Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Pentax Q - pierwszy kompakt z wymienną optyką tej marki


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pentax Q - pierwszy kompakt z wymienną optyką tej marki
Dodał: Marcin Pawlak 28.06.2011
Firma Hoya zaprezentowała pierwszego bezlusterkowca marki Pentax, czyli model Q. Dzięki wyjątkowo małej matrycy - 1/2.3 cala - uzyskano też rekordowo małe rozmiary i wagę całego aparatu.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Dotychczasowe konstrukcje tzw. kompaktów z wymienną optyką są w większości próbami adaptacji lustrzankowych układów rejestrowania obrazu w miniaturowym korpusie pozbawionym lustrzanego układu celowniczego. Pentax zdecydował się jednak na zbudowanie aparatu, który wykorzystuje przetwornik obrazu o rozmiarach typowych dla aparatów kompaktowych. Jest to stabilizowana matryca CMOS BSI o rozmiarze 1/2,3 cala i rozdzielczości 12,4 megapiksela. Oferuje ona zakres czułości 125–6400 ISO, a zdjęcia można zapisywać w formacie JPEG i 12-bitowym DNG RAW. Pewną ciekawostką jest zastosowana migawka hybrydowa, składa się ona z migawki elektronicznej w korpusie (1/8000–2 s) oraz migawki mechanicznej w obiektywach (1/2000–30 s). Maksymalna częstotliwość wykonywania zdjęć to 5 kl./s.


Kadrowanie umożliwia 3-calowy ekran LCD zbudowany z 460 tys. punktów, możliwa jest rejestracja filmów wideo Full HD (1920×1020, 16:9, 30 kl/s) w formacie MPEG-4 AVC/H.264. Jako wyposażenie opcjonalne dostępny będzie dodatkowy wizjer optyczny.
 
Aparat waży 200 g a jego wymiary to 98×57,5×31 mm, i przez producenta reklamowany jest jako najmniejszy aparat na świecie z wymienną optyką. Wyposażony został w złącza USB 2.0 i HDMI, a zdjęcia zapisuje na kartach pamięci SD/SDHC/SDXC. Dostępny będzie w 2 kolorach w cenie 800 USD (z obiektywem kitowym).

Informacja prasowa:

PENTAX Q został zaprojektowany i opracowany w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników. Począwszy od wysokiej jakości matrycy CMOS, 1/2.3-calowej typu back-illuminated po pełną gamę zaawansowanych funkcji oraz nowo opracowane obiektywy z mocowaniem super-Q.


Najmniejszy i najlżejszy na świecie korpus aparatu, wyposażony w nowo opracowany system mocowania obiektywów Q.
PENTAX Q to nowo opracowane mocowanie bagnetowe o średnicy zmniejszonej o około dwie trzecie konwencjonalnego mocowania typu K. Było to możliwe poprzez zmniejszenie rozmiaru bagnetu (zmniejszona odległość do powierzchni matrycy) do prawie jednej piątej, w porównaniu do bagnetu K, jak i również poprzez optymalizację pola obrazowego nowych obiektywów proporcjonalnie do wielkości matrycy. System PENTAX Q eliminuje wizjer optyczny, komorę lustra, czujnik AF, czyniąc body PENTAX Q najmniejszym i najlżejszym w swojej klasie. Korpus został wykonany ze stopu magnezu, co nadaje mu elegancki wygląd oferując przy tym wysoką jakość wykonania, niewielką wagę oraz wytrzymałość. PENTAX Q dostępny będzie w kolorach: białym i czarnym.



Wyjątkowa jakość obrazu
PENTAX Q wyposażony został w matrycę CMOS 1/2.3-cala typu back-illuminated, czyli podświetlaną od tyłu, dostarczającą około 12,4 mln efektywnych pikseli. Tego typu konstrukcja zapewnia komfortową pracę na wysokich czułościach, niski poziom szumów oraz szybkie odczytywanie danych. W aparacie PENTAX Q zastosowano również nowy procesor przetwarzania obrazu a jego konstrukcja oparta została o wieloletnie doświadczenie konstruktorów lustrzanek Pentax. W połączeniu z doskonałą jakością nowych obiektywów, PENTAX Q oferuje zdjęcia o wysokim kontraście oraz bogatym odwzorowaniu szczegółów i kolorów. Dzięki zminimalizowanym szumom można wykorzystać cały zakres czułości - od ISO 125 aż do ISO 6400 - nie martwiąc się irytującym szumem cyfrowym. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji zdjęcia HDR (High Dynamic Range) łączące wiele zdjęć w jedno o szerokim zakresie dynamiki.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.75s.