Motoryzacja jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Począwszy od porannego posiłku (dostarczonego do sklepu samochodem), poprzez codzienną drogę do pracy (nasze własne auta, motocykle, środki transportu publicznego), po sferę hobby i przyjemności (wyścigi samochodowe, podróże, kolekcjonerstwo czy też "zwyczajne" zainteresowanie nowościami samochodowymi) – do czynienia z pojazdami mamy na każdym kroku. Chcąc oddać motoryzacji należny jej szacunek i docenić jej jakże istotne "wszędobylstwo", Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego postanowił ją sportretować w nowoczesnej, a zarazem wysoce artystycznej i oryginalnej konwencji.
|
Motoryzacja a bezpieczeństwo. Fot. Wojtek Wieteska |
Do projektu zaproszono dwóch wybitnych fotografików ze Studia Fotograficznego "Świetlica" –
Wojtka Wieteskę i Jacka Porembę i postawiono przed nimi zadanie niełatwe – sfotografować motoryzację tak, by efekt zaskoczył nietuzinkowością ujęcia i był jednocześnie czytelny. By każde zdjęcie zatrzymało wzrok odbiorcy na dłuższą chwilę i skłoniło do refleksji lub nawet poszukiwań własnej interpretacji. I wreszcie, by motoryzacja na zdjęciach była
motoryzacją przyjazną – taką, o której mówi program. Dlatego też, by zadanie dodatkowo utrudnić, wyobraźnia artystów została ukierunkowana w stronę czterech kluczowych przekazów programu. Przygotowane przez nich autorskie wizje motoryzacji mają zwracać uwagę na cztery ważne konteksty owej:
GOSPODARKĘ, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIĘ I ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT.
|
Motoryzacja a gospodarka. Fot. Wojtek Wieteska |
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z pierwszym z fotografów uczestniczących w projekcie – WOJTKIEM WIETESKĄ:
Przyjazna motoryzacja: Jak się fotografuje motoryzację?
Wojtek Wieteska: Bardzo ciekawie. Motyw samochodowy pojawia się w wielu projektach, które zrealizowałem dotychczas, ale żaden nie był do siebie podobny.
PM: Czy trudno było Ci się zmierzyć z zadaniem wyznaczonym w programie Przyjazna motoryzacja?
WW: Nie było trudno. Choć trzeba było się zmierzyć na etapie pomysłu z niedosłownym ujęciem tematu, ujęciem motoryzacji, które nie pokazuje konkretnych pojazdów, marek, nie jest zdjęciem do katalogu, ale interpretacją konkretnej idei z motoryzacją powiązanej (gospodarka, bezpieczeństwo, ekologia, zrównoważony transport).
PM: Na pierwszy ogień poszedł temat Motoryzacja a gospodarka. Zaproponowałeś tryptyk złożony z elementów samochodu (lusterek), które w symboliczny sposób pokazują znaczenie ekonomiczne przemysłu motoryzacyjnego. Skąd akurat taki pomysł?
WW: Pomysł na pierwszy tryptyk nasunął mi się jako naturalne związanie kilku zagadnień w jeden przekaz obrazowy. Na tym polega praca fotografika.
PM: Czy twoim zdaniem motoryzacja jest przyjazna?
WW: Wcale nie jest. Ale bardzo się stara :-) Mam nadzieję, że wkrótce będziemy jeździli przyjaznymi samochodami na wodę.
Więcej na temat programu na stronie:
www.przyjaznamotoryzacja.pl
Wojtek Wieteska ur. w 1964 roku. Fotograf, reżyser. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Tv przy PWSFTviT w Łodzi (Dyplom), a także Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Sorbonie IV w Paryżu. Jeden z najbardziej znanych polskich fotografów. Wyrósł z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej, a jego indywidualny styl charakteryzuje się konceptualnym podejściem do rzeczywistości - chociaż nie uprawiał reportażu "newsowego".
W jego pracach panuje nastrój wyciszenia, samotności, ale z dozą poczucia humoru. Pracuje od 1986 roku. Obecnie mieszka w Warszawie. Realizuje projekty artystyczne i reklamowe. Pobyty w Australii, Afryce Płn., Ameryce Płd., na Bliskim Wschodzie, Dalekim Wschodzie, w Europie, Japonii i w USA były dla niego inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych takich, jak: 36 x Paryż, Rzeczywistość, Far West, Tokyo, N.Y.C. #02, Dolina Kathmandu, Martwa Natura, Flights 91_08.
Od 1993 roku zajmuje się także fotografią i realizacją filmów reklamowych dla najważniejszych klientów i agencji reklamowych w Polsce. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi oraz w PWST w Warszawie. Jest reprezentowany przez Galerie sztuki: Art New Media, Yours Gallery w Warszawie oraz Lumas w Berlinie.
Wojtek Wieteska aktualnie pracuje nad cyklem pt. "Polska 1986-2010: Mój Kraj Ojczysty". Jako jedyny polski fotograf został wybrany przez międzynarodową firmę Our Place do współpracy przy cyklu "Światowe Dziedzictwo" dla UNESCO. Fotografie Wojtka Wieteski były publikowane na łamach m.in.: Gazety Wyborczej i Magazynu Gazety, Magazynu Rzeczpospolitej, Pozytywu, VIVA!, Twojego Stylu, Elle, Glamour, Cosmopolitan, Marie-Claire, Voyage, Fototapety, Shots, Między Nami, Przekroju, Zwierciadła, Pani, Junge Kunst, Gala.
Zobacz także:Simp-Q - mobilne studia fotografii bezcieniowejZwycięzcy Magnum Expression Award 2010Red dot award dla Olympusa XZ-139. numer Camera Lens NewsKarty Kingston microSDHC klasy 10 o pojemności 4 GB i 8 GBProfesjonalna kamera z bagnetem E - Sony NEX-FS100DxO Optics Pro w wersji 6.5.6Skoki narciarskie w High SpeedApple Aperture w wersji 3.1.2Polak wśród zwycięzców Sony World Photography Awards w kategorii OpenNowe monopody Velbon Ultra Stick V50 i Ultra Stick R50