Lata 70. to Polska pod rządami Edwarda Gierka, który zainicjował wielkie inwestycje, podniósł stopę życiową Polaków i kupił licencję na coca-colę. Oczywiście wszystko na kredyt, co pod koniec dekady skutkowało hiperinflacją, strajkami, kryzysem oraz upadkiem rządu. Jednak w latach 70. Warszawa zauważalnie rozkwita zarówno pod względem infrastruktury, jak i życia społecznego. Powstają główne arterie komunikacyjne stolicy – Wisłostrada i Trasa Łazienkowska, w których budowie Polacy uczestniczą także w czynie społecznym. W tym czasie podjęto również decyzję – przez wielu uważaną za kontrowersyjną – o odbudowie Zamku Królewskiego, którą całkowicie sfinansowano z funduszy społecznych. Oddano także do użytku nową halę przylotów na lotnisku Warszawa-Okęcie.
W albumie czytelnicy znajdą liczną dokumentację fotograficzną z placów budowy oraz uroczystych otwarć. Fotografie zebrane w albumie pokazują także boom mieszkaniowy, który miał miejsce w latach 1973–1978. W tym okresie oddano do użytku rekordową liczbę domów mieszkalnych, m.in. osiedla na Ursynowie, Sadybie, Służewie, Żoliborzu czy Bródnie. Powstały też pierwsze wysokościowce – hotel Forum oraz Intraco.
Warszawa lat 70. to wciąż miasto, przez które ciągną pochody pierwszomajowe, w którym hucznie i tłumnie obchodzone są święta państwowe i festyny ludowe, a fasady budynków zdobią dekoracje propagandowe. Fotografowie tamtych czasów uchwycili na zdjęciach
pokazy samochodów, powrót polskiej reprezentacji w piłce nożnej z mistrzostw świata z RFN i pierwszą pielgrzymkę papieża Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny.
|
Warszawa lata 70. |
Anna Seniuk, autorka wstępu do albumu, wspomina stolicę z tamtego czasu jako miejsce tętniące życiem. „Lata 70. to czas rozmachu, nowych wyzwań, inwestycji i... nadziei (…) To dobry czas dla kultury i sztuki.” – Pisze odtwórczyni roli Magdy, żony inżyniera Karwowskiego w kultowym serialu Czterdziestolatek. I rzeczywiście teatry przeżywają w tym czasie swoje najlepsze lata. Otwierają się nowe sceny, np. Teatr na Woli, gdzie powstają wielkie kreacje Tadeusza Łomnickiego, a Hanuszkiewicz reżyseruje Balladynę, która za sprawą Goplany na Hondzie była długo komentowana. Kiermasze organizowane na placu Defilad z okazji Dnia Książki i Prasy przyciągają tłumy, Jerzy Połomski i Maryla Rodowicz zyskują ogromną popularność, a do kas biletowych kina Relax – najnowocześniejszego w tamtym czasie – ciągną się kilometrowe kolejki. Polacy masowo robią zakupy w Domach Towarowych Centrum, urządzają mieszkania meblami z Henrykowa i noszą ubrania z Domów Mody Renoma i Ambasador.
Na zdjęciach uwieczniono codzienne życie warszawiaków – pikniki w parku, kąpiele na basenach Skry, oczekiwanie na autobus lub na swoją kolej ważenia na ulicznej wadze. Album przenosi w lata 70., dając możliwość wyobrażenia lub przypomnienia sobie, jak wtedy wyglądało życie w Warszawie.
Album ukaże się na
przełomie września i października 2015 nakładem wydawnictwa BOSZ.
Dotychczas w
serii Retro ukazały się albumy: Warszawa lata 40. ze wstępem Danuty Szaflarskiej, Warszawa lata 50. ze wstępem Krystyny Sienkiewicz oraz Warszawa lata 60. ze wstępem Beaty Tyszkiewicz. Kolejna planowana część to Warszawa lata 80.
Wydawnictwo: BOSZ
Wstęp: Anna Seniuk
Grafika: Justyna Czerniakowska
Redakcja: Jan Łoziński
Liczba stron: 112
Format: 205x275 mm
ISBN: 978-837-576-255-6
Oprawa: twarda
Numer wydania: I
Rok wydania: 2015
Język: polski
Zobacz także:Rolniczy konkurs fotograficznyWystawa "Fotografia Wileńska..."Dziś spotkanie wokół publikacji "Emulsja"Konkurs Fotografuj.pl! Piękny ona, piękny onAlbum Tadeusza RolkeAlbum KrasiczynKsiążka i wystawa Prezydentura w obiektywie"Blisko, coraz bliżej" – nowa książka Marka MisiaTa książka radzi i uczy "Jak fotografować smartfonem"