa gamma S-Log2. Funkcje kodu czasowego/bitów użytkownika pozwolą na wykorzystanie materiału filmowego w profesjonalnych systemach do montażu nieliniowego, a sprzedawany oddzielnie zestaw adaptera XLR ułatwi nagrywanie dźwięku o najwyższej jakości.
 


Wykorzystany już w korpusie α7R szybki, inteligentny system AF został dodatkowo udoskonalony w taki sposób, by w pełni wykorzystywał wyjątkową czułość aparatu i działał nawet przy jasności na poziomie -4 EV. Wśród pozostałych cech, znanych użytkownikom serii α7, warto wymienić kontrastowy wizjer XGA OLED Tru-Finder, technologie bezprzewodowe Wi-Fi/NFC oraz współpracę z serwisem PlayMemories Camera Apps.
 

Niemal nieograniczony potencjał twórczy nowego aparatu ujawnia się w pełni w połączeniu ze stale powiększającą się rodziną obiektywów α. Dla filmowców troszczących się o jakość nagrania atrakcyjną propozycją będzie opracowywany obecnie obiektyw 28–135 mm f/4 z elektryczną regulacją zoomu, przeznaczony do pełnoklatkowych korpusów z mocowaniem typu E. Sony współpracuje ponadto z innymi podmiotami nad stworzeniem profesjonalnej jakości systemu do montażu i obróbki materiałów filmowych 4K. Trwają także prace nad zestawem nowego adaptera XLR wyposażonego w mechanizm bezpośredniego mocowania.
 


Nowy, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami Sony α7S pojawi się w Europie latem 2014 r. Jego cena nie została jeszcze podana przez producenta.
 


Strona WWW: www.sony.pl
 


Zobacz także:
Olympus OM-D E-M1 - firmware update v1.3
Canon XF205 i XF200 - dwie nowe kompaktowe kamery wideo
Sony VPL-HW40ES - nowy projektor FullHD
Olympus Stylus TOUGH TG-3
Olympus Stylus SH-1
Polska zyskuje pełen dostęp do Sony PlayMemories Camera Apps
Leica świętuje setną rocznicę działalności na polu fotografii
Sony publikuje zapowiedziane poprawki firmware do bezlusterkowców
Samsung NX mini - miniaturowy bezlusterkowiec
Nikon D4s i problemy z kartami pamięci Lexar
Samsung GALAXY Camera 2 dostępny w Polsce
Nikon 1 V3 - szybszy, bez filtra low-pass

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.52s.