Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  PENTAX 645D w maju w sprzedaży


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

PENTAX 645D w maju w sprzedaży
Dodał: Marcin Pawlak 10.03.2010
Po wielu latach oczekiwania Pentax zamierza wprowadzić do sprzedaży cyfrową lustrzankę średniego formatu.


Pentax 645D to jeden z najdłużej trwających projektów w historii fotografii cyfrowej. Pierwsze przecieki miały miejsce w 2003 roku. Później wielokrotnie mieliśmy okazję oglądać na targach modele koncepcyjne, tzw. „wydmuszki”, następowały kolejne przecieki, kolejne daty premiery upływały, projekt zawieszono… Tym razem 645D ma już być „naprawdę” – jeszcze w maju ma trafić do sprzedaży, na razie tylko w Japonii. Poniżej zamieszczamy informację firmy Hoya (właściciel marki Pentax).


Zdjęcia o ogromnej rozdzielczości uzyskane dzięki 40 efektywnym megapikselom
Sercem aparatu średnioformatowego PENTAX 645D jest nowa matryca CCD wyprodukowana przez firmę Kodak. Jej wymiary to 44mm na 33mm. (ok. 1,7- krotne powiększenie względem formatu 35mm). Zastosowanie 40. efektywnych megapikseli pozwala na uzyskanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 7264 x 5440 pikseli.

Procesor obrazowy PRIME II
Pentax 645D zaopatrzony został w procesor obrazowy PRIME II (PENTAX Real Image Engine). Dzięki szybkiej transmisji danych oraz nowym algorytmom dedykowanym aparatom średnioformatowym procesor generuje obrazy o wiernej kolorystyce i pełnej rozpiętości tonalnej – nawet w przypadku tak dużych plików jak RAW sięgających do 50MB danych. Procesorowi towarzyszy 14-bitowy konwerter analogowo-cyfrowy.



Wytrzymała konstrukcja korpusu
Korpus 645D to solidna i wytrzymała konstrukcja składająca się ze szkieletu wykonanego z odlewu aluminium oraz zewnętrznej obudowy z lekkiego stopu stali magnezowej. Dla zwiększania odporności oba wyświetlacze LCD pokryte zostały zewnętrznym wzmocnionym szkłem. Aparat 645D przystosowany został również do pracy w niesprzyjających warunkach. 70 uszczelek zabezpiecza korpus przed wilgocią, kurzem oraz umożliwia fotografowanie przy niskich temperaturach do -10°C. Nowo zaprojektowana migawka gwarantuje wykonanie 50 000 wyzwoleń a jej najkrótszy czas otwarcia wynosi 1/4000 sek.

Dwa sloty kart SD/SDHC
W aparacie PENTAX 645D znaleźć możemy podwójny slot kart pamięci do kart SD oraz SDHC. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi dodatkowe możliwości zapisu i przechowywania zdjęć. Przykładowo zapisywanie zdjęć można przypisać do różnych kart w zależności od formatu (np. RAW lub JPEG) lub jedna z kart może być używana jako zapasowa. Ustawienia dla każdego gniazda można zaprogramować za pomocą dedykowanego przycisku.




DRII – mechanizm usuwania zabrudzeń z matrycy
PENTAX 645D zaopatrzony został w system czyszczenia matrycy DRII (Dust Removal). Zastosowanie dolnoprzepustowego filtra w połączeniu z ultradźwiękowymi wibracjami pozwala efektywnie pozbyć się ew. zabrudzeń powstałych przy wymianie obiektywu w niekorzystnych warunkach. Dodatkowo użytkownik ma możliwość sprawdzenia aktualnego stanu zabrudzeń matrycy (funkcja Dust Alert), wyświetlanego w postaci zdjęcia matrycy wraz ew. lokalizacją zabrudzeń.

Nowy 11-punktowy system ustawiania ostrości
Zastosowany w PENTAX 645D nowy system ustawiania ostrości to SAFOX IX + oferujący 11 punktów (dziewięć czujników krzyżowych umieszczonych w środku). Stworzenie nowego zaawansowanego systemu AF wymagało ponownego przeprojektowania całego systemu optycznego z uwzględnieniem nowych funkcji analizujących wszystkie źródła światła znajdujące się w polu widzenia.




Zaawansowany 77-polowy pomiar ekspozycji
Aby zapewnić wysoką dokładność pomiaru światła PENTAX 645D zaopatrzony został w czujnik z 77-polowym pomiarem. Dokładność pomiaru ekspozycji uwzględnia dodatkowe dane dotyczące orientacji obrazu (poziome lub pionowe), odległość od obiektu oraz jego powiększenie.

Duży i jasny wizjer optyczny
Zastosowanie w wizjerze optycznym 645D szklanego pryzmatu o kształcie trapezu umożliwiło uzyskanie 98% pola widzenia, jak i również miało wpływ na znaczną redukcję wymiarów korpusu. W połączeniu z jasną matówką Natural-Bright-Matte wizjer optyczny 645D oferuje jasny i kontrastowy podgląd fotografowanego obiektu.

Funkcja zdjęć niestandardowych (Custom Image)
Zastosowana w 645D funkcja zdjęć niestandardowych (Custom Image) pozwala użytkownikowi na wybór jednego z 8 trybów ustawień przed wykonaniem zdjęcia. W każdym z nich dowolnie można zdefiniować generalną tonację zdjęcia, natężenie kolorów, kontrast, ostrość oraz nasycenie miejsc nieoświetlonych lub prześwietlonych.




Duży 3-calowy LCD (921,000 punktów)
W aparacie zastosowano 3-calowy wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości 921 000 punktów. Pozwala on na wygodny podgląd zdjęć nawet pod kątem 170 stopni (w poziomie i w pionie) oraz na wygodne kadrowanie za pomocą funkcji Live View. Monitor dodatkowo pokryty został antyrefleksyjnymi powłokami minimalizującymi odbicia i refleksy powstające podczas podglądu obrazu w mocnym słonecznym świetle.

Wysoka wydajność baterii645D zasilany jest litowo-jonową baterią wielokrotnego ładowania o wysokiej pojemności. Dzięki temu aparat jest w stanie wykonać ok. 800 zdjęć. (test firmy Pentax, zdjęcia bez lamy błyskowej).

Wszechstronne tryby ekspozycji
Hyper Program: Program ten umożliwia natychmiastowe przejście z trybu programowej AE do trybu preselekcji migawki lub preselekcji przysłony. Wystarczy tylko przekręcić jedno z pokręteł (tył lub przód), aby dokonać zmian w ustawieniach ekspozycji. Naciśnięcie zielonego przycisku znajdującego się obok spustu migawki powoduje natychmiastowy powrót do programowej AE.
 
Hyper Manual: Fotografując w tym trybie, możemy nacisnąć zielony przycisk w dowolnym czasie, aby aparat ustawił poprawną ekspozycję dla kadrowanego obiektu.
 
Preselekcja czułości: Tryb ten umożliwia optymalną kombinację przysłony i migawki z wybieraną ręcznie przez użytkownika czułością. Jej wartość można ustawiać skokowo, co 1/2 lub 1/3 działki, przekręcając pokrętło na uchwycie aparatu. Jest to idealne udogodnienie podczas zdjęć przy zmieniających się szybko warunkach oświetleniowych.
 
Preselekcja migawka/przysłona (TAv): W tym przypadku po ręcznym ustawieniu kombinacji migawka-przysłona (pokrętła na obudowie) aparat dobiera automatycznie czułość.

Pozostałe funkcje
  • Funkcja HDR (high dynamic range), łącząca trzy zdjęcia o różnej ekspozycji w jedno z szerokim zakresem dynamiki
  • Rozszerzenie zakresu dynamiki zdjęć - korekta miejsc prześwietlonych jak i niedoświetlonych
  • Elektroniczna poziomica
  • Automatyczna kompensacja dystorsji i aberracji chromatycznej (tylko obiektywy FA 645 i D FA 645)
  • Pełna kontrola balansu bieli z trybem CTE
  • Zdjęcia z blokadą lustra (dedykowane pokrętło)
  • Możliwość dodawania do zdjęć informacji o prawach autorskich
  • Kompatybilność z obiektywami SDM
  • Złącze mini HDMI typu C
  • Oprogramowanie PENTAX Digital Camera Utility 4 - edycja zdjęć (oparta na popularnym silniku SILKYPIX RAW-data Ichikawa Soft Laboratory)


Zobacz także:
Znane są już ceny Olympusa E-PL1 i akcesoriów!
Tamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD
Panasonic LUMIX DMC-G2 – pierwszy aparat systemu Mikro 4/3 z ekranem dotykowym
Panasonic LUMIX DMC-G10 – najlżejszy na świecie aparat systemu Mikro 4/3
LUMIX G VARIO 14–42 mm – kompaktowy i lekki zoom ze stabilizacją
Apple Aperture 3 – już do kupienia w Polsce!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.018s.