Opowieść o egzotyce i różnorodności kulturowej północnych Indii. Podróż do Indii jest marzeniem wielu osób
pragnących oderwać się od świata zachodniej cywilizacji. Islamska architektura Wielkich Mogołów, pływające domy w Kaszmirze, pałace maharadżów i pustynia w Radżastanie, Złota Świątynia i waleczni Sikhowie w turbanach w Amritsarze, modlitwy nad brzegiem Gangesu w Varanasi, plantacje herbaty w Dardżylingu, pola ryżowe w Assamie, dżungla i świat kultury plemiennej w Arunachal Pradesh, ośnieżone szczyty Himalajów Garhwalu i wędrujący u ich podnóża pielgrzymi to tylko niektóre elementy różnobarwnej tętniącej życiem indyjskiej mozaiki. Nie tylko zwiedzanie zabytków czy podziwianie przyrody, ale samo podróżowanie i podglądanie toczącego się tu życia dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
|
Taj Mahal, fot. Andrzej Mazurkiewicz (terra.waw.pl) |
|
Varanasi świete miasto wyznawców hinduizmu, fot. Andrzej Mazurkiewicz (terra.waw.pl) |
Zobaczymy m.in. scenki uliczne (uliczny dentysta!), życie codzienne (
jak wziąć prysznic w dzbanku wody?), pełne ekspresji święta (Dzień Kobiet w wersji indyjskiej) , święte krowy (jak je minąć w wąskiej uliczce?), riksze (targuj się!), malownicze bazary (niezwykły targ kwiatów w Kalkucie). Mimo, że zmęczą nas upały, kupno biletu kolejowego (biurokracja!), targowanie na każdym kroku, to wracając do kraju
będziemy tęsknić za Indiami.
|
Słonie w forcie Amber w Radżastanie, fot. Andrzej Mazurkiewicz (terra.waw.pl) |
|
Uliczki Dżodhpuru nazywanego Błękitnym miastem, fot. Andrzej Mazurkiewicz (terra.waw.pl) |
|
Buddyjska stupa w Sanći, fot. Andrzej Mazurkiewicz (terra.waw.pl) |
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.
Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Gruzję a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.
Więcej:
www.terra.waw.pl oraz
www.festiwalterra.pl
|
Muzułmańska dziewczynka, fot. Andrzej Mazurkiewicz (terra.waw.pl) |
|
Stragan z farbami w proszku, fot. Andrzej Mazurkiewicz (terra.waw.pl) |
Slajdy "In Mundo" w kinie Luna
5 października do 19 grudnia
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa
W sobotę, 5 października o godz. 16 w warszawskim kinie Luna rusza cykl slajdów podróżniczych ''In Mundo'' prezentujący odległe zakątki globu. Rozpoczną go 3 pokazy slajdów: Tybet, Patagonia i Indie. W kolejne czwartki o godz. 19 poznamy nowe kraje i regiony.
W programie cyklu: Indonezja, Wenezuela, Birma, Tajlandia, Kambodża, Nowa Zelandia, syberyjska Jakucja, Andy: Boliwia, Chile, Peru, himalajskie królestwo Zanskar, wyspy Pacyfiku. Program spotkań
Bilet wstępu na pokaz: 15 zł
Przedsprzedaż przez Internet:
www.kinoluna.novekino.pl
oraz osobiście w kasie kina Luna
''In Mundo'' to inicjatywa grupy autorów, którzy od wielu lat podróżują i fotografują przygotowując profesjonalne pokazy slajdów.
www.slajdypodroznicze.pl
www.facebook.com
Zobacz także:Patagonia – droga na PołudnieNowe lampy studyjne Quantuum Move PROE jak EksperymentWirtualna siatka zastąpi niedługo tarcze i pokrętła w aparacie?Tybet – jedwabnym szlakiem na Dach ŚwiataLinia bezprzewodowych pamięci Flash SanDisk ConnectWąska torba Tamrac Zuma 5Jak fotografować komety?