Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Pixel Bender – znacznie szybsze filtry dla aplikacji Adobe


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Już w 1965 roku Canon zaprezentował lustrzankę małoobrazkową (model Pellix) ze stałym, półprzepuszczalnym lustrem?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pixel Bender – znacznie szybsze filtry dla aplikacji Adobe
Dodał: Jarosław Zachwieja 18.11.2008
Na łamach serwisu Adobe Labs pojawiło się rozszerzenie umożliwiające tworzenie filtrów nowego typu przeznaczonych dla aplikacji z rodziny CS4. W pakiecie oprócz narzędzi programistycznych znajduje się wtyczka zapewniająca obsługę tych filtrów w Photoshopie CS4.


Technologia Pixel Bender to w największym skrócie zupełnie nowe podejście do problemu edycji obrazu, dzięki której filtry efektowe oraz rozmaite narzędzia operujące na wybranej grupie punktów obrazu działają znacznie szybciej. Odbywa się to m.in. dzięki wykorzystaniu wieloprocesorowej architektury nowoczesnych komputerów oraz wydajnych akceleratorów obecnych w wielu kartach graficznych.
 
Dzięki swoim czterem podstawowym zaletom Pixel Bender zainteresuje zarówno zaawansowanych użytkowników Photoshopa (w tym również fotografów) jak i programistów tworzących nowe narzędzia edycyjne. Są to:
  • Uproszczone środowisko programistyczne – filtry w standardzie Pixel Bender tworzone są za pomocą graficznego środowiska programistycznego opartego na języku XML. Twórcy nowych narzędzi w tym standardzie nie muszą znać zaawansowanych języków programowania takich jak C/C++, ani też zapoznawać się z SDK aplikacji, dla których piszą.
  • Wielozadaniowość – technologia Pixel Bender wykorzystuje w pełni moc obliczeniową maszyn wieloprocesorowych oraz wielordzeniowych, a także akceleratorów graficznych. Efektem jest znaczne zwiększenie prędkości działania filtrów w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami zarówno na komputerach domowych, jak i stacjach graficznych.
  • Obsługa wielu głębi barwnych – jądro aplikacji umożliwia bezproblemową obróbkę obrazów o 8-, 16- i 32-bitowej głębi kolorów.
  • Współpraca z wieloma aplikacjami z rodziny Adobe – te filtry stworzone za pomocą Pixel Bendera mogą być bez przeszkód wykorzystywane we wszystkich obsługujących tę technologię produktach. Do wymiany zasobów pomiędzy twórcami i użytkownikami firma Adobe stworzyła usługę Pixel Bender Exchange.
Istotną cechą filtrów w formacie .PBK stworzonych przez Pixel Bendera jest możliwość ich konwersji do formatu .PBJ, obczytywanego przez aplikację Adobe Flash. Daje to ogromne możliwości twórcom piszącym aplikacje stacjonarne i internetowe w tym języku.

Przykład działania filtra stworzonego z wykorzystaniem technologii Pixe Bender – kadr z prezentacji autorstwa Johna Nacka.

Jako ciekawostkę, mającą za zadanie ukazać możliwości technologii Pixel Bender, pełniący funkcję Product Managera projektu Photoshop John Nack zamieścił na łamach swojego blogu minutowy film demonstracyjny ukazujący wydajność nowych filtrów. Nack wyraził przekonanie, że w związku z prostotą programowania w językach XML i Flash już wkrótce użytkownicy nowej technologii staną w obliczu "prawdziwej eksplozji zupełnie nowych filtrów dla Photoshopa".
 
Pixel Bender może zostać pobrany ze stron Adobe Labs przez każdego zarejestrowanego użytkownika serwisów internetowych Adobe. Pakiet dostępny jest w wersjach dla systemów Windows (zarówno 32- jak i 64-bitowych) oraz Mac OS X.

Strona WWW: labs.adobe.com

Zobacz także:
Adobe Photoshop CS4 – wersja testowa dostępna
Nowy Canon RAW Codec 1.4.0
ColorMunki Photo Software 1.0.5 – jeszcze lepsza funkcjonalność
Capture One 4.5.1 – obsługa nowych Canonów
SILKYPIX Developer Studio – obsługa nowych modeli aparatów
Apple aktualizuje listę formatów RAW w Mac OS X
Image Composite Editor – panorama według Microsoftu
Capture NX2 z Nikonem D700 za darmo
Klawiatura do Photoshopa ze ściągawką

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.835s.