Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Olympus E-410 – kompaktowa lustrzanka po tuningu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Olympus E-410 – kompaktowa lustrzanka po tuningu
Dodał: Jarosław Zachwieja 05.03.2007
Pół roku temu firma Olympus przedstawiła lustrzankę oznaczoną symbolem E-400. Była to konstrukcja dość niezwykła: bardzo niewielka (choć wygodnie leżąca w rękach) oraz pozbawiona wprowadzonego w modelu E-330 układu Live MOS. Zaprezentowany dzisiaj model E-410 stanowi połączenie podstawowych cech poprzednika oraz idei lustrzanki umożliwiającej podgląd fotografowanej sceny na ekranie LCD.



Aparat Olympus E-400 był reklamowany jako najmniejsza cyfrowa lustrzanka na świecie. Zastępujący go model oznaczony symbolem E-410 odziedziczył po niej niewielkie wymiary (130x91x53 mm) i masę (420 g). Jej przetwornik obrazu także ma rozdzielczość 10 megapikseli, jednak w odróżnieniu od E-400 jest to matryca typu Live MOS, a więc tego samego typu, jak użyta w Olympusie E-330. Pozwala ona kadrować scenę nie tylko przed wizjer, ale też za pomocą wbudowanego w aparat ekranu. Funkcję tę, do niedawna dostępną tylko w aparatach kompaktowych, wprowadziła do lustrzanek cyfrowych (przy zachowaniu pełnej funkcjonalności aparatu w takim trybie pracy) właśnie firma Olympus w modelu E-330. Problem pracy autofokusa w trybie Live Preview rozwiązano w prosty sposób: tuż przed wykonaniem zdjęcia aparat na moment opuszcza lustro, możliwe było automatyczne nastawienie ostrości na wybrany punkt.
 
Aparat, podobnie jak model E-400 oferuje fotografowi zakres czułości od 100 do 1600 ISO z możliwością automatycznego jej dopasowania do warunków sceny. O tym, że lustrzanka ta przeznaczona jest głównie dla osób początkujących, świadczy też bardzo duża liczba trybów tematycznych – aż dwadzieścia. Miłośnicy fotografowania dynamicznie zmieniającej się akcji mogą też skorzystać z trybu seryjnego, podczas którego zdjęcia wykonywane są z prędkością 3 klatek na sekundę. Można w ten sposób zapisać maksymalnie 7 zdjęć w formacie RAW w serii.


Aparat współpracuje z kartami pamięci w formatach xD-Picture Card oraz Compact Flash. W odróżnieniu od poprzednika, Olympus E-410 jest też w pełni zgodny ze standardem USB 2.0 Hi-Speed, co pozwala na szybkie przenoszenie zdjęć do komputera bez konieczności używania czytnika kart. Ekran LCD lustrzanki ma przekątną 2,5 cala oraz rozdzielczość 230 tysięcy punktów i w trybie Live Preview wyświetla obraz obejmujący 100% fotografowanego kadru. Naturalnie model ten, podobnie jak pozostałe lustrzanki Olympusa, dysponuje ultradźwiękowym systemem czyszczenia matrycy z kurzu.
 
Do aparatu tego dostępny jest szereg akcesoriów, takich jak dedykowane lampy błyskowe, czy też obudowa podwodna PT-E03. Olympus E-410 będzie dostępny w sprzedaży od czerwca. Jego cena nie została jeszcze ustalona.

Standard mocowania obiektywów Cztery Trzecie jest pierwszymi i – jak dotąd – jedynym systemem optycznym zaprojektowanym wyłącznie dla lustrzanek cyfrowych.

System obiektywów 4/3 (Cztery Trzecie) to specjalnie zaprojektowany przez Olympusa (i wspierany przez takich producentów jak Leica, Panasonic czy Sigma) standard optyki przeznaczonej wyłącznie do lustrzanek cyfrowych. Ze względu na niewielkie rozmiary matrycy, tzw. współczynnik wydłużenia ogniskowej dla aparatów w standardzie 4/3 wynosi aż 2. Dzięki temu obiektywy 4/3 mogą być lżejsze i mniejsze od swoich pełnoklatkowych odpowiedników, a ich produkcja jest znacznie prostsza.
 
W chwili obecnej oferta samego Olympusa wynosi 16 obiektywów Zuiko Digital. Należy do niej pięć wysokiej klasy obiektywów profesjonalnych (7-14mm/4, 35-100mm/2, 90-250/2.8, 150mm/2, 300mm/2.8), pięć obiektywów profesjonalnych (11-22mm/2.8-3.5, 14-54mm/2.8-3.5, 50-200mm/2.8-3.5, 8mm/3.5 Fish Eye, 50mm/2 Macro) oraz sześć standardowych (14-42mm/3.5-5.6, 14-45mm/3.5-5.6, 18-180mm/3.5-6.3, 40-150mm/3.5-4.5 , 40-150mm/4.0-5.6, 35mm/3.5 Macro). Aparaty standardu 4/3 mogą się też poszczycić jednymi z najlepszych obiektywów dołączanych do korpusów (czyli tzw. kitami) znacznie przewyższającymi analogiczne konstrukcje dla aparatów z matrycami APS-C.

Specyfikacja techniczna aparatu: www.fotografuj.pl
Strona producenta: www.olympus-europa.com

Zobacz także:
Olympus E-510 – pierwsza lustrzanka systemu 4/3 ze stabilizacją matrycy
Olympus mju 780 – nieprzemakalny 5-krotny zoom
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.219s.