Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Nowy rodzaj matrycy światłoczułej od Nikona


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nowy rodzaj matrycy światłoczułej od Nikona
Dodał: Marcin Pawlak 10.08.2007
Większość aparatów cyfrowych wykorzystuje matryce z filtrami RGB ułożonymi we wzór bayerowski. Tymczasem Nikon opatentował matrycę światłoczułą wykorzystującą zopełnie inną zasadę separacji światła na składowe RGB.


Stosowane dotychczas w aparatach cyfrowych matryce światłoczułe do rozdziału światła na składowe RGB wykorzystywały umieszczone nad poszczególnymi komórkami sensora filtry pochłaniające światło, dzięki czemu dany fotoelement rejestrował wyłącznie promieniowanie o określonej częstotliwości. Niestety, taki sposób działania powodował, że znaczna część padającego na sensor światła była marnowana, nie uczestnicząc w rejestracji obrazu – jest to jedna z przyczyn, dla których na zdjęciach wykonanych w słabych warunkach oświetleniowych możemy zobaczyć charakterystyczne szumy. Ponadto taka budowa matrycy powoduje, że pełna informacja o kolorze dla danego punku uzyskiwana jest poprzez interpolację danych pochodzących z punktów sąsiednich – powoduje to nieunikniony spadek ostrości obrazu.
Pewnym rozwiązaniem tego problemu miały być matryce X3 produkowane przez Foveona, w których fotoelementy (wraz z filtrami) odpowiedzialne za poszczególne barwy składowe RGB umieszczone są jeden nad drugim. Jednak problemy związane z "zabieraniem" światła przez wyżej położone warstwy fotoelementów okazały się na tyle poważne, że rozwiązanie to wciąż nie upowszechniło się na większą skalę.

Lustra zamiast filtrów
Pomysł Nikona jest o tyle nowatorski, że zakłada umieszczenie pomiędzy powierzchnią matrycy (przykryta jest maską z otworami-źrenicami) a mikrosoczewką zestawu pryzmatów-luster z naniesionymi filtrami dichroicznymi. Ich zadaniem jest kierowanie światła o określonej barwie do osobnych fotoelementów – jednak bez osłabiania pozostałych części spektrum.


Dzięki temu każdy z fotoelementów otrzymuje tę samą ilość światła, bez żadnych strat, gdyż światło padające na zestaw pryzmatów jest separowane na składowe poprzez odbicie promieniowania o określonej częstotliwości, a nie jego pochłanianie. Rozwiązanie takie od dawna stosowane jest w trójprzetwornikowych kamerach wideo, jednak tam moduł separatora to duży i ciężki element umieszczony pomiędzy obiektywem a zestawem matryc. Nikon tymczasem proponuje przeniesienie go w miniaturowej wersji na powierzchnię samej matrycy.
Taka konstrukcja matrycy pozwala przede wszystkim uniknąć interpolacji, co powinno podnieść szczegółowość rejestrowanego obrazu. To, w jakim stopniu rozwiązanie to pozwoli ograniczyć szumy zależeć będzie w dużej mierze od tego, jaka będzie powierzchnia wykorzystanych fotoelementów.

Zobacz także:
Typy matryc aparatów cyfrowych
Blooming – kiedy matryca aparatu nie daje rady
Canon zbuduje nową fabrykę matryc CMOS
Wynalazek Kodaka zwiastuje rewolucję w cyfrowej rejestracji obrazu
MOS – sensor nowej generacji od Panasonica
8-megapikselowa matryca CMOS od Samsunga
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.711s.