Organizatorzy maratonu stawiają sobie za cel promocję polskich fotografów i sztuki fotograficznej. Sukces pierwszej edycji sprawił, że Śląski Maraton Fotograficzny jest dziś imprezą cykliczną, w ramach której podziwiać można fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006–2013 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Arkadiusz Gola, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek-Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk czy Wacław Wantuch.
Podczas kolejnych maratonów odbyły się również wernisaże wystaw fotografii Sebastiana Szwajczaka, Grzegorza Klatki, Antoniego Kreisa, Marii Śliwy oraz Witolda Cichockiego.
Goście specjalni
W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie, oprócz absolwentów Policealnej Szkoły Fotograficznej „Fotoedukacja”, przyjęli również:
Jerzy Kleszcz - fotografował najważniejsze wydarzenia sportowe w kraju i na świecie, w tym igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i wiele innych. Szczególną rolę w jego zawodzie odegrały skoki narciarskie, które najczęściej uwieczniał na swoich zdjęciach.
|
Fot. Jerzy Kleszcz |
Przemysław Jendroska - współzałożyciel grupy fotograficznej Natechwile, fotoreporter i fotoedytor w katowickiej Gazecie Wyborczej. Jego fotografie zobaczyć można głównie w Gazecie Wyborczej, a także za pośrednictwem Agencji Gazety m.in w Agencji Reuters, oraz polskich tytułach prasowych tj. Polityka, Newsweek, Wprost.
Jakub Ociepa - od 2010 roku jest fotoreporterem krakowskiej Gazety Wyborczej, założył własną firmę fotograficzną, współpracuje z kilkoma agencjami i instytucjami kulturalnymi. Nagradzany na konkursach fotografii prasowej Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, oraz Projekt Przetwórnia.
|
Fot. Jakub Ociepa |
Maciej Jarzębiński - fotoreporter, laureat Śląskiej Fotografii Prasowej (2006). Fotoreporter Gazety Wyborczej i Polskiej Agencji Fotografów FORUM.
Arkadiusz Gola – fotoreporter prasowy od 1991 roku w redakcji Dziennika Zachodniego w Katowicach. Laureat kilkunastu nagród w prestiżowych konkursach fotografii prasowej. Dziennikarz Roku Dziennika Zachodniego 2003. Autor albumów „Ludzie z węgla”, „Stany graniczne”, ”Nie muszę wracać”. Jego zdjęcia znajdują się w muzeach w Polsce i za granicą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
|
Fot. Arkadiusz Gola |
Tadeusz Rolke - (ur. 1929 w Warszawie) – polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. Więziony w okresie stalinizmu. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: "Stolica", "Świat" oraz w miesięcznikach "Polska" i "Ty i Ja". Fotografował modę dla "Przekroju", ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał na emigracji w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". W Polsce ponownie w latach 80. Autor wystaw fotograficznych, m.in.: "Świat to teatr", "Przemoc, seks, nostalgia". Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa '99. Obecnie współpracuje z "Magazynem Gazety Wyborczej" i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa "edition.fotoTAPETA", mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
|
Fot. Tadeusz Rolke |
Absolwenci Policealnej Szkoły Fotograficznej - Fotoedukacja Grupa L12- Agnieszka Antoniewicz
- Aleksander Bartecki
- Magdalena Gosztyła
- Gabriela Kotowicz
- Dagmara Krajewska
- Dariusz Krawczyk
- Wiktor Kubiak
- Marzena Mróz
- Łukasz Papis
- Joanna Parczyk
- Aleksandra Pilch
- Violetta Siedlaczek
- Patryk Slazyk
- Patrycja Słupińska
- Joanna Sobanek
- Katarzyna Sulej
- Dominika Szczech
|
Fot. Aleksander Bartecki, absolwent grupa L12 |
Zasady uczestnictwa
Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny. Jeśli twoją pasją jest fotografia, chcesz dowiedzieć się o niej czegoś nowego i poznać cenionych w Polsce i na świecie twórców, nie może Cię tam zabraknąć! Ilość miejsc jest ograniczona.
Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na IX Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres e-mail
centrum@fotoedukacja.edu.pl (zgłoszenie przyjmujemy od 17 lutego 2014 r.). Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W11, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent). Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej - potwierdzenia rezerwacji.
W przypadku rezygnacji z udziału bardzo prosimy o przesłanie informacji.
Program IX Śląskiego Maratonu Fotograficznego
- 10.00 Absolwenci szkoły „Fotoedukacja” Grupa L12
- 10.30 Jerzy Kleszcz
- 11.00 Przemysław Jendroska
- 11.30 Jakub Ociepa
- 12.30 Maciej Jarzębiński
- 13.00 Arkadiusz Gola
- 13.30 Tadeusz Rolke
Data: 22 lutego 2014r. – początek godzina 10.00
Miejsce: Siemianowice Śląskie, Park Tradycji, ul. Orzeszkowej 12
Zobacz także:Wernisaż wystawy fotograficznej „Dzieciństwo kadrem malowane”Kolejny numer FotoGeA.com już dostępnyZnamy wyniki tegorocznej edycji World Press PhotoRusza pierwsza w tym roku edycja konkursu Foto-FestiwaluWyniki konkursu "Piękno i magia szarości"Rusza nabór prac do X edycji konkursu BZ WBK Press FotoKurs fotografii onlineTrójka Polaków wyróżniona w 24 edycji konkursu Memorial Maria LuisaSiedmioro finalistów z Polski w tegorocznej edycji Sony World Photography AwardsWyniki konkursu "Magiczna godzina"Gallo Images przedstawicielem Getty Images w PolsceJuż tylko 3 dni do zakończenia lutowego konkursu!