Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Oficjalne stanowisko Canona w sprawie usterek nowej "piątki"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Oficjalne stanowisko Canona w sprawie usterek nowej "piątki"
Dodał: Jarosław Zachwieja 22.12.2008
Przedstawiciele firmy Canon wystosowali oficjalny komentarz dotyczący sprawy niesławnych "czarnych kropek". Niestety problem ten nie okazuje się być jedynym błędem konstrukcyjnym nowej lustrzanki pełnoklatkowej EOS 5D Mark II.


Nieco ponad tydzień temu informowaliśmy o defekcie, z jakim borykają się nabywcy długo oczekiwanych Canonów EOS 5D Mark II. Nie wdając się w szczegóły polegał on na pojawianiu się na zdjęciach w okolicach (a dokładniej po prawej stronie) prześwietlonych obszarów kadru czarnych plam.
 
Tym razem, w odróżnieniu od niesławnej historii z wadliwym autofokusem w Canonie EOS-1D Mark III, producent zareagował dość szybko, choć niekoniecznie zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem firmy, Canon ma świadomość istnienia problemu, jednak w chwili obecnej nie jest w stanie zaoferować nań żadnego remedium. Przedstawiciele tego potentata zapewnili jednocześnie, że firma pracuje nad zdiagnozowaniem i usunięciem przyczyn usterki. A dokładniej dwóch usterek, ponieważ stwierdzono występowanie nie jednego, lecz dwóch niezależnych problemów: wspomnianych "czarnych punktów" oraz tzw. pionowego bandingu, czyli zakłóceń obrazu o wyraźnej, liniowej charakterystyce. Obydwie te usterki występują w pewnych określonych sytuacjach:

Czarne punkty
Występuje podczas fotografowania nocnych scen, gdy zdecydowana większość kadru jest ciemna, z widocznymi jasnymi punktami. Pojawia się on głównie podczas fotografowania z włączoną opcją priorytetu wysokich tonów (Highlight tone priority). Ze względu na niewielkie rozmiary czarnych punktów efekt ten jest widoczny przy powiększeniu obrazu około 100%.

Banding
Występuje tylko podczas fotografowania w trybie sRAW1, a jego intensywność jest różna w zależności od ustawień aparatu. Następujące ustawienia mogą wpłynąć na minimalizację lub wyeliminowanie tego efektu: wyłączenie trybu wysokich tonów, zapisywanie zdjęć w formacie RAW, sRAW2 lub JPEG. W przypadku fotografowania z zapisem do formatu sRAW2 producent szczególnie zaleca ustawienie opcji Highlight tone priority (funkcja D.Fn II-3) na wartość 0.
 
Nie wiadomo, kiedy opisane problemy znajdą swoje ostateczne rozwiązanie, ani też jaką będzie miało ono postać. Miejmy jednak nadzieję, że pojawi się ono szybko i że nie będzie wiązało się z koniecznością serwisowania aparatu.

Strona producenta: www.canon.pl

Zobacz także:
Limitowany zestaw LEICA D-LUX 4 Titanium
Pentax K-m w wersji białej oraz nowy firmware 1.10
Usterki Canona EOS 5D Mark II?
Leica D-lux 4 w limitowanej wersji Titanium
Bliski koniec Pentaxa K200D?
Panasonic LUMIX DMC-G1 już w Polsce

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.518s.