|
Korpus aparatu Olympus SP-550 UZ pokryty został antypoślizgową okładziną z eleganckimi tytanowymi wstawkami. |
Nad sensownością "rozciągania" w nieskończoność zoomów montowanych w cyfrakach można dyskutować, co nie zmienia faktu, że hiperzoomy mają swoich zagorzałych zwolenników – są po prostu wygodne. Zamiast lustrzanki z kompletem dwóch czy trzech obiektywów na dalszą wycieczkę zabieramy jeden, względnie lekki i nieduży aparat. Z tej popularności hiperzoomów doskonale zdaje sobie sprawę Olympus, który właśnie zaprezentował pierwszy aparat z 18-krotnym zoomem – model SP-550 UZ. Zastosowany w nim obiektyw zapewnia kąty widzenia będące odpowiednikami obiektywu 28-504 mm dla aparatu małoobrazkowego. Szczególnie interesujący jest dolny zakres pracy tego obiektywu, gdyż zakres pracy szkieł o dużym przełożeniu optycznym często zaczyna się dopiero od 35 mm. Matryca światłoczuła, odpowiedzialna za rejestrację zdjęć, ma 7,1 megapiksela, co jest obecnie obowiązującym standardem. Ponieważ przy tak długich ogniskowych bardzo łatwo o poruszenie wykonywanego zdjęcia, aparat ten wyposażono zarówno w mechanizm stabilizujący położenie matrycy jak i automatyczne zwiększanie czułości matrycy.
SP-550 UZ wyposażono w mechanizm BrightCapture - jest to technologia mająca na celu zapewnienie lepszej jakości zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Polega ona na grupowaniu pikseli, dzięki czemu cyfrowe szumy na zdjęciach wykonywanych przy wysokich czułościach matrycy są znacznie mniejsze. Nie ma jednak nic za darmo: według informacji prasowej "w niektórych trybach fotografowania czułość jest zwiększana a rozdzielczość niekiedy zmniejszana", brak niestety informacji, przy jakiej czułości i jak bardzo zmniejszana jest rozdzielczość. Technologia ta pozwala również na znaczne zwiększenie jasności wyświetlanego obrazu, co ułatwia kadrowanie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.
Unikatową cechą tego aparatu jest możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z bardzo dużą prędkością – aż do 15 klatek na sekundę. Właściwie można by tu mówić o kręceniu filmu (zwłaszcza, że rozdzielczość zostaje ograniczona do 1,2 megapiksela) gdyby nie to, że poszczególne klatki zapisywane są w osobnych plikach.
Jak przystało na zaawansowany kompakt, SP-550 UZ udostępnia kreatywne tryby fotografowania P/A/S/M, do dyspozycji mamy również 23 programy tematyczne. Do przechowywania wykonanych zdjęć wykorzystywane są karty xD, a zasilanie aparat czerpie z dwóch ogniw AA (popularne paluszki).
Aparat Olympus SP-550 UZ w sprzedaży pojawi się w lutym 2007 r.
Dane techniczne modelu Olympus SP-550 UZ: www.fotografuj.pl
Strona producenta: www2.olympus.pl