Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Olympus mju 780 – nieprzemakalny 5-krotny zoom


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Olympus mju 780 – nieprzemakalny 5-krotny zoom
Dodał: Przemysław Imieliński 05.03.2007
Nowy model rozszerza linię kompaktów Olympusa z serii mju – aparatów o eleganckiej i trwałej obudowie, która pozwala korzystać z nich nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Atutem tego cyfraka jest jednak nie tylko jego trwałość, ale i duża funkcjonalność.


Olympus mju 780 wyposażony został w matrycę o rozdzielczości 7,1 milionów pikseli oraz 5-krotny zoom optyczny o zakresie ogniskowych 36–180 mm (odpowiednik dla aparatu małoobrazkowego) i jasności 1:3.3–5.0. Elementy te zamknięte zostały w szczelnej obudowie, określanej mianem ALL-WEATHER, która ochroni je przed uszkodzeniem nawet w sytuacji, gdy użytkownikowi przyjdzie ochota fotografować podczas deszczu, śnieżycy lub na plaży. Metalowy korpus produkowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych – srebrnej i czarnej. Nabywcy będą mieli zatem możliwość wyboru aparatu dopasowanego do ich własnych upodobań stylistycznych.


Jasno i wyraźnie, gdy jasno lub ciemno
Z tyłu obudowy umieszczony został 2,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli, wykonany w technologii HyperCrystal, która – jak zapewnia producent – poprzez zastosowanie dodatkowej warstwy na spodzie ekranu odbijającej światło pochodzące z zewnętrznych źródeł, podnosi jasność monitora. Umożliwia to precyzyjną ocenę obrazu, nawet w silnym świetle słonecznym, i zwiększa kąt z jakiego można go oglądać aż do 170 stopni. Ułatwia to kadrowanie zdjęć, gdy aparat nie może być trzymany na wysokości oczu, jak również pozwala, by kilka osób jednocześnie przeglądało wykonane fotografie.
 
W modelu tym zaimplementowana została także technologia BrightCapture, której działanie polega na wykorzystywaniu do tworzenia podglądu na ekranie LCD informacji ze wszystkich dostępnych pikseli matrycy. Daje to w efekcie znacznie jaśniejszy obraz i ułatwia tym samy właściwe skomponowanie słabo oświetlonych scen. W niektórych programach tematycznych korzystających z BrightCapture dodatkowo podnoszona jest jeszcze czułość sensora, co niestety wiąże się ze zmniejszeniem rozdzielczości rejestrowanych zdjęć. W zamian za to uzyskamy możliwość upamiętniania nastrojowych kolacji przy świecach czy nocnych spacerów po mieście bez konieczności korzystania z lampy błyskowej. Dla dodatkowej wygody obsługi aparatu w ciemności zastosowano podświetlane przyciski ułatwiające fotografowanie i nawigację po menu.

Korzystanie z aparatu w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub w nocy ułatwiają podświetlane przyciski.

O dobre zdjęcia jeszcze łatwiej
Aparat wyposażony został w wiele funkcji mających zagwarantować wykonywanie prawidłowo naświetlonych zdjęć w najróżnorodniejszych warunkach. W słabych warunkach oświetleniowych skorzystać można z mechanicznej stabilizacji sensora wspomaganej podnoszeniem jego czułości do wartości 1600 ISO. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko zarejestrowania poruszonych zdjęć, gdy aparat stosuje dłuższe czasy naświetlania lub gdy korzystamy z długich ogniskowych obiektywu. Kolejne udogodnienie, określane przez producenta technologią kompensacji cienia, pozwala zwiększyć rozpiętość tonalną np. fotografii wykonywanych pod światło. Przy korzystaniu z tej funkcji algorytmy aparatu identyfikują ciemne partie kompozycji i odpowiednio je naświetlają, co pozwala zarejestrować więcej szczegółów w cieniach.

Nowy kompakt Olympusa będzie sprzedawany także w obudowie w kolorze srebrnym.

Olympus mju 780 oferuje 20 programów tematycznych, w tym m.in.: Portret, Zdjęcia Sportowe, Sceny nocne, Przy świecach, W zastanym oświetleniu oraz szereg trybów do fotografii podwodnej i pozwala rejestrować filmy z prędkością 30 kl./s. Wyposażony został w interfejs Hi-Speed USB (o prędkości transferu do 480 Mbit/s), wbudowaną pamięć wewnętrzną i gniazdo kart pamięci typu xD-Picture Card. Model ten pojawi się w sklepach pod koniec kwietnia 2007 roku i będzie sprzedawany wraz z oprogramowaniem Olympus Master, baterią LI-42B i ładowarką LI-40C.

Specyfikacja techniczna aparatu: www.fotografuj.pl
Strona producenta: www.olympus.pl

Zobacz także:
Olympus E-410 – kompaktowa lustrzanka po tuningu
Olympus E-510 – pierwsza lustrzanka systemu 4/3 ze stabilizacją matrycy
Olympus mju 760 i mju 770 SW – eleganckie i wodoodporne
Olympus SP-550 UZ – pierwszy taaaki zoom
Olympus FE-250 – 8 megapikseli dla amatora
FE-210, FE-230 i FE-240 – trzy nowe kompakty Olympusa
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.61s.