Sporo wystaw organizowanych w ramach tegorocznego MFK08 można oglądać w różnych miejscach Krakowa od kilku dni. Jednak oficjalne rozpoczęcie cyklu imprez zaplanowano na
9 maja 2008 o godzinie 18:00.
Wraz z ogłoszeniem otwarcia imprezy w Galerii Starmach przy ul.Węgierskiej 5 odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć
Zofii Rydet – "Zapis socjologiczny". Następnie o 20:00 w Synagodze przy ul.Warschauera 8 rozpocznie się wystawa
Stefanii Gurdowy – "Klisze przechowuje się", a o 21:00 w Galerii Pauza wernisaż wystawy
Mohameda Bourouissa – "Périphéries". W ramach nurtu OFF odbędą się wernisaże Magdaleny Kmiecik – Daynightlight oraz Moniki Brodki– Przemiany / Transformations.
Szczegółowy program Miesiąca Fotografii w Krakowie można znaleźć tutaj.
Zofia Rydet - polska fotografka tworząca w drugiej połowie XX w. Wystawa, której kuratorem jest Andrzej Różycki, obejmie ponad 200 oryginalnych odbitek z olbrzymiego, zarejestrowanego na dziesiątkach tysięcy negatywów projektu realizowanego w latach 1978-1991. Niektóre prace prezentowane będą po raz pierwszy.
|
''Zapis socjologiczny'' fot. Zofia Rydet |
Autorka uczestniczyła w ponad 300 indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i zagranicą, zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Jej fotografie trafiły do zbiorów muzeów m.in. w Paryżu, Nowym Yorku, japońskim Kioto, Montrealu i Moskwie. Rozpoczęła przygodę z fotografią w połowie lat 50, gdy wstąpiła do gliwickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na przestrzeni 40 lat zrealizowała wiele odmiennych od siebie projektów. "Zapis Socjologiczny", nad którym pracowała w latach 1978-1991 był największym z nich. Właśnie jego fragmenty zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Festiwalu w Krakowie.
|
''Zapis socjologiczny'' fot. Zofia Rydet |
Autorce chodziło o pokazanie człowieka poprzez przedmioty, którymi się otacza, o wzajemne relacje i wpływy. Portretowała osoby, a potem oddzielnie dom, fragmenty ścian, drzwi, okna, ubrania itd. Z czasem fotografowała również wnętrza. Robiła zdjęcia w wiejskich chałupach, mieszkaniach w mieście, przez jakiś czas rozbudowywała serię o pokoje w akademikach. W pewnym momencie skoncentrowała się na fotografowaniu domostw i mieszkańców polskich wsi. Przeczuwała, że szybko zachodzące zmiany ich nie oszczędzą, już niebawem znikną bezpowrotnie, bez najmniejszego śladu.
Kurator wystawy: Andrzej Różycki
Stefania Gurdowa– niemal zupełnie nieznana polska fotografka, której prace znaleziono przypadkiem na strychu jednej z dębickich kamienic. Odkryto ponad 1200 oryginalnych szklanych płyt fotograficznych. Ocalały zbiór okazał się niezwykłą kolekcją zdjęć, których część zostanie zaprezentowana po raz pierwszy podczas tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.
|
''Klisze przechowuje się'' fot. Stefania Gurdowa |
Wśród odnalezionych w Dębicy negatywów przeważającą część stanowią portrety zrealizowane w studio – w sumie około 1100 płyt w większości zawierające po dwa zdjęcia. Dorośli, dzieci, starsi w rozmaitych strojach, jednooki mężczyzna, atleta... Powstała niezwykła kolekcja bardzo różnorodnych wizerunków.
|
''Klisze przechowuje się'' fot. Stefania Gurdowa |
Tajemniczości dodają połączenia fotografii w pary. Na każdej oryginalnej płytce wykonano dwie prace. Zazwyczaj spotykają się dwie różne postaci. Sporadycznie jedno miejsce pozostaje puste. W czasach Stefanii Gurowej podwójne naświetlanie było dosyć powszechne - pozwalało fotografom oszczędzać na materiałach. Czy jednak w wypadku autorki zestawienia były zupełnie przypadkowe?
|
''Klisze przechowuje się'' fot. Stefania Gurdowa |
Andrzej Kramarz, kurator wystawy, większość zachowanych portretów ocenia jako fotografie nieprzeciętne, czasem wręcz wybitne. Dokonanie selekcji i wyboru było mimo wszystko konieczne. Do pierwszej wystawy w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie przygotowano ponad 100 podwójnych z 800 ocalałych zdjęć. Przeszło 200 trafi do albumu.
Kuratorzy wystawy: Agnieszka Sabor, Andrzej Kramarz