Prezentacji magazynu
Toilet Paper dokona osobiście sam artysta Maurizio Cattelan, a spotkaniu będzie towarzyszył panel dyskusyjny moderowany przez Annę Theiss i Adama Mazura. Uczestnicy panelu to: Anda Rottenberg, Karolina Korwin-Piotrowska, Mirosław Bałka, Tomasz Kowalski i Pierpaolo Ferrari.
Polska publiczność jako pierwsza będzie miała okazję obejrzeć
materiały wideo do Toilet Paper w reżyserii Yuriego Ancaraniego.
Dodatkowym wydarzeniem wieczoru będzie premiera telewizji internetowej CSW Zamek Ujazdowski - OBIEG TV. Transmisję z wydarzenia można będzie śledzić na żywo na
www.obieg.pl
Magazyn TOILETPAPER
Toilet Paper przedstawiane jest na całym świecie jako czasopismo "nowej generacji", w którym obraz ma ambicję być jednocześnie fotografią, tekstem i świadomym hołdem złożonym surrealistycznej spuściźnie. Maurizio Cattelan kolejny raz próbuje znieść ograniczenia współczesnego świata sztuki, którego sam jest częścią. Tym razem artysta prowokuje środowisko poważnych krytyków sztuki i wydawców ambitnych magazynów o sztuce. Toilet Paper próbuje zbudować
pomost między tzw. fotografią komercyjną i sztuką - pomost, o którym w Polsce mówi się, że nie istnieje lub stanowi temat tabu.
|
Magazyn TOILET PAPER, styczeń 2011. Idea i koncepcja: Maurizio Cattelan i Pierpaolo Ferrari. |
Wszystkie zdjęcia realizują
wizje Maurizio Cattelana i są tworzone
we współpracy ze znanym włoskim fotografem Pierpaolo Ferrarim, który w wywiadzie dla włoskiej edycji magazynu Vogue, mówił o nowym czasopiśmie: To nie tylko kwestia wyboru zdjęć, ale też sekwencji, która łączy poszczególne fotografie. Magazyn jest wynikiem obsesji/pasji, którą dzielimy z Maurizio. Każde zdjęcie ma swój początek w jakimś pomyśle, często całkiem prostym, który następnie staje się złożoną aranżacją ludzi, którzy konstruują tableaux vivants. Ten projekt jest również rodzajem burzy mózgów.
Toilet Paper to swego rodzaju naturalna kontynuacja dwóch słynnych projektów wydawniczych Maurizio Cattelana: Parmanent Food (1996-2007) i Charley (od 2002).
Pierwsze trzy numery pisma Toilet Paper wydawane są przy wsparciu DESTE Foundation for Conteporary Art.
|
Magazyn TOILET PAPER nr 2 |
Maurizio Cattelan
Artysta mieszkający w Mediolanie i w Nowym Jorku. Jego prace od lat zachwycają, aż drażnią swobodą, niezależnością i bezkompromisowością. Ta pozorna zabawa sztuką i jej instytucjonalnością, prowokowała zawsze artystą do działań łączących pracę artysty i kuratora. W 2002 roku Maurizio Cattelan był współzałożycielem Wrong Gallery w Nowym Jorku – witryny sklepowej, funkcjonującą jako galeria sztuki. W 2006 roku wspólnie z Alim Subotnickiem i Massimilianem Gionim kuratorował Biennale Sztuki w Berlinie. Prace Maurizio Cattelana pokazywały najważniejsze instytucje kultury na świecie: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Contemporary Art w Los Angeles, Solomon R. Guggenheim w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie. W 1999 roku polska publiczność miała okazję oglądać w warszawskiej Zachęcie słynną pracę Maurizio Cattelana La Nona Ora. Wydarzenie to stało się w Polsce symbolem absurdu i śmieszności, do jakiego dochodzi w wyniku prób cenzurowania sztuki współczesnej. Jednocześnie jednak okazało się datą graniczną, swojego rodzaju katharsis i elementem spajającym polskie środowisko artystyczne.
|
Magazyn TOILET PAPER nr 2 |
Pierpaolo Ferrari
Fotograf mieszkający w Mediolanie i w Nowym Jorku. Od 1994 roku specjalizuje się w fotografii reklamowej. Robił zdjęcia dla takich marek jak: Nike, Audi, Mercedes, Samsung, Campari, MTV. Jest również autorem zdjęć wielu osobistości ze świata kina i muzyki, m. in. Wima Wendersa, Brada Pitta, Aleca Baldwina, Willema Dafoe, Lady Gagi. W 2006 roku razem z Federico Pepe stworzył magazyn o sztuce Le Dictateur. Od kilku lat fotografuje modę, m. in. dla Uomo Vogue. W Polsce Pierpaolo Ferrari znany jest szerokiej publiczności z sesji zdjęciowej Dody dla miesięcznika Pani oraz zdjęć Tildy Swinton z planu filmu I Am Love.
Strona fotografa:
www.pierpaoloferrari.com
Partner technologiczny: StreamOnline
Partner strategiczny: Samsung
Partner wydarzenia: TVP Kultura
Partnerzy: Mid Atlantic Arts Foundation ma przyjemność wspierać Sezon Amerykański dzięki dotacji ze strony Trust for Mutual Understanding, Instytut Włoski w Warszawie, Ambasada USA w Warszawie
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exklusiv, Artinfo.pl, Sztuka.pl, Stolica, Elle Decoration
Kurator projektu: Justyna Wesołowska
Fragmenty magazynu z roku 2010 można obejrzeć na stronie:
www.toiletpapermagazine.com
Zobacz także:Sony Cyber-shot HX100V i HX9V oraz W520Polacy w finale Sony World Photography Awards 2011Casio Exilim EX-ZR10Konkurs Grand Press Photo 2011 rozpoczęty!Ruszył nowy konkurs Fotografuj.plSoftbox z kratownicą - nowy wideotutorial LastoliteNowy NIKON COOLPIX S8100 już do kupienia w PolsceTablety graficzne Hanvon już w PolsceNowe głowice TriopoNowy statyw Triopo GT-3228X8CCyfrowe.pl uruchamia sklep mobilnyArchiwum Yad Vashem dostępne w internecie