Opisywane przez nas kilkakrotnie obiektywy Lensbaby 2.0 oraz Lensbaby 3G to interesująca i dosyć tania alternatywa dla tradycyjnych "szkieł" typu tilt, czyli umożliwiających odchylanie swojej osi optycznej w stosunku do powierzchni filmu/matrycy. Teraz, po dwóch latach od zaprezentowania najnowszego modelu Lensbaby 3G producent zapowiada wycofanie ich z rynku i zastąpienie zupełnie nowym rozwiązaniem. Będą nim trzy modele Lensbaby: Composer, Mute oraz Control Freak uzupełnione czterema "końcówkami" oraz interesującymi akcesoriami.
|
Lensbaby Composer – wygodny i precyzyjny. |
Pierwsze z zaprezentowanych "maleństw" nosi nazwę Lensbaby Composer i jest zupełnie nowym urządzeniem w ofercie tego producenta. Regulacja położenia osi optycznej obiektywu odbywa się za pomocą mechanizmu kulowego, przypominającego nieco ten znany z głowic statywów. Dzięki temu jest on wyjątkowo łatwy w obsłudze, a jednocześnie bardzo precyzyjny.
Lensbaby Composer kosztować będzie 270 dolarów i dostarczany będzie z "końcówką" typu Double Glass. Pierścień kontroli ostrości obiektywu odznacza się unikalną właściwością: staje się coraz bardziej czuły w miarę ostrzenia w kierunku nieskończoności. Dzięki temu jest on jednocześnie szybki i precyzyjny na niewielkich dystansach. Przysłona – podobnie jak we wszystkich innych obiektywach tego producenta – jest regulowana za pomocą wymiennych płytek mocowanych magnetycznie. Dostępne są płytki o rozmiarach f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16 oraz f/22. Całe urządzenie ma wymiary 6,35 x 6,35 cm i waży 156 gramów.
|
Lensbaby Control Freak – wszystko pod kontrolą. |
Drugi z nowych modeli Lensbaby nazwany Control Freak ma w założeniu zastąpić wycofywany z produkcji obiektyw Lensbaby 3G. Tak samo, jak w starszym modelu, bardzo precyzyjna (i dość żmudna) regulacja odbywa się za pomocą trzech śrub.
Podobnie jak Composer, jest on dostarczany w zestawie ze "szkłem" Double Glass i kosztuje 270 dolarów. Również jego komplet ośmiu płytek przysłony jest analogiczny do Composera: f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16 oraz f/22. Urządzenie ma wymiary 7,62 x 7.62 cm i waży 162 gramy.
|
Lensbaby Muse – dla tych, co się spieszą. |
Ostatni z nowych modeli Lensbaby zastąpi dotychczasowy model Lensbaby 2.0. Został nazwany Lensbaby Muse i jest najprostszym w obsłudze, a jednocześnie najmniej precyzyjnym z całej trójki – jego regulacja odbywa się przez proste wyginanie elastycznego przegubu obiektywu. W porównaniu z pozostałymi obiektywami zakres dostępnych przysłon został zredukowany do sześciu: f/2, f/2.8, f/4, f/5.6 oraz, f/8.
Lensbaby Muse jest również najtańszym z wszystkich trzech modeli. Jest on dostępny w zestawie z jedną z dwóch "końcówek" (Double Glass oraz Plastic) i w zależności od tego kosztuje 150 lub 100 dolarów. Jest też najmniejszy z całej trójki, ponieważ mierzy 5,08 x 6.35 cm i waży zaledwie 105 gramów.