Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Nikon D3S leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon D3S leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Dodał: Marcin Pawlak 22.12.2009
NASA zamówiła partię cyfrowych lustrzanek Nikon D3S oraz obiektywów AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED. Mają posłużyć dokumentowaniu prac na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) planuje wysłać na Międzynarodową Stację Kosmiczną kolejną partię sprzętu fotograficznego od Nikona. Tym razem NASA kupuje od Nikona 11 profesjonalnych korpusów D3S oraz 7 obiektywów AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED. Agencja planuje je wykorzystać, wraz z używanymi już na stacji Nikonami D2Xs, których sporą partię (72 sztuki) wraz obiektywami, lampami błyskowymi i rozmaitym osprzętem NASA zakupiła dwa lata temu. W przeciwieństwie jednak do zakupionych wówczas aparatów, korpusy z tej dostawy nie będą modyfikowane żaden sposób, zatem nie należy się spodziewać ich wykorzystania w trakcie spacerów w otwartej przestrzeni kosmicznej. Jak sama Agencja deklaruje, D3S znajda zastosowanie w dokumentowaniu pracy astronautów na pokładzie stacji – w tym zastosowaniu z pewnością przydatne będą zakupione wraz z aparatami ultra szerokokątne Nikkory.


Historia współpracy NASA z Nikonem nie ogranicza się bynajmniej do ostatnich lat. Od wczesnych lat siedemdziesiątych XX wieku w przestrzeni kosmicznej za pomocą sprzętu Nikona zarejestrowano ponad 70 000 zdjęć. Najważniejsze etapy współpracy japońskiego producenta z amerykańską agencją przedstawiamy poniżej:
  • 1971 Nikon Photomic FTN (zmodyfikowany wg wymagań NASA) został wykorzystany w trakcie misji Apollo 15,
  • 1973 Nikon dostarcza zmodyfikowany korpus F, wyposażony w elektryczny napęd, na potrzeby stacji kosmicznej Skylab,
  • 1980 Na bazie zaopatrzonego w elektryczny napęd korpusu F3 powstają dwa aparaty na potrzeby NASA: 36-klatkowy "Small Camera" oraz zaopatrzony w 250-klatkowy magazynek "Big Camera". W następnym roku wersja "Small Camera" była używana na pokładzie wahadłowca Columbia.
  • 1991 NASA zakupiła aparaty Nikon F4 i F4S. Korpus F4 został na potrzeby misji STS-48 przekonstruowany tak, by mógł rejestrować monochromatyczne, jednopikselowe zdjęcia.
  • 1999 Nikona F5 z obiektywami AF Nikkor (28 mm, 35 mm i 50 mm) wykorzystano pokładzie wahadłowca Discovery do dokumentowania działań w otwartej przestrzeni (EVA)
  • 2008 Lustrzanki D2Xs wraz z obiektywami i osprzętem zostały zakupione przez NASA. Sześć z nich jest wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej w celu udokumentowania działań kontrolnych i konserwacyjnych.


Strona producenta: www.nikon.pl
Strona agencji NASA: www.nasa.gov

Zobacz także:
PIXEL TR-331 - radiowy wyzwalacz lamp z obsługą TTL Nikona
Firmware 2.2 dla Leiki D-Lux 4 - tym razem już bez błędów
Rekordowa panorama Drezna wykonana Canonem EOS 5D Mark II
Take stories - reklama nakręcona Canonem EOS 7D
Kultura cyfrowa - nowy konkurs fotograficzny Zeissa
Młodzi naukowcy promują CHDK
Phocus 2.0 - nowa wersja aplikacji do wywoływania RAW-ów
Zdjęcia miesiąca agencji Reuters – listopad 2009
Nikkor AF-S 300 mm f/2.8 G ED VR II z redukcją drgań drugiej generacji
Nikon AF-S TC-20E III – pierwszy na świecie telekonwerter 2x z soczewką asferyczną

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.971s.