Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Odzyskana Kobiecość" – fotografie Terry Lorant


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Odzyskana Kobiecość" – fotografie Terry Lorant
Dodał: Magdalena Hreczycho 17.10.2007
Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza 19.10 o godz. 19:00 na wernisaż wyjątkowej wystawy 50 zdjęć, a obok nich 21 historii kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Poznamy ich postawę wobec choroby, odczucia, refleksje... Zdjęcia i historie pochodzą z Albumu "Reconstructing Aphrodite" wydanego w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku.


Album, z którego pochodzą prace prezentowane na wystawie, jest wspólną pracą fotograf Terry Lorant, dr Loren Eskanazi – chirurga plastycznego i Joanne Sonn – jednej z bohaterek zdjęć.

Patty. Fot. Terry Lorant.

Kiedy kobieta słyszy "ma pani raka piersi" dokonuje się w niej całkowita przemiana. Od tej pory staje się częścią świata chorych zamiast świata zdrowych. Uczy się o chorobie i niezliczonych sposobach jej leczenia, które w zasadniczy sposób mają wpływ na jej ciało i dobre samopoczucie. Lekarze rozmawiają z nią o statystykach nawrotów choroby i wszelkim ryzyku. Specjaliści nie mówią jej jednak jak będzie się czuć i wyglądać, i jak ma sobie radzić w życiu. Jest niezmiernie trudno przetrzymać ten okres leczenia bez poczucia, że istnieje szansa na lepsze jutro. Na dodatek pojawiają się niezliczone pytania: Czy kiedykolwiek będę wyglądać normalnie? Czy nadal będę pociągająca? Czy na nowo będę czuć się dobrze?
 
"Reconstructing Aphrodite" odpowiada na wszystkie te pytania za pomocą serii cudownych zdjęć prawdziwych kobiet – kobiet, które odważnie pokazują nam, że istnieje życie "po raku piersi".

Barbara i Leslie. Fot. Terry Lorant.

Te 21 kobiet, w wieku miedzy 27 a 78 lat , miało do opowiedzenia różne historie – łączy je jedno – rak piersi – i to, że wszystkie one znalazły receptę na to, by żyć i cieszyć się życiem mimo wszystko. Wszystkie zgodziły się na to, by podzielić się sobą, swoimi rodzinami i historiami, po to by inne kobiety nie musiały samotnie przechodzić przez ten bolesny proces.
 
Kobiety te nie dość, że przetrwały bardzo ciężkie chwile, to na dodatek są żywym świadectwem na to, że świadomość i wiara w swoją siłę i piękno są zawsze możliwe. Kto potrafi najlepiej opisać utratę piersi? – tylko te kobiety, które same tego doświadczyły. Pierś jest czymś więcej niż tylko organem, czy też częścią ciała, która zapewnia pożywienie niemowlętom. To również symbol macierzyństwa, pielęgnowanej kobiecości, płodności i seksualności.
 
Zdjęcia prezentowane w Albumie nigdy nie były pokazywane na żadnej wystawie. Prezentacja w Polsce była ich swoistą prapremierą w powiększonym formacie. Uznałam, że trzeba je pokazać polskim kobietom, polskim lekarzom, dziennikarzom, politykom. Wystawa stała się początkiem i kluczem do informowania o rekonstrukcji piersi, pomocy kobiecie w odzyskaniu wiary i dawnego wyglądu.

Kara. Fot. Terry Lorant.

Wystawa ma dwa oblicza: społeczno-medyczne i oczywiście – kulturalne. Prezentowane zdjęcia są na wysokim poziomie artystycznym, a autorka jest dobrze znana w środowisku fotografików również w Polsce.
 
W Warszawie wystawę otwarto 20 października 2004 r. Kolejne miasta, w których przez ostatnie dwa lata była prezentowana wystawa, to: Gdańsk, Olszyn, Toruń, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra. Wystawie zawsze towarzyszą otwarte spotkania dotyczące tego problemu i możliwości rekonstrukcji piersi w Polsce.
 
Jestem pewna, że wystawa "Odzyskana kobiecość", a przez nią informacja o rekonstrukcji, również dzięki Państwa pomocy w rozpropagowaniu tej wiedzy we Wrocławiu, pomoże wielu kobietom. Kobietom, które walczą z rakiem lub zakończyły tę walkę pomyślnie i chciałby jeszcze móc uwierzyć, że będą atrakcyjne. Wiem, że organizując tę wystawę i nagłaśniając problem rekonstrukcji wspólnie dodamy im wiary.
Marzena Smolińska – pomysłodawca i współorganizatorka wystawy

Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
Ulica: Stary Ratusz (Rynek)
Wernisaż: 19.10.2007, godz. 19:00
Termin: 19.10.2007 – 11.11.2007
Adres WWW: www.mmw.pl, www.odzyskanakobiecosc.pl
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.304s.