Indie południowe to niezwykła mieszanka kultur, krajobrazów, kolorów i zapachów. Rozciągają się od rozległego
płaskowyżu Dekan, przez porośnięte bujną roślinnością
wzgórza Ghatów Zachodnich i
wybrzeża Morza Arabskiego oraz
Oceanu Indyjskiego, aż do
przylądka Komoryn. Z kosmopolitycznego, tętniącego życiem
Mumbaju przez nadmorskie
Goa z portugalskimi klimatami dotrzemy do stanów
Karnataka, Tamilnadu i Kerala.
|
Indie, fot. Andrzej Mazurkiewicz |
W urozmaiconej architektonicznie
Karnatace odwiedzimy:
skalne świątynie w Badami, zjawiskowe ruiny Hampi – dawnego królestwa Widżajanagary,
misternie rzeźbione świątynie w Halebidzie i Belurze, gigantyczny posąg dżinijski oraz baśniowy
pałac maharadży w Majsurze.
|
Indie, fot. Andrzej Mazurkiewicz |
Imponujące
hinduskie świątynie Tamilnadu, które przyciągają pielgrzymów z całych Indii, oszołomią nas gopurami – strzelistymi bramami świątynnymi pokrytymi niezliczonymi rzeźbami. Zachowały się tutaj stare hinduskie tradycje a wpływy islamu są znacznie słabsze niż na północy Indii.
|
Indie, fot. Andrzej Mazurkiewicz |
Kerala zanurzona w zieleni gajów palmowych z malowniczymi nadmorskimi mieliznami, pięknymi plażami, nasyconymi historią miastami portowymi oraz sielskimi rybackimi wioskami urzeka swoim rajskim pięknem. Będziemy uczestniczyć w
widowiskowych festiwalach i wywodzącym się z ceremonii religijnych spektaklu Kathakali oraz widowisku boskiego
tańca tejjam. Zajrzymy też na
górskie plantacje kawy, herbaty i słynnych aromatycznych przypraw.
|
Indie, fot. Andrzej Mazurkiewicz |
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Przewodnicy trekkingowi, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.
Pasja wędrowania po górach stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję, Kirgistan a także Wenezuelę i Tanzanię.
Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe i poznawcze do Indii, zorganizowali ponad 150 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje i inne góry świata dla niewielkich grup oraz ponad 100 wypraw poznawczych, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Wydali przewodnik trekkingowy
Himalaje indyjskie oraz album
Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów. Więcej:
www.terra.waw.pl
TERRA – 17. Festiwal Slajdów Podróżniczych
2–3 grudnia 2017 | Kino Wisła | Warszawa, Plac Wilsona 2
Już po raz siedemnasty w pierwszy weekend grudnia, fotografujący podróżnicy oraz fotografowie opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła.
W programie: odkrywanie południa Indii, reporterski rok w Ameryce Łacińskiej, podróże po mało znanej Afryce Środkowej, rowerowa ekspedycja przez zimową Grenlandię, piesze przejście przez Izrael, zjawiskowe zdjęcia z gór Polski, pełna emocji opowieść o Gambii, rowerowe wyprawy przez afgański i tadżycki Pamir.
Bilet na jeden pokaz: 18 zł
Przedsprzedaż przez Internet: www.festiwalTerra.pl od 23 października oraz osobiście w kinie Wisła od 30 listopada
Więcej informacji o festiwalu: www.festiwalTerra.pl,
www.facebook.com
Więcej informacji: festiwalterra.pl
Zobacz także:Wernisaż wystawy Leszka Żurka "Lutry. Dokument wyobrażony"Wernisaż wystawy "Mistyczne Indie"Promocja Canona – otrzymaj zwrot gotówkiPOLAROID OneStep 2 – analogowy aparat do zdjęć natychmiastowychWernisaż wystawy fotograficznej "W Chinach i o Chinach"Znamy zwycięzców III edycji projektu edukacyjnego firmy CanonKonkurs ''Natura jest piękna'' rozstrzygnięty!KODAK PRINTOMATIC – cyfrowy aparat z natychmiastowym wydrukiem zdjęćZachowaj zimowe wspomnienia z OlympusemWystawa i pokaz zdjęć członków Tyskiego Towarzystwa FotograficznegoŻycie i śmierć na Drodze UmarłychSony A7R III – nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec z wymiennymi obiektywamiSony pracuje nad superteleobiektywem G Master 400 mm F2,8 z mocowaniem typu ESony FE 24–105 mm F4 G OSS – uniwersalny zoom pełnoklatkowy