Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Japonia lat trzydziestych XXw.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Japonia lat trzydziestych XXw.
Dodał: Sebastian Kuniszewski 24.06.2008
28 czerwca (sobota) o godz.12, krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha zaprasza na otwarcie wystawy pt. "Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934".


Wystawa która będzie eksponowana w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha prezentuje zbiór fotografii Ze’eva (Wilhelma, Wilka) Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934 roku. Pokazanych zostanie 148 wydruków czarno-białych o wymiarach 29x44 cm wykonanych na podstawie zeskanowanych negatywów w 2008 roku oraz 35 odbitek 8x12 cm z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''

Autor, urodzony w Krakowie w znanej żydowskiej rodzinie Aleksandrowiczów, zajmował się fotografią wyłącznie amatorsko. W dwudziestoleciu międzywojennym wiele podróżował, a wszystkie swoje wyprawy dokumentował za pomocą aparatu fotograficznego.


''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''

"Czułem się tak, jakbym wylądował na Marsie…" pisał w relacji z odbytej podróży do Nipponu, w pełni doświadczając odmienności, "inności" tamtego świata. Japońskie zdjęcia Aleksandrowicza to interesujący zapis zderzenia Zachodu ze Wschodem, spotkania odmiennych kultur, innych ludzi. W jego wydaniu jest to – pomimo wielu przeszkód – udana próba przekroczenia bariery kulturowej, a zapewne także językowej, w kontakcie z napotkanymi mieszkańcami Kraju Kwitnącej Wiśni.

''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''

Według Henryka Lipszyca i Mitsuhiko Toho, "w tych przenikliwych i sugestywnych obrazach, utrwalonych z autentycznym, pełnym ciepłej życzliwości zainteresowaniem, niezależnie od ich niezaprzeczalnych artystycznych i humanistycznych walorów, znajdujemy mimo wszystko świadectwo niełatwych czasów, w których przyszło żyć uwiecznionym na fotografiach ludziom". Krajobrazy, zabytki architektury, przypadkowo napotkani ludzie – biedni i bogaci – w teatrze, na stacji kolejowej i metra, w drodze i w świątyni, dzieci, studenci utrwaleni aparatem leica to zapis nieistniejącego już dzisiaj świata, to fotograficzne ukiyo-e.

''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''

Wystawie towarzyszy katalog-album, pierwsza tak obszerna publikacja na temat twórczości fotograficznej i osoby Ze’eva Aleksandrowicza, w opracowaniu graficznym Ryszarda Otręby. Realizowany w Muzeum manggha projekt wystawy i katalogu fotografii z podróży do Japonii to niezwykle interesujący przykład relacji polsko-izraelsko-japońskich. Stąd udział wystawy w osiemnastej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz honorowy patronat ze strony Ambasady Izraela oraz Ambasady Japonii w Warszawie.

''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''


Miasto: Kraków
Lokalizacja: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha
Ulica: M. Konopnickiej 26
Termin: 28.06.2008–31.08.2008
Godziny otwarcia: 10:00 do 18:00 codziennie, z wyjątkiem poniedziałków
Wernisaż: 28.06.2008, godz. 12:00
Adres WWW: www.manggha.krakow.pl

Zobacz także:
"MNY 05" Maćka Waszkiewicza
Najnowszy Firefox obsługuje profile barwne
Letnie warsztaty fotograficzne
Trwa konkurs "Wykluczone!"
Rynek fotografii 2008-2013
''Fotoplastikon 2008'' - znani w stylu retro
"Ambasadorzy Canona" – nowy program szkoleń i warsztatów

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.319s.