World Photography Organisation ogłosiło nazwisko fotografa uhonorowanego wyróżnieniem za wybitny wkład w fotografię. Otrzymał je brytyjski fotograf-dokumentalista
Martin Parr. Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpi w czwartek
20 kwietnia podczas gali Sony World Photography Awards 2017 w Londynie.
Z tej okazji w londyńskim Somerset House zorganizowana zostanie
specjalna ekspozycja, na której oprócz wyboru najgłośniejszych prac, książek i filmów Martina Parra znajdą się
rzadko pokazywane, czarno-białe obrazy z wczesnego okresu twórczości artysty. Dzieła Parra, prezentowane w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2017, będzie można oglądać
od 21 kwietnia do 7 maja 2017 r. W piątek
21 kwietnia Martin Parr wygłosi również wykład w Londyńskiej Szkole Nauk Ekonomiczno-politycznych (London School of Economics and Political Sciences). Bilety na te wydarzenia można już nabyć na stronie https://
www.worldphoto.org
|
Basen Gourock Lido, Szkocja, Wielka Brytania, fot. Martin Parr, Magnum Photos, Rocket Gallery |
W swojej ponad 40-letniej karierze Martin Parr często
podejmuje tematykę wolnego czasu, konsumpcji i komunikacji. Jego niepowtarzalna i wieloznaczna wizja świata pozwala ludziom ze wszystkich kontynentów odkrywać dramaty codzienności. Utrwalając w najdrobniejszych detalach świat widziany z własnej perspektywy, Parr otwarcie ukazywał cechy narodowe i zjawiska międzynarodowe, czym zapoczątkował nowy rys w fotografii dokumentalnej.
I właśnie przywiązanie do tego środka przekazu oraz
ciągłe przekraczanie granic sprawiły, że przedstawiciele World Photography Organisation z łatwością podjęli decyzję o przyznaniu nagrody Parrowi – mimo jego niedawnego stwierdzenia, że "gdybym wiedział, jak zrobić świetne zdjęcie, powstrzymałbym się od tego".
Komentarz Scotta Graya, dyrektora generalnego World Photography Organisation:
– Dorobek Martina Parra wykracza poza tradycyjne granice fotografii i pokazuje, że zdjęcia są niezwykle silnym środkiem przekazu. Jako artysta Parr wytworzył
niepowtarzalny język wizualny, język bardzo poważny, ale z nieodłącznym humorem. Prace Parra są dzięki temu zrozumiałe dla odbiorców z niemal całego świata.
Wierność własnym zasadom i środkowi przekazu, jakim jest fotografia, to wspólna cecha wszystkich wcześniejszych zdobywców nagrody za wybitny wkład w fotografię. Martin Parr był konsekwentny przez całą swoją karierę i dlatego z dumą przyznajemy mu to wyróżnienie w 10. edycji Sony World Photography Awards.
– Wyróżnienie za wybitny wkład w fotografię to wielki zaszczyt, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę jego wcześniejszych znamienitych zdobywców, jak William Klein czy William Eggleston – skomentował wiadomość o wyróżnieniu Martin Parr. – Bardzo krzepiąca jest także świadomość, że World Photography Organisation oraz Sony nadal udzielają całościowego wsparcia współczesnej fotografii, czego przejawem jest ta wystawa i ta edycja konkursu.
|
Krzywa wieża w Pizie, Włochy, 1990, fot. Martin Parr, Magnum Photos, Rocket Gallery |
Wcześniej za wybitny wkład w fotografię nagrodzeni zostali między innymi
Mary Ellen Mark, Eve Arnold, Bruce Davidson i Elliott Erwitt.
Sylwetka
Martin Parr urodził się w 1952 r. w mieście Epsom w Wielkiej Brytanii. Fotografowaniem zainteresował się jako nastolatek, za zachętą dziadka. Początkowo w jego twórczości dominowały zdjęcia czarno-białe. Fotografie w kolorze, które z czasem stały się jego wizytówką, zaczął intensywnie wykonywać w latach 80., pod wpływem Stephana Shore’a, Williama Egglestona, Petera Frasera, Joela Meyerowitza i innych fotografów.
Martin Parr zmusza oglądającego do ponownego spojrzenia na rzeczy dobrze znane. Często spotykał się z zarzutem, że kpi z fotografowanych osób. Za przełom w jego twórczości powszechnie uważa się cykl
The Last Resort (Ostateczność) z 1985 roku. Od tej pory prace Parra zaczęły inspirować fotografów młodego pokolenia. Martin Parr jest zapalonym kolekcjonerem książek poświęconych fotografii i autorem wielu publikacji na ten temat.
Od 1988 roku
jest członkiem agencji Magnum Photos, a w 2014 roku wybrano go na prezesa Magnum Photos International.
Wystawa
Wystawa prac Martina Parra i zdjęć z konkursu Sony World Photography Awards 2017
Podczas wystawy Sony World Photography Awards 2017, której kuratorem jest Zelda Cheatle,
trzy sale prestiżowego Somerset House w Londynie zostaną przeznaczone na zdjęcia, książki i filmy Martin Parra.
Ekspozycję będzie otwierać wybór rzadko pokazywanych prac z cyklu Abandoned Morris Minors (Porzucone samochody Morris Minor), powstałego na zachodnim wybrzeżu Irlandii w latach 1980–1983. Zwiedzający zobaczą również oryginalne plakaty reklamujące pierwszą wystawę tych prac. Przeciwwagą dla tej części będzie wybór ulubionych zdjęć Parra, których motywem przewodnim jest turystyka globalna.
– Dla większości ludzi "styl" Martina Parra to użycie flesza w ciągu dnia, a także szczególna
umiejętność uchwycenia Anglików w codziennej monotonii pracy, odpoczynku i zabawy oraz przemiany tych obrazów w gorzkie obserwacje i ironię społeczną – komentuje dobór prac kurator Zelda Cheatle.
– Ponieważ znałam dzieła Martina Parra z początków jego działalności, zależało mi na pokazaniu subtelnych (i w większości nieznanych),
czarno-białych zdjęć z zachodniego wybrzeża Irlandii. Przedstawiają one porzucone morrisy Minor i świadczą o prawdziwej sympatii dla irlandzkiego krajobrazu. Nie znajdziemy tu kpiny, za to na pewno specyficzny humor i (ośmielę się powiedzieć to o Martinie) trochę poezji.
Idealnym dopełnieniem tych wczesnych prac wydają się obrazy, na których Martin mierzy się z gigantyczną gałęzią przemysłu:
turystyką. Turystyka to zło konieczne. Przysparza ona dochodów gospodarkom wielu krajów, ale też zagraża sama sobie, jak wąż zjadający własny ogon. Te dwa oblicza Parra, które bardzo cenię, rzadko bywają pokazywane razem. Nie są więc być może tak dobrze znane, a zasługują na większe docenienie.
Sony World Photography Awards to największy na świecie konkurs fotograficzny. Lista finalistów edycji 2017 zostanie ogłoszona 28 lutego.
Więcej informacji: www.worldphoto.org
Zobacz także:Bezpłatne szkolenie z kalibracji i zarządzania barwąDNP DS820 – drukarka termosublimacyjna A4 do panoramRotolight ANOVA PRO – lampa światła ciągłego z błyskiem HSSKonkurs "Charakterystyczny Portret" w ramach 4. Jurajskiego Festiwalu Fotograficznego"Turcja – czy Św. Mikołaj lubił tulipany?" – pokaz slajdów w kinie LunaOtwarcie wystawy WORLD PRESS PHOTO '16 w Toruniu"Gaudi – Sagrada Familia" – pokaz slajdów30 lat systemu Canon EOS100 lat istnienia firmy NikonNowe aparaty kompaktowe Canon z serii PowerShot i IXUSCanon PowerShot G9 X Mark II – smukły i stylowy