Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  LEICA M - kamień milowy systemu dalmierzowego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

LEICA M - kamień milowy systemu dalmierzowego
Dodał: Stanisław Kuras 18.09.2012
Po raz pierwszy w historii systemu M nowy model wyposażono w pełnoklatkowy czujnik obrazu typu CMOS o rozdzielczości 24 milionów pikseli.


Podczas targów Photokina 2012 Leica Camera AG, Solms, prezentuje kolejny milowy krok w systemie dalmierzowym: Leica M. Jest to pierwszy aparat Leiki wyposażony w nowo opracowany sensor CMOS, umożliwiający fotografowanie w trybie Live View oraz filmowanie w rozdzielczości Full HD. Jego niezwykła wszechstronność wyznacza nowe standardy.

Leica M łączy w sobie możliwości innowacyjnej technologii cyfrowej, z doświadczeniem ośmiu dekad stale ulepszanej technologii dalmierzowej. Od teraz, po raz pierwszy również w połączeniu z obiektywami Leica R.

Leica M rozpoczyna nową erę. Znajduje to swój wyraz również w nazewnictwie najnowszych, a z czasem i kolejnych modeli systemów M i S. W ich oznaczeniu zrezygnowano z cyfr numerujących kolejne modele. Podkreśla to ponadczasowość tych produktów.

Leica M. Po raz pierwszy w historii systemu M nowy model wyposażono w pełnoklatkowy czujnik obrazu typu CMOS o rozdzielczości 24 milionów pikseli. Został on opracowany przez Leikę we współpracy z belgijsko-francusko-niemiecką firmą CMOSIS specjalnie dla nowego aparatu.

Celem zespołu projektowego było maksymalne wykorzystanie potencjału obiektywów M i R. Nowemu przetwornikowi udało się zaszczepić charakterystyczne cechy czujnika CCD, znanego z Leiki M9: naturalne odwzorowanie kolorów oraz niewiarygodną szczegółowość. Sensor pracuje w tandemie z niezwykle wydajnym procesorem Leica Maestro, wykorzystywanym również w systemie Leica S. Dodatkową zaletą nowego układu jest niskie zużycie energii, co w zestawie z nowym systemem zasilania z baterią o dwukrotnie zwiększonej wydajności, zapewnia długotrwałą i stabilną pracę.

Leica M. Zastosowanie technologii CMOS umożliwiło zaimplementowanie w nowym aparacie nowych funkcji, takich jak podgląd na żywo (Live View) i ostrzenie z pomocą obrazu na ekranie (Focus View).

Podczas pracy w trybach Live View oraz Focus View obraz z matrycy jest wyświetlany na monitorze LCD aparatu, umożliwiając kompozycję, ocenę ostrości, ekspozycji czy kolorystyki.
 
Pomaga w tym wysoka, wynosząca 920 000 pikseli, rozdzielczość monitora, zabezpieczonego warstwą specjalnego szkła, wytrzymałego i odpornego na zarysowania (Corning® Gorilla® Glass).
 
Nastawianie ostrości z wykorzystaniem monitora ułatwia dedykowanym przycisk „focus”, znajdujący się na przedniej ścianie aparatu, w pobliżu spustu migawki, oraz możliwość 10-krotnego powiększenia obrazu na monitorze – aż do osiągnięcia odwzorowania 1:1. Dodatkowo krawędzie obiektów znajdujących się w polu ostrości są oznaczane na czerwono, co ułatwia ocenę kadru podczas ręcznego ogniskowania. Wszystkie te nowe funkcje znakomicie uzupełniają inne zalety dalmierzowego systemu M, poszerzając funkcjonalność aparatu.

Nowa funkcja Live View otwiera nowe horyzonty przed użytkownikiem, niezwykle poszerzając funkcjonalność aparatu serii M o makrofotografię, wygodne stosowanie teleobiektywów i obiektywów zmiennoogniskowych, teraz również z serii R.

Zgodnie z filozofią M, konstrukcja aparatu jest podporządkowana absolutnej niezawodności i długowieczności: tradycyjnie górna i dolna płyta wykonywane są z bloków mosiądzu metodą skrawania na frezarkach numerycznych, a szkielet korpusu skonstruowano z niezwykle sztywnego stopu magnezowego. Korpus został zabezpieczony przed wpływami środowiska za
pomocą gumowych uszczelnień, chroniących przed kurzem i wilgocią. Leica M również pod względem komfortu obsługi stoi na najwyższym poziomie.
 
Nowy, przyjazny i intuicyjny interfejs umożliwia bezproblemowe korzystanie z bogactwa menu. Aparat łatwo sprofilować do swoich potrzeb, a osobiste ustawienie można przenosić między egzemplarzami za pomocą karty SD. Aby zapewnić fotografowi jeszcze pewniejszy i bardziej komfortowy chwyt - na korpusie - w miejscu oparcia kciuka, dodano ergonomiczną wypukłość, zintegrowaną z pokrętłem sterującym. W pewnym sensie imituje ona dźwignię naciągu migawki w aparatach analogowych, który powszechnie był wykorzystywany przez reporterów jako podparcie dla kciuka.

Leica M. Korpus, jako naturalny kontynuator serii M, zachował swą szczególną poręczność i łatwość sterowania.

Wraz z Leiką M swą premierę mają również nowe, niezwykle interesujące akcesoria. To przede wszystkim adapter Leica R, który umożliwia podłączenie prawie wszystkich istniejących obiektywów tego systemu. Teraz posiadacze parku szkieł R będą mogli cieszyć się jakością cyfrowej technologii, fotografując i filmując korpusem Leica M! Inne akcesoria to elektroniczny
wizjer Leica EVF2 oraz wielofunkcyjny handgrip-M ze zintegrowanym modułem GPS, wyposażony w złącza synchronizacyjne SCA i PC oraz umożliwiający współpracę z pętlą na palce, gwarantującej jeszcze pewniejszy i stabilniejszy chwyt, zwłaszcza podczas filmowania. Do zarejestrowania idealnego dźwięku pomocny będzie także opcjonalny mikrofon Leica.

Leica M będzie dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrno-chromowanej od początku 2013 w sieci autoryzowanych punktów sprzedaży Leica Camera, w cenie około 26.500zł

Podobne produkty:
Leica M9-P – nowe wcielenie cyfrowego dalmierza
Firmware 1.174 dla dalmierzowca Leica M9
LEICA M9-P Edition Hermes oraz LEICA M9-P Edition Hermes – Serie Limitee Jean-Louis Dumas
Leica M9 – najmniejszy na świecie pełnoklatkowy aparat cyfrowy.

Zobacz także:
LEICA M-E - odchudzona wersja flagowego modelu M9
Canon PowerShot G15 oraz PowerShot SX50 HS
PowerShot S110 i SELPHY CP900 - bezprzewodowy wydruk zdjęć bezpośrednio z aparatu
Canon EOS 6D - najmniejsza i najlżejsza pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa
Arca-Swiss zaprezentuje swoje produkty na targach Photokina
Uniwersalna ładowarka Unipal Plus z wyświetlaczem LCD
Obiektyw Tamron SP 90 mm F/2.8 Di Macro 1:1 VC USD
Teleobiektyw Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD
1 NIKKOR 18,5 mm f/1,8 - stałoogniskowy, jasny obiektyw do systemu Nikon 1
NIKON D600 - programy tematyczne i rozbudowane funkcje filmowania
42 nagrody w konkursie Akademii Nikona
Snap!Kit - zestaw filtrów do bezlusterkowców
Nowy obiektyw Pentax smc DA 18-270 mm ED SDM
Nowe lustrzanki Pentax K-5 II i K-5 IIs - lekka modyfikacja wersji sprzed 2 lat
X-Rite zaprezentuje produkty na targach Photokina w Kolonii
Ogólnopolskie Biennale Fotografii ZABYTKI
Obiektyw Samyang T-S 24mm 1:3.5 ED AS UMC z funkcją korekty perspektywy
Tanie oryginalne tusze do nowej serii HP Deskjet Ink Advantage
Plener fotograficzny Fotomaniaków już w październiku w Bieszczadach
Obserwatorzy codzienności w Ośrodku Działań Twórczych Firlej
Dwa nowe obiektywy Fujifilm - Fujinon XF 18-55 mm i 14 mm i zapowiedź pięciu kolejnych
Nowy firmware do aparatu X-Pro1 wersja 2
Fujifilm X-E1 - aparat kompaktowy z wymiennymi obiektywami
Kryzys pobudza innowacje: era urządzeń typu ''wearable''
Jesienna promocja -50 zł na Cewe Fotoksiążki

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.939s.