Autor przez ponad dwa lata, odwiedzał zakątki całego kraju i fotografował budynki religijnego kultu Żydów – synagogi i prywatne domy modlitwy. Wiele z nich jest dziś w stanie ruiny, całą masę zaadaptowano do zupełnie innych celów. Powstał obszerny dokument o tych miejscach. Artysta przywołuje historię, a zarazem zwraca uwagę na zmiany, które łatwo przeoczyć.
|
Synagoga w Lubaniu, fot. Wojciech Wilczyk. |
Pracę nad projektem Wojciech Wilczyk rozpoczął we wrześniu 2006 roku. Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć 20 prac wybranych z 307 fotografii. Są to kwadratowe ujęcia frontowych elewacji, wykonane w różnych warunkach pogodowych, przy naturalnym świetle. Zdjęciom towarzyszył będzie pokaz multimedialny dopowiadający historię uwiecznionych miejsc i ukazujący kulisy ich powstawania.
|
Synagoga w Nowym Tomyślu, fot. Wojciech Wilczyk. |
Wojciech Wilczyk – (ur.1961) fotograf i krytyk sztuki. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografuje od 1988 roku. Autor wielu projektów dokumentalnych. Zrealizował cykl "Pejzaż symboliczny" poświęcony rozbieranej koksowni "Walenty" w Rudzie Śląskiej (1992-1996). W kolejnych latach (1999-2003) rejestrował zmiany, zachodzące na postindustrialnych terenach Górnego Śląska ("Czarno-Biały Śląsk"). Jest autorem kolorowego cyklu "Życie po życiu", w którym opowiada o losach i nowych wcieleniach wycofanych z eksploatacji samochodów. Kolejną dokumentalną serię, zatytułowaną "Postindustrial", poświęcił zamkniętym i popadającym w ruinę obiektom przemysłowym na terenie Polski i Niemiec. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001 i Ministerstwa Kultury w roku 2005. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Dolnośląskie Centrum Fotografii
Ulica: pl. bpa Nankiera 8
Termin: 30.05.2011 – 04.06.2011
Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (od poniedziałku do piątku)
Adres WWW: www.okis.pl
Wernisaż: 30 maja (poniedziałek), godz. 17:00
Bilety: 2 zł, ulgowe 1 zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny