Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  JPEG XR (HD Photo) wchodzi w fazę standaryzacji!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

JPEG XR (HD Photo) wchodzi w fazę standaryzacji!
Dodał: Przemysław Imieliński 01.08.2007
Firma Microsoft poinformowała, że organizacja Joint Photographic Expert Group (JPEG) zamierza rozpocząć prace nad standaryzacją, opracowanego przez giganta z Redmond, formatu HD Photo. Nowy format zapisu plików graficznych umożliwia przechowywanie obrazów o 32-bitowej głębi kolorów przy zachowaniu dotychczasowej objętości zbiorów, zaś w wypadku 16-bitowego kodowania barw rozmiary dokumentów HD Photo są dwukrotnie mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi JPEG-ami.


O planach standaryzacji nowego formatu Microsoft poinformował po raz pierwszy w marcu br., podczas targów PMA 2007 odbywających się w Las Vegas. Teraz prace nad projektem przechodzą w fazę tworzenia dokumentacji, która zostanie poddana wstępnej ocenie ekspertów z organizacji Joint Photographic Expert Group na początku października 2007 roku. Jeśli uzyska ona ich akceptację, to można się spodziewać, że pod koniec 2008 roku nowy standard zostanie oficjalnie zaprezentowany producentom sprzętu i oprogramowania. Na aparaty zapisujące zdjęcia w formacie JPEG XR (skrót od Extended Range) przyjdzie nam więc jeszcze sporo poczekać, ale trudno się temu dziwić, bowiem detronizacja królującego nam od lat formatu JPEG wymaga i czasu, i rozważnych działań. Tym bardziej, że oferowane przez ten format możliwości są naprawdę rewolucyjne i wymagać będą od producentów sprzętu i oprogramowania odpowiedniego dostosowania produktów.

Pojemniejszy, choć mniejszy
Prace nad nowym standardem, znanym wcześniej także jako Windows Media Photo, prowadziła czołowa grupa naukowców i programistów firmy Microsoft, która postawiła sobie zadanie stworzenia formatu zapisu zdjęć jak najbardziej dopasowanego do obecnych i przyszłych wymagań fotografii cyfrowej. Główną ideą było opracowania standardu umożliwiającego przechowywanie obrazów o większej palecie barw i wyższej szczegółowości, przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości plików. Zgodnie z zapewnieniami twórców tego standardu, możliwość kodowania obrazu o zwiększonej rozpiętości tonalnej pozwoli wykorzystać ten format m.in. również jako materiał źródłowy przy "wywoływaniu" zdjęć w technice HDR (High Dynamic Range).
 
Opcje okna eksportu wtyczki HD Photo dla Photoshopa CS2 i CS3.
Czyżby więc dni formatu RAW były już policzone? Wydaje się, że jednak nie, choć z pewnością pojawienie się tak elastycznego formatu, dającego możliwość dowolnego określania głębi kolorów (8, 16 lub 32 bity na kanał), a przy tym pozwalającego uzyskać pliki o dwukrotnie mniejszej objętości, wywoła pewną rewolucję. Wystarczy wyobrazić sobie, jak zwiększy się liczba zdjęć, które będzie można zapisać na karcie pamięci, lub w jaki sposób przyśpieszy to przesyłanie fotografii przez Internet.

Zobacz sam, jak to działa
Mimo że prace badawcze i standaryzacyjne potrwają jeszcze jakiś czas, Microsoft we współpracy z firmą Adobe udostępnił już użytkownikom możliwość zapisywania grafik w tym formacie. Odpowiedni filtr (jeszcze w wersji beta) przygotowany został dla Photoshopa CS2/CS3. Jeśli chcecie sami sprawdzić, jaka jest różnica objętości plików zapisanych przy wykorzystaniu obecnego i nadchodzącego formatu JPEG oraz porównać ich jakość, pobierzcie plik HD Photo Plug-in for Adobe Phtoshop Software ze strony www.microsoft.com i zainstalujcie na komputerze. Możliwość konwersji obrazu do formatu HD photo pojawi się wówczas w standardowym oknie zapisu dokumentów Photoshopa – wystarczy wybrać odpowiednią pozycję z rozwijanej listy formatów.

HD Photo Plug-in for Adobe Phtoshop Software (beta): www.microsoft.com (ok. 0,5 MB)
Strona organizacji Joint Photographic Expert Group: www.jpeg.org

Zobacz także:
Ruszają prace nad następcą formatu CompactFlash
Karty pamięci SanDisk Extreme Ducati Edition
Aparaty cyfrowe podrożeją
Najlepiej sprzedające się aparaty na rynku amerykańskim w maju
Ceny kart pamięci nadal spadają
Canon zbuduje nową fabrykę matryc CMOS
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.157s.