|
Do pancernego Ricoha Caplio 500SE można podłaczyć dedykowany (i równie pancerny) moduł odbiornika GPS. |
Cyfrowe kompakty to urządzenia z natury dość delikatne – odrobina piasku, wody czy upadek z niedużej nawet wysokości na twarde podłoże z reguły definitywnie kończą ich żywot. Tymczasem jest szereg zastosowań, gdzie konieczność wykonywania bieżącej dokumentacji fotograficznej nieodmiennie łączy się z warunkami pracy, które dla typowych aparatów są zabójcze: budownictwo, lesnictwo, geodezja czy wyprawy badawcze. Oczywiście, są przecież profesjonalne, uszczelnione lustrzanki cyfrowe, jednak nie każdy może i chce taszczyć ze sobą tak wielkie i ciężkie monstrum, tym bardziej, że grozi to zawałem w razie, gdyby wpadło ono w błotnistą kałużę.
W ten sposób powstała rynkowa nisza dla aparatów takich, jak zaprezentowany na Photokinie 2006, a obecnie wprowadzany do sprzedaży Ricoh Caplio 500SE. Chociaż nie będzie dostępny w "normalnych" sklepach, a raczej u sprzedawców sprzętu geodezyjnego, warto mu się bliżej przyjrzeć.
Ten niewielki kompakt jest zaskakująco ciężki, jednak nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, jaką ilością gumy i osłon został obudowany. Szerokokątny obiektyw 28-85mm porusza się wewnątrz hermetycznej osłony, tak więc nie ma niebezpieczeństwa, że do jego wnętrza dostaną się woda czy kurz. Wszystkie przyciski i pokrętła są duże, by nie powiedzieć toporne, jednak estetyka jest tu kwestią wtórną: ważniejsze, że można go obsługiwać w grubych zimowych bądź roboczych rękawicach.
Unikatowość Ricoha 500SE nie polega jednak wyłącznie na jego pancerności. Podstawowym narzędziem dokumentacyjno-pomiarowym jest dziś odbiornik nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System), i to właśnie do współpracy z nim przeznaczony jest nowy model Ricoha. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth (w wersji W również WiFi), może on komunikować się z zewnętrznymi urządzeniami GPS. Dzięki zgodności z protokołem NMEA (standard wymiany danych z urządzeniami GPS), do wykonywanych zdjęć może być automatycznie dołączana informacja o lokalizacji zdjęcia w układach współrzędnych WGS-84 lub MGRS. Tak zapisane dane mogą w łatwy sposób zostać pobrane do dowolnego systemu informacji geograficznej (GIS – Geograpic Information System).
Możliwość komunikacji bezprzewodowej służy nie tylko połączeniu z odbiornikami GPS – dzięki modułom WiFi i Bluetooth Ricoh Caplio 500SE może przekazywać dane bezpośrednio do palmtopa czy notebooka.
Kolejną ciekawostką związaną z tym aparatem jest możliwość podłączenia (a w zasadzie przyczepienia…) do niego dedykowanego odbiornika GPS. Jest on obudowany, podobnie jak sam aparat, grubą warstwą gumy i wyprofilowany tak, by szczelnie do niego przylegać. Jego cena, podobnie jak samego aparatu, wciąż nie jest znana.
Ulotka informacyjna producenta: www.ricohsolutions.com