Nowy flagowy model Olympus E-System nosi oznaczenie E-3. Jest to aparat kierowany do profesjonalistów pracujących zarówno w warunkach studyjnych jak i plenerowych. Świadczą o tym m.in. takie cechy, jak uszczelniony korpus, szybki układ autofokusa, współpraca z najnowszymi obiektywami SWD, tryb Live View oraz odchylany ekran LCD ułatwiający robienie zdjęć w różnorodnych warunkach. Ponadto aparat ten ma odznaczać się co najmniej równie dobrą ergonomią, co E-1.
|
Olympus E-3 z założonym uchwytem pionowym. |
Najważniejszym elementem aparatu jest dziesięciomegapikselowy przetwornik obrazu High Speed LiveMOS współpracujący z procesorem TruePic III. Żywotność migawki aparatu szacowana jest na 150 tysięcy cykli pracy.
Szybkość przede wszystkim
Według materiałów dostarczonych przez producenta Olympus E-1 dysponuje (w połączeniu z nową linią obiektywów SWD, pracujących w oparciu o napęd ultradźwiękowy) najszybszym układem autofokusa spośród wszystkich cyfrowych lustrzanek dostępnych obecnie w sprzedaży. Sercem tego systemu jest 11-punktowy czujnik pomiaru ostrości w którym wszystkie punkty AF są krzyżowe. System ten, dzięki technologii multiplikacji pikseli działa nawet w bardzo słabym oświetleniu (-2 EV przy czułości 100 ISO).
Zdjęcia seryjne są wykonywane z maksymalną prędkością 5 klatek na sekundę, zaś w buforze mieści się do 19 zdjęć w formacie RAW. Minimalny czas naświetlania zdjęcia to 1/8000 sekundy, zaś najkrótszy czas synchronizacji z lampą błyskową to 1/250 sekundy (przy użyciu przystosowanej do tego zewnętrznej lampy błyskowej aż 1/4000 sekundy.
Stabilizacja i system czyszczenia matrycy
Aparaty firmy Olympus jako pierwsze zostały wyposażone w system czyszczenia przetwornika obrazu z kurzu i pyłu. Technologia ta, nazwana SSWF działa w oparciu o układ generujący ultradźwięki i jest obecnie uważana za najwydajniejsze rozwiązanie tego typu. Ponadto utrzymaniu czystości we wnętrzu korpusu służy jego uszczelniona obudowa, odporna na kurz i zachlapania.
Olympus E-5 został również wyposażony w mechanizm stabilizujący matrycę, dzięki czemu nawet przy stosunkowo długich czasach ekspozycji można uzyskać nieporuszone ujęcie bez potrzeby korzystania ze statywu. Według producenta czas ekspozycji przy fotografowaniu "z ręki" może zostać wydłużony nawet o 6 działek. System stabilizacji oferuje dwa tryby pracy: normalny oraz działający tylko w osi poziomej. Ten drugi sprawdza się podczas panoramowania, czyli wykonywania zdjęć poprzez śledzenie obiektów będących w ruchu.