Na początku listopada Kodak sprzedał dział Image Sensor Solutions odpowiedzialny za produkcję cyfrowych przetworników obrazu. Z wytwarzanych przez niego sensorów korzystali tak renomowani producenci jak Hasselblad, Mamiya, Leaf, Phase One czy Pentax.
Kodak został zmuszony do tego kroku przez sytuację finansową – nie od dziś wiadomo, że od dawna przynosi potężne straty. Po rozmaitych perturbacjach, związanych m.in. z „ratunkową” pożyczka w wysokości 160 mln dolarów i nawiązaniem współpracy z kancelarią prawną wyspecjalizowaną w przeprowadzaniu bankructw, kurs akcji koncernu Eastman Kodak zanurkował z poziomu powyżej 3 dolarów osiąganego na przełomie sierpnia i września do poniżej 70 centów obecnie (w połowie 2007 roku wyceniane były na prawie 30 dolarów!).
|
Kurs akcji firmy Eastman Kodak w drugim półroczu 2011 r. źródło: Yahoo |
Nic zatem dziwnego, że firma kontynuuje wyprzedaż aktywów, które nie są absolutnie niezbędne do bieżącej działalności. Tym razem właściciela zmieniała należąca do Kodaka wytwórnia żelatyny (niezbędnej do wytwarzania tradycyjnych materiałów światłoczułych) Eastman Gelatine mieszcząca się w miejscowości Peabody w amerykańskim stanie Massachussets. Nabywca zakładu, firma Rousselot należąca do spożywcej grupy Vion Food Group, przejmie również załogę liczącą blisko sto osób. W związku z szybko kurczącym się rynkiem fotografii tradycyjnej, już dziś znaczna część produkcji Eastman Gelatine przeznaczona jest na rynek spożywczy i farmaceutyczny.
Strona producenta: www.kodak.com
Zobacz także:ZPAF chce walczyć o tantiemy dla fotoreporterówSigma Capture Pro 1.0Firmware 1.04 dla lustrzanki Sigma DP125 filmowych opowieści o stolicy efektem warsztatów ''Warszawa w 3 minuty''Polski akcent w konkursie Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2011Inicjatywa firm na rzecz bezpiecznej pamięci nowej generacjiOprogramowanie Kodak Document Print App dla urządzeń z systemem AndroidKodak sprzedał Image Sensor Solutions