(Prezentowany program nie należy wprawdzie do nowości, wydał nam się jednak na tyle ciekawy, że postanowiliśmy o nim napisać. Jesteśmy pewni, że to małe "odkrycie" przypadnie do gustu nie tylko nam - redakcja fotografuj.pl)
Większość z nas nie przejmuje się zbytnio kwestią odwzorowania barw przez nasze monitory i drukarki. Dopiero kiedy okazuje się, że to co widzieliśmy na ekranie nie odpowiada temu, co pojawia się na wydruku zaczynamy interesować się takimi zagadnieniami, jak przestrzenie barwne bądź profile ICC. Krańcowym objawem takiego zainteresowania są plany zakupu sprzętowego kalibratora, choćby takiego jak niezbyt drogi
Colour Confidence Studio XR2.
Niestety nawet poprawnie skalibrowany sprzęt nie zagwarantuje nam, że na papierze zobaczymy takie same barwy jak na ekranie, bądź też że ekran notebooka wyświetli zdjęcia w identyczny sposób, jak podłączony do niego zewnętrzny monitor. Kiedy się więc okaże, że nie wszystkie nasze urządzenia drukujące, skanujące i wyświetlające dysponują takimi samymi przestrzeniami barwnymi, być może zechcemy je ze sobą porównać.
|
Nałożenie na siebie profili ICC dla przestrzeni Adobe RGB, sRGB oraz skalibrowanego sprzętowo ekranu notebooka pozwalają dojść do dość ponurych, choć niestety prawdziwych wniosków. Ekrany większości modeli komputerów przenośnych nie nadają się do poważniejszej edycji cyfrowych zdjęć ze względu na bardzo ograniczoną paletę wyświetlanych kolorów. |
Aplikacja PerfX Gamut Viewer pozwala nam obejrzeć i porównać zakres barw obsługiwanych przez zainstalowane w systemie profile ICC. Wizualizacja odbywa się poprzez nałożenie na siebie trójwymiarowych wykresów obrazujących rozpiętość tonalną (tzw. gamut) danych profili. Program ten, oprócz funkcji edukacyjnych (możemy się dzięki niemu dowiedzieć np. o ile lepsze odwzorowanie kolorów od najpopularniejszej przestrzeni sRGB zapewni nam rozbarwienie Adobe RGB) może nam się przydać również w praktyce.
Przykładowo, dopiero bezpośrednie porównanie profilów ICC wyświetlacza w notebooku i dobrej jakości zewnętrznego monitora uświadomi nam, że decydując się na zakup komputera przenośnego do bardziej zaawansowanych zastosowań fotograficznych powinniśmy również pomyśleć o kupnie monitora. Z kolei nałożenie na siebie profili tradycyjnego monitora kineskopowego (CRT) oraz nowoczesnego panelu LCD powinno uświadomić niedowiarkom, że pogardzane przez nich "kryształy" nie są już tak bardzo w tyle, jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów na fotografiach.
|
Interesujące efekty daje porównanie ze sobą dwóch dość podobnych objętościowo przestrzeni barwnych, takich jak np. Adobe RGB i NTSC. Po wypełnieniu jednolitym kolorem wykresu profilu ICC przestrzeni NTSC okazało się, że – w porównaniu z Adobe RGB – gorzej odwzorowuje ona odcienie zieleni i fioletu, za to w pozostałych radzi sobie lepiej (czasem nawet znacznie lepiej). |
Program możemy pobrać ze strony internetowej kanadyjskiej firmy
TGLC, która wyprodukowała też m.in. opisywane już u nas
software'owe kalibratory aparatów cyfrowych i drukarek. W odróżnieniu od tych aplikacji, PerfX Gamut Viewer jest dostępny za darmo. Pozwala on na wyświetlanie do czterech różnych profili jednocześnie. Dla każdego z wykresów możemy, za pomocą suwaka, ustawić inny stopień przeźroczystości oraz wybrać, czy chcemy aby zawierał on dokładny rozkład kolorów, czy też był jednolitą bryłą barwną. Ten ostatni tryb może się przydać, kiedy chcemy sprawdzić jakie kolory lepiej odzwierciedla szerszy z profili – przykład takiego porównania zamieściliśmy na ilustracji poniżej.
Program nie wymaga instalacji i po rozpakowaniu go do wybranego katalogu jest natychmiast gotowy do pracy (najpierw jednak musimy wyłączyć witającą nas planszę reklamującą inne produkty firmy z serii PerfX Color). Program automatycznie wyszukuje zainstalowane w komputerze profile ICC.
UWAGA: Podczas testów stwierdziliśmy, że PerfX Gamut Viewer 1.8 nie zawsze prawidłowo współpracuje z systemem Windows Vista. Usterka polega na tym, że nie wykrywa on wszystkich zainstalowanych w komputerze profili ICC. Niestety jak na razie nie udało nam się odkryć przyczyn tego problemu, ani znaleźć rozwiązania. Mamy nadzieję, że producent wkrótce opublikuje poprawioną wersję programu.
Cena: freeware
Strona producenta: www.tglc.com
Zobacz także:
Aktualności:
Dwie drukarki atramentowe Canona
BenQ MP620c – cichy jak szept
Qimage 2007.203 – program do wsadowego drukowania zdjęć
AKVIS Coloriage 4.5 – pokoloruj swoje zdjęcia
Drukarki HP dla wykonujących odbitki w domowym zaciszu
PerfX Prints i PerfX Shots – wierne kolory bez kalibratora
NEC MultiSync PhotoEdition – nowe monitory do edycji obrazu
Artykuły:
Recenzja: Studio XR2 – gdy ważny jest kolor…