Choć rynek projektorów cyfrowych przeżywa intensywny rozwój, to same technologie stosowane w tych urządzeniach nie podlegają rewolucyjnym zmianom. Pomijając prowadzone przez wielu producentów prace nad udoskonalaniem sprawdzonych rozwiązań, w zdecydowanej większości rynek rzutników podzielony jest pomiędzy dwa typy urządzeń. Pierwszy z nich oparty był na zwierciadlanej technologii DLP, drugi zaś wyświetlał obraz uzyskiwany za pomocą układu trzech wyświetlaczy LCD.
W projektorach drugiego typu każda z matryc generowała inną składową barwną: czerwoną, zieloną lub niebieską, które to składowe były łączone za pomocą specjalnego pryzmatu w jeden obraz. W swoim najnowszym produkcie firma Sanyo w znaczący sposób zmodyfikowała tę technologię, tworząc pierwszy na świecie rzutnik typu 4LCD.
Nawet bez zagłębiania się w szczegóły technologiczne, projektor Sanyo XP200L jest urządzeniem nietuzinkowym. Jego maksymalna jasność wynosi około 7000 ANSI lumenów, co pozwala bez większych problemów wyświetlić wyraźny obraz o wysokim poziomie szczegółów w niewyciemnionym pomieszczeniu. Przy tak dużej jasności nie dziwi też wysoki poziom kontrastu – 2200:1.
Niezbyt wysoka jest natomiast fizyczna rozdzielczość rzutnika, bo zaledwie 1024x768 pikseli. Projektor umożliwia też, za pomocą technologii cyfrowego skalowania wyświetlić obraz panoramiczny w standardzie 1080p. Minimalna długość przekątnej rzutowanego na ekran obrazu o proporcjach 4:3 wynosi 31 cali (około 79 cm), maksymalna zaś około 400 (około 10 metrów).
|
Schemat działania układu 4LCD (z prawej) w porównaniu z tradycyjnym projektorem 3LCD (z lewej). |
W modelu tym do wyświetlania obrazu wykorzystano, jak już wspomnieliśmy, nowatorski – bo poczwórny – układ LCD. Do tradycyjnych składowych RGB dodano układ generujący czwartą, żółtą składową barwną. Pozwoliło to na uzyskanie znacznie bogatszej kolorystyki obrazu, subtelnych przejść tonalnych oraz wierniejszego odwzorowania barw. Ponadto układ ten umożliwia zwiększanie jasności wyświetlanego obrazu bez jego jakościowej degradacji.
|
Schemat działania fitra Active Maintenance Filter (AMF). |
Innym nowatorskim rozwiązaniem wprowadzonym w tym modelu jest wymienny system filtrów AMF (Active Maintenance Filter), którego zadaniem jest wydłużenie czasu pracy urządzenia bez potrzeby wykonywania przeglądów technicznych. W przypadku modelu Sanyo XP200L wynosi on około 10 tysięcy godzin pracy. Jednocześnie wymienialność filtra sprawia, że sam proces przeglądu jest znacznie prostszy.
Użytkownik nowego rzutnika ma do dyspozycji dość bogaty komplet złączy. Są wśród nich następujące wejścia sygnału wizyjnego: DVI-I (zgodny ze standardem kodowania HDCP), Mini D-Sub, BNC, podwójne analogowe wejście RGB, złącze S-Video oraz Component. Ponadto urządzenie wyposażono w dwa wejścia i jedno wyjście audio w standardzie mini jack.
Projektor Sanyo XP200L trudno nazwać urządzeniem przenośnym. Jego wymiary wynoszą 37 x 19 x 44 cm, waga zaś to około 11,5 kilograma. Do najmniejszych nie należy również pobór mocy, który w trybie aktywnym wynosi 484 waty, natomiast w trybie czuwania (Standby) – 28 watów. Głównym jednak czynnikiem odstraszającym potencjalnych nabywców będzie jednak z pewnością cena. Wynosi ona bowiem na rynku amerykańskim około 10 tysięcy dolarów. Projektor trafi do sprzedaży we wrześniu.
Cena: 9 995 USD
Strona producenta: www.sanyo.com
Zobacz także:Sigma potwierdza terminy premier nowych obiektywówFujifilm CompactFlash 310x – demony prędkości2 terabajty i RAID1 w standardzieDell UltraSharp 2709W – wysoka jakość w atrakcyjnej cenieNowa lampa systemu Sony AlfaNEC MultiSync LCD3090WQXi – realistyczne kolory w 30-calowym formacieWydajne i trwałe baterie litowe Philips Lithium UltraArchiwum z gwarancją na 200 latPamięci na wakacje od VerbatimaRamka i drukarka w jednymMały, wielki dysk LaCieGitzo GM5561T – monopod bez kompromisów