Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Ogrody polskie, wernisaż prac Wojciecha Prażmowskiego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ogrody polskie, wernisaż prac Wojciecha Prażmowskiego
Dodał: Katarzyna Stodolska 07.12.2011
Łódzka Galeria FF zaprasza na otwarcie wystawy kilkudziesięciu prac jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, mistrza fotografii kreacyjnej - Wojciecha Prażmowskiego pt. ''Ogrody polskie'', w dniu 9 grudnia br., w godzinach 18.00-20.00.


Wystawa kilkudziesięciu prac jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, mistrza fotografii kreacyjnej, Wojciecha Prażmowskiego. Na wystawę składają się prace pokazujące zakamarki, podwórka, miejsca prawie banalne i zazwyczaj mało atrakcyjne, miejsca mijającego czasu. Koncepcja artysty opiera się na zestawieniach motywów architektonicznych i krajobrazowych, opartych na grze kolorów, na bogactwie kształtów różnych dziwnych przedmiotów, nieoczekiwanych skojarzeniach. Zdjęcia te prezentują sposoby udomowiania najbliższego otoczenia, czasami bardzo trudnego do życia, są znakomitą prezentacją mieszania się starego, tradycyjnego z nowym sposobem zamieszkiwania.

fot. Wojciech Prażmowski

Rzeczywistość [w pracach Prażmowskiego] objawia się niczym w nagłym przebłysku, tak, że artysta niemal znika podszyty pod rejestratora. Widz otrzymuje coś w rodzaju niewinnego, z lekka przypadkowego dokumentu. Na jednym ze zdjęć ze Świętochłowic-Lipin widzimy zielony trawnik przed typową kamienicą czynszową z czerwonej cegły.

fot. Wojciech Prażmowski

Pośrodku trawnika wznosi się gruby walec staroświeckiego słupa ogłoszeniowego zamalowany białą farbą i obdarty z plakatów. Na skraju trawnika mała dziewczynka siedzi opalając się na czerwonym kocyku. Chropowaty tynk starej kamienicy, biała falliczność sterczącego na środku trawnika słupa i niewinna poza dziewczynki, która patrzy na otoczenie z lekkiego dystansu, z boku - wszystko to oscyluje gdzieś między „Panną Nikt” a „Lolitą”, między Balthusem a Hopperem, ale wszystko to zainscenizowano, jak gdyby od niechcenia, jakby wyczatowano i wyczarowano zarazem cierpliwym oczekiwaniem, aż się rzeczywistość ułoży w kadrze w wyrazisty symbol. Przyłapano rzeczywistość na gorącym uczynku (dziewczynka, słup, kamienica, trawnik), na tle przygnębiająco niszczejącego, zamarłego otoczenia (w oknach nikogo nie widać, przechodnie zapadli się pod ziemię, dziewczynka może się wyginać jak chce, bo i tak nikt tego nie widzi).

fot. Wojciech Prażmowski

Widz-czytelnik tego zdjęcia uświadamia sobie dopiero po chwili, że nie ma jednak do czynienia z przypadkową rejestracją scenki z życia codziennego. Staje oko w oko z wyrafinowaną kompozycją, która wciąga nas coraz głębiej w coraz bardziej oszałamiające, podniecające i nęcące gry. Kompozycja mieni się wieloznacznymi grami barw, kształtów, skojarzeń, śladów życia. Na pozór pozbawione ludzi budynki, słupy ogłoszeniowe, trawniki, chodniki, pobielone krawężniki snują wieloznaczne, tajemnicze narracje. Szeptem i krzykiem. Prażmowski opowiada, czyli pokazuje, a my słuchamy, czyli odczytujemy, czyli oglądamy. Zmysłowego rachunku wrażeń dokonujemy z estetycznym („familioki” zubożałych górników jako obiekt estetycznych uniesień) i społecznym (współczucie dla „innej połowy”) wyrachowaniem. Znaleźliśmy się pod wpływem sugestywnej „hipnozy” zamaskowanej jako rzeczowy raport ze skrzeczącej i ułomnej rzeczywistości. (fragment tekstu Sławomira Magali
(z katalogu do wystawy wydanego przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie)


fot. Wojciech Prażmowski

Wojciech Prażmowski - urodzony 8 maja 1949 w Częstochowie. Absolwent Szkoły Fotografii Twórczej w Brnie (1975). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Twórca foto-obiektów. Brał udział w blisko 300. wystawach i projektach w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musset for Fotokunst w Odense, CRP w Douchy, Musee de I’Elysee w Lozannie, Nihon University w Tokio, Stripped House Museum of Art w Tokio, Alvar Aalto Museum w Jyvaskyla, Museo Contemporare Arte w Vigo, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Laudres Foundation w Nowym Jorku oraz w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich. Artysta jest wykładowcą m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W grudniu 2009 roku Wojciech Prażmowski został odznaczony srebrnym medalem GLORIA ARTIS. Mieszka i tworzy w Częstochowie.
Miasto: Łódź
Lokalizacja: Galeria FF
Ulica: Traugutta 18
Termin: 10.12.2011 – 30.12.2011
Godziny otwarcia: 14:00-18:00 (od wtorku do soboty)
Adres WWW: www.galeriaff.eu
Wernisaż: 9 grudnia 2011, godz. 18.00-20.00

Zobacz także:
Zdjęcia roku 2011 według Reutersa
Kata rozpoczyna 11 edycję konkursu z nagrodami
Świeża i nowa strona firmowa Samsunga
Fotografia uliczna w Bielsku-Białej - wernisaż wystawy
Spotkanie z Sophie Ristelhueber
Sporty wodne okiem szczecińskich fotoreporterów
Nowe zestawy w ofercie Fomei
Aktualizacja oprogramowania Nikon COOLPIX P7000
Samsung stawia na rozwój badań i innowacji
Spotkanie z fotografem Dariuszem Majewskim
W chacie na macie - Madagaskar spotkanie i prezentacja zdjęć
Zabezpieczenie danych i zdjęć przed dostępem niepowołanych osób
Zoner Photo Studio 14 - edycja zdjęć prawie jak w Photoshopie
Snake arm - regulowane ramię Manfrotto
Kalendarz 2012 Fujifilm
HP wykorzystuje nowoczesne fotokody QR w walce z podróbkami
Gadżety z Twoimi zdjęciami 25 procent taniej
Fujifilm FinePix X-S1 - potężny zoom i przetwornik EXR CMOS
Firmware 1.02 dla bezlusterkowca Samsung NX200
Meet the Masters – Poznaj Mistrzów współpracujących z firmą Wacom

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.724s.