Na te informacje czekało wielu miłośników i użytkowników systemu Cztery Trzecie. Wprawdzie informacje na temat następcy modelu E-1 są bardzo skromne (brakuje chociażby nazwy nowego korpusu) to jednak sam fakt potwierdzenia daty premiery na jesień tego roku napawa optymistycznie. Również premiera nowych obiektywów i telekonwertera jest doskonałą wiadomością. Pozwala żywić coraz poważniejsze nadzieje, że 4/3, pierwszy wyłącznie cyfrowy standard optyki, nie zostanie zapomniany, lecz będzie nadal rozwijany.
|
Nowe akcesoria Olympusa w sąsiedztwie korpusu profesjonalnej lustrzanki. Nie wiadomo jednak, czy jest to stary Olympus E-1, czy też prototyp jego następcy. |
Olympus E-2?
Tak naprawdę nazwa trzeciej lustrzanki Olympusa, jaka ma być zaprezentowana w tym roku, nie została jeszcze nawet ustalona. Wiadomo jednak, że aparat ma trafić do sprzedaży jesienią tego roku. Z całą pewnością zostanie on wyposażony w możliwość podglądu kadrowanej sceny na wyświetlaczu LCD (tryb Live View) i prawdopodobnie będzie miał matrycę o rozdzielczości 10 megapikseli. Nie zabraknie też udogodnień znanych ze starszych lustrzanek tego producenta, takich jak układ czyszczący przetwornik obrazu z drobin kurzu. Obecna będzie też, wprowadzona przez Olympusa po raz pierwszy w modelu
E-510, stabilizacja obrazu w korpusie.
Zarówno pełna prezentacja nowego modelu, jak i jego premiera handlowa zapowiadana jest na drugą połowę 2007 roku. Pozostaje zatem pytanie, czy dotychczasowi użytkownicy systemu Olympusa nie skuszą się możliwościami, jakie oferują im nowe konstrukcje konkurencyjnych producentów.
Nowe obiektywy i akcesoria
Znacznie więcej informacji natomiast dotyczy nowego osprzętu do lustrzanek z mocowaniem 4/3. Firma Olympus opublikowała informacje na temat czterech nowych obiektywów (z których trzy zostaną wyposażone w nowy ultraszybki napęd autofokusa) oraz telekonwertera.
Trzy z czterech obiektywów należą do serii SWD (Supersonic Wave Drive) AF, czyli urządzeń, w których zastosowano sterowanie autofokusem podobne do canonowego USM, a więc szybkie, ciche i precyzyjne. Pierwszym z nich jest ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm F2.8-4.0 SWD, którego pole krycia odpowiada zakresowi 24-120 mm w aparacie małoobrazkowym. Drugi to długi, jasny zoom ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm F2.8-3.5 SWD, czyli odpowiednik obiektywu 100-400 mm. Trzeci z nich to bardzo jasny standard ZUIKO DIGITAL ED 14-35mm F2.0 SWD (efektywny zakres 28-70 mm). Kolekcję tę uzupełnia bardzo długi teleobiektyw o klasycznym napędzie ZUIKO DIGITAL ED 70-300mm F4.0-5.6 oraz telekonwerter ZUIKO DIGITAL 2.0x Teleconverter EC-20 podwajający ogniskową obiektywu.
Zobacz także:
Olympus E-410 – kompaktowa lustrzanka po tuningu
Olympus E-510 – pierwsza lustrzanka systemu 4/3 ze stabilizacją matrycy
Olympus mju 780 – nieprzemakalny 5-krotny zoom