Nikon prezentuje
pierwszy obiektyw formatu FX z funkcją kontroli perspektywy (PC) wyposażony w dwa mechanizmy obrotu. To nowy poziom elastyczności w obszarze kompozycji. Obiektyw PC Nikkor 19 mm f/4E ED został stworzony dla fotografów z wyjątkowym wyczuciem przestrzeni i idealnie sprawdzi się w fotografii architektonicznej, artystycznej i krajobrazowej.
Kąt widzenia oraz możliwości pochyłu i przesuwu, a co najważniejsze: obrotu pochyłu względem przesuwu, jak i całości układu optycznego sprawiają, że Nikkor 19 mm f/4E ED z ręcznym ustawianiem ostrości pozwala fotografom wykonywać zdjęcia z dogodnego punktu wyjścia. Zarówno pochyłem, jak i przesuwem można sterować oddzielnie lub równocześnie, co przypomina ruchy aparatu wielkoformatowego. Fotografowie zyskują dzięki temu doskonałą kontrolę nad płaszczyzną ostrości i mogą z łatwością – za pomocą
funkcji przesuwu – uzyskać zdjęcia pozbawione efektu zbieżności linii. Za pomocą funkcji przechyłu mogą również wykonywać zdjęcia krajobrazowe, na których wszystkie plany będą ostre – bez konieczności przymykania przysłony, jak w przypadku standardowych obiektywów. Kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 19 mm umożliwia fotografowanie dużych obiektów i przestrzeni, a konstrukcja optyczna obiektywu minimalizuje typowe dla obiektywów szerokokątnych zniekształcenia – nawet na brzegach kadru.
|
Nikkor 19 mm f 4E ED |
–
Ten obiektyw formatu FX jest od dawna wyczekiwanym uzupełnieniem linii obiektywów Nikkor z funkcją kontroli perspektywy. Nikkor 19 mm f/4E ED to odpowiedź na oczekiwania profesjonalnych fotografów korzystających z obiektywów PC, którym oferuje doskonałe połączenie kąta widzenia z bezkompromisową jakością obrazu w całym kadrze – mówi Dirk Jasper,
kierownik ds. marketingu produktu w firmie Nikon Europe.
Podsumowanie najważniejszych funkcji
Ultraszeroki kąt widzenia ogniskowej 19 mm
Dzięki kątowi widzenia ogniskowej 19 mm fotografowie mogą odwzorować rzeczywiste proporcje uwiecznianych obiektów lub skupić się w większym stopniu na strukturze, a nie na pierwszym planie.
Precyzja
Dwie soczewki asferyczne znacznie ograniczają zjawisko komy i inne rodzaje aberracji. Trzy soczewki ze szkła o superniskiej dyspersji minimalizują podłużną aberrację chromatyczną. Opracowana przez firmę Nikon powłoka nanokrystaliczna praktycznie eliminuje refleksy i flary w całym obszarze kadru, nawet podczas fotografowania pod światło.
Obrót w dwóch warstwach
Pochyłem i przesuwem można sterować oddzielnie lub równocześnie. Mechanizm pochyłu można obracać niezależnie o maksymalnie 90° w każdym kierunku. Możliwe jest również obrócenie całego obiektywu o maksymalnie 90°.
Płynna obsługa
Solidny mechanizm przesuwu pozwala na płynną obsługę. Obiektyw ma niewielkie wymiary i waży ok. 885 g. Ponadto jest wyposażony w powłoki fluorowe firmy Nikon, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud bez wpływu na jakość zdjęć.
Strona producenta:
www.nikon.pl
Zobacz także:Cashback NikonaKonkurs ''Podróż w obiektywie'' rozstrzygnięty!Testy obiektywówKonkurs Akademii NikonaNowe obiektywy Olympus, cz. 3Nowe obiektywy Olympus, cz. 2Nowe obiektywy Olympus, cz. 1Nowe obiektywy VoigtlanderNowy obiektyw ZeissNowy obiektyw CanonObiektywy Samyang PremiumPremiera obiektywu SonyObiektywy Irix w PolsceNikon Photo Contest 2016–2017Co pokaże Nikon na targach w Kolonii?EISA: Nikon D500 wyróżnionyNikon prezentuje nowe obiektywyPremiera lustrzanki NikonNowy obiektyw Nikon