Jock Sturges, rocznik 1947, przez wielu historyków sztuki uważany za jednego z najważniejszych amerykańskich fotografów. Studiował psychologię i fotografię na uniwersytetach w Marlboro i San Francisco. Jego wysublimowane fotografie dzieci i nastolatków zrobione na plażach nudystów w Kalifornii i Francji wywołały wiele kontrowersji i ataków amerykańskich konserwatystów.
Słynie z mocnych zdjęć charakteryzujących się niezwykłym wyczuciem kompozycji i światła. Jak sam mówi jest bezkompromisowym poszukiwaczem prawdy i czystości. Jego prace znajdują się w muzeach i galeriach na całym świecie m.in. nowojorskim MOMA. Wydał wiele albumów w tym: Last Day of Summer, Radiant Identities czy Evolution of Grace.
Jock Sturges,
Piękno jest w nas/ Line of beauty and grace (premiera Planete)
reżyseria:
Christian E. Klinge
Wielka Brytania, 2008, 99 min
Data projekcji
16 lipca, godz. 21:30
Miejsce:
Galeria Camelot ( dziedziniec), ul. Św. Tomasza 17, 31-022, Kraków
www.camelotgaleria.pl; www.imagomundi.pl
Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny
W następnych tygodniach zostaną pokazane:
A Film About With Anders Petersen
reżyseria: JH Engström
Szwecja, 2006, 52 min.
Data projekcji: 23 lipca, godz.21:00
Anders Petersen urodził się w 1944 roku w Solna. Jeden z najbardziej intrygujących współczesnych szwedzkich fotografów. Zdobywca licznych nagród, w tym tytułu Fotografa Roku na francuskim festiwalu Rencontres d'Arles (2003). Fotograficzny dorobek Andersa Petersena to zapis spotkań z ludźmi, którzy w trakcie tych spotkań przestają być nieznajomymi i poprzez fotografie trafiają do czegoś w rodzaju rodzinnego albumu autora. Niezależnie, czy tematem zdjęć jest nocny bar, osoba spotkana na ulicy czy szpital psychiatryczny - jest to kontynuacja tego samego procesu przekraczania granicy anonimowości i zbliżenia się do Innego. W dorobku artysty znajduje się ponad 20 albumów i wiele wystaw prezentowanych zarówno w Europie, jak i w Azji.
Arakimentari.
reżyseria: Travis Klose
Japonia, USA 2004, 85 min.
Data projekcji: 30 lipca, godz. 21:00
Nobuyoshi Araki to najsłynniejszy autor aktów i portretów Japończyków. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim odwadze, z jaką podszedł do fotografii erotycznej. Jest portrecistą tokijskich prostytutek, ukazujących swe wdzięki w niezbyt wyszukanych pozach i autorem niezliczonej ilości tomów zdjęć. W wystylizowanych, niekiedy dziwacznych zdjęciach Araki pokazuje też kobiety skrępowane sznurami. Wydaje się, że poniżone, zależne i całkowicie zdominowane od woli patrzącego modelki stanowią wizualną realizację marzeń japońskich mężczyzn.